| Lluvia a întrebat:

Buna TPU:*
"Dupa fiecare perioada din viata in care suntem fericiti trebuie sa platim cu lacrimi." Ce credeti despre aceasta afirmatie? Argumentati!
MS fundita:*!

Răspuns Câştigător
| Crisu_7532 a răspuns:

Pai, poti sa explici afirmatia din mai multe puncte de vedere. Daca incercam s-o explicam din punct de vedere al fizicii, ti-as spune ca orice reactie are o contra-reactie egala ca forta si de sens invers. In cuvinte mai simple, orice lucru pe care il faci are si un revers al medaliei. Ca atare, dupa fericire vine tristete si dupa tristete vine iar fericire.
Moral vorbind, balanta trebuie permanent echilibrata. Iar fericirea este temperata de tristete. Ca sa existe echilibru, trebuie sa existe si fericire si tristete. Asa se intampla intotdeauna si peste tot indiferent despre ce subiect anume este vorba. Totul tine de echilibru.

2 răspunsuri:
| Hmmmm a răspuns:

Nu stiu daca e tema la romana sau ba, dar imi place prea mult citatul ca sa nu comentez.
hai sa o luam in primul rand logic. dupa fiecare moment fericit pe care l-ai avut in viata a urmat o perioada mai intunecata, in care nu mergea bine mai nimic.si nu pentru ca asta ar fi o lege, doar ca pur si simplu asa e viata. uneori mai cadem, alte ori ne ridicam...
aduc aici in discutie si un alt citata care il explica pe acesta foarte bine:"in viata trebuie sa cunoastem raul, ca sa putem sa apreciem binele si trebuie sa cunoastem binele, ca sa stim de ce ne zbatem sa scapam de rau"
si ma opresc aici, pentru ca imi miroase a tema nefacuta, dar daca nu e promit sa revin.

| Lluvia explică:

Nu e tema, e doar o curiozitate sa vad si parerea voastra happy