| Catrice a întrebat:

Oare dacă s-ar digitaliza/da pe calculator/online BAC-ul, l-ar promova mai mulți?!?

37 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu dar cel mai indicat ar fi sa nu mai fie pentru ca nu ajuta la nimic. Eventual sa schimbe subiectele cu situatii cotidiene gen nu uita bonul de la casierie cand platesti in mall sau ajuta un pensionar sa treaca strada laughing sa se reproduca omul, sa nu insele laughing

| AdelinaC a răspuns:

Da, daca ar fi mai multi hackeri

| RAY a răspuns:

Nu cred, in fapt nici nu vad rostul la asa ceva, învață pe acel individ o meserie apoi la munca cu el

| Violleta2022 a răspuns:

Nu. Deoarece este un examen al cunsotintelor acumulate in toti anii de scoala si nu poate fii facut grila, necesitand compunerea si scrierea unor texte, rezolvarea unor probleme intr-un anume mod samd.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ar pica pe capete. Cel putin 70%. Asta daca nu ar manipula ministerul rezultatele, cum fac de vreo 20 de ani ca sa dea bine in statistici. Realitatea e ca multi dintre astia care vin din urma sunt la fel de inteligenti ca o molusca. Ca si dovada, cei care au impresia ca "maninca destul de mult timp sa scrii ecuatii pe calculator" sau ca a sterge tabla e asa o tragedie.

| Frank51 a răspuns:

What's the point to do that? That's nonsense.

| RainmakerX a răspuns:

Da.
Toata lumea ar copia de pe net. Da, se poate restrictiona accesul si sa aiba voie numai pe site-ul cu acel BAC online dar oare nu s-ar gasi cineva cu VPN sau proxy care sa incalce regulile?

Astia abia sunt in stare sa ia gecile, ghiozdanele si telefoanele elevilor si tu vrei sa dea pe calculator laughing

Sau stii ce ar fi mai smecher? Sa vina cu un stick in loc de fituica. Cine sa te prinda? 2 supraveghetori care poate nici nu stiu sa foloseasca un calculator si o camera care nici nu se stie daca functioneaza sau daca bate pana in zona ta =]]

In primul an ar incerca toti sa intre pe site-uri gen reddit cu proxy si ar face schimb de rezultate. Eu asa as face dar din fericire pentru toata lumea eu am dat deja acest "maret" examen. laughing

| Catrice explică (pentru RainmakerX):

Când o sa fiu președintele[președinta] tarii, o sa te pun boss la educație. rolling on the floor

| RainmakerX a răspuns (pentru Catrice):

Pacat ca esti tanara si stii engleza... ai fi fost o candidata puternica. laughing

| Catrice explică (pentru RainmakerX):

sad *I'm sad now* broken heart

| SG1995 a răspuns:

Nup, dacă ești varză la mate nu o să promovezi doar pentru simplu fapt că faci ecuațiile într-un program digital.

| Ineys a răspuns:

Crezi ca daca scrii un comentariu la tastatura iti vine mai multa inspiratie?
Crezi ca o integrala se rezolva mai usor daca e scrisa intr-un PDF?

Apropo, cum ai scrie rezolvarea subiectelor de matematica pe calculator. Mananca destul de mult timp sa scrii ecuatii pe calculator.

| Catrice explică (pentru Ineys):

Eh, ma gândeam ca din moment ce ăștia zvoneau ca vor tablete în scoli, sa se facă ceva gen sa scrie de mana, dar într-un program online.

| Ineys a răspuns (pentru Catrice):

Cu o tableta grafica ( sau un device asemanator ) este posibil, dar ma indoiesc ca s-ar baga asa ceva in scolile noastre. Noi nu avem nici bureti sa stergem tabla sau creta sa scriem pe ea.
Inca exista tabla cu creta...
Elevii inca sunt "obligati" sa stearga tabla pentru ca profesorul nu-si poate sterge manutele. Si tu trebuie sa bagi mana in apa ( de obicei murdara si rece ).

Sa fim seriosi, hartie si pix + tabla cu creta inca vreo 30 de ani de acum, minim.

| Ineys a răspuns (pentru Ineys):

Murdarii manutele*.
Nu am idee de ce am scris sterge... Brain glitch sau ceva. rolling on the floor

A a, si buretele+creta se cumpara tot din banii elevilor ca de... + cos de gunoi + perdele ca unele scoli nu au nici perdele si cosuri de gunoi.

Ce sa mai vorbim de lectii interactive in care sa prezinti un filmulet sau ceva. Scrii pe tabla, fraierii copiaza, daca au inteles bine, daca nu sa fie sanatosi. Pai normal ca e mica rata de promovabilitate la BAC.

Eu aveam numai 5 si 6 la matematica. In ultimele 2 luni am invatat eu singur materia pentru mate la BAC si am luat 9.85 ca altfel...
Se insista foarte mult pe N tipuri si modele de exercitii, si se adauga cunostinte la fiecare materie de parca toti o sa dam la litere sau toti o sa dam la matematica sau toti o sa dam la medicina.

Eu inteleg ca e cultura generala, dar nu ar trebui sa se bage materie fortata pe gat.

Am deviat, scuze, am inceput sa-mi spun nemultumirile despre sistemul romanesc de invatamant. Ma opresc aici. rolling on the floor

| Catrice explică (pentru Ineys):

Stai liniștit, am dat bacul acum ceva ani, deci știu.
Wow, deci liceul meu cu o singura sala din vreo 30 cu tabla de scriai cu marker și ștergeai cu șervețele era lux rolling on the floor

| Ineys a răspuns (pentru Catrice):

Cam da, si acum imi amintesc galeata aia cu apa de care fugea toata lumea. Noi stergeam tabla si cu carpe, ca de... Pai mie de aia imi era cel mai frica in liceu, sa sterg tabla ca nu mai iesea mirosu ala din maini. rolling on the floor

| Catrice explică (pentru Ineys):

Neah, noi eram boieri. Nu aveam găleată cu apa ca mergeam la baie sa spălăm bureții ca "pentru ce găleată, tabla trebuie sa fie curata, nu mozolita".
Ghinionist erai dacă ii venea vreunui profesor în cap ca după ce stergeai tabla, sa spună "tot ești la tabla, rezolva și un exercițiu/ o problema", chiar scrie ce-ți dictez (adică lecția ca ii e greu sa faca un pas pana la tabla din spate)

| Ineys a răspuns (pentru Catrice):

Eu i-as da afara pe profesorii astia.
Tu, un profesor amarat de liceu te crezi asa zeu incat nu-ti murdaresti manutele, DAR profesorii universitari pun mana pe burete fara sfiala.

La faculate nu sterg studentii tabla, profesorii o fac.

Dar de, poate astia de la liceu sunt mai sus decat astia de la universitate.

| Catrice explică (pentru Ineys):

Pai sunt ca ei formează viitorii studenți laughing
Îmi plăcea de profu de mate. Ala avea pretenția ca la începutul orei tabla sa ie curata, dar în timpul orei el o ștergea. Evident nu când cineva rezolva ceva sau când pleca. Dar ce scria el, ștergea.
În schimb, profa de informatica, dacă nu ștergeai tabla când era full fără să-ți spună ea, aveai norocul de a fi primul ascultat. Cică 'trebuie sa învățam ce înseamnă responsabilitatea de mici, ca dacă acum nu ne luam în serios treaba de elevi, ce-o sa fie de noi când vom avea servici?!'

| Ineys a răspuns (pentru Catrice):

Daaa, sigur e mai sus un profesor de liceu decat un doctor in domeniul lui care a scris nu stiu cate carti si care i-ar da la orice ora lectii profului de liceu.

Dar, csf. rolling on the floor
Noi la matematica daca n-aveam tabla stearsa frumos dadeam lucrare. Deci era bec tabla la ora de mate. rolling on the floor

| Catrice explică (pentru Ineys):

rolling on the floor Chiar uitasem de testele de 5 minute dintr-a 9a la TIC sau info (era aceeași profa și orarul era în asa fel încât aveam ambele materii în aceeași zi)

| AC4S4 a răspuns (pentru Ineys):

Nu e adevarat. Noi nu dadeam bani pentru mobilier in clasa, creta, burete, perdele, cosuri de gunoi, etc.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru ca?

| Catrice explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pentru ca sa ne modernizam și noi...
Sau am speranțe de viitor prea mari pentru tara asta?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Catrice):

Nu ma refer la asta. Intrebam care ar fi logica pentru care ar promova mai multi bacul. Ca tot de elevi tine sa invete.

Pe langa asta, nu ne-am "moderniza si noi" doar pentru ca am avea un bac online.

| Catrice explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ar primi și punctele care se dau pentru scrisul frumos.
Poate ca dând pe calculator i-ar motiva puțintel.

| AC4S4 a răspuns:

Nu prea vad cum te-ar ajuta. Eventual ar merge totul mai repede, dar banuiesc ca ar fi si timpul mai scurt (2 ore in loc de 3).
Nu cred ca un elev care nu e in stare sa ia penibilul minim 5 la bacalaureatul de pe foaie ar fi in stare sa-l ia pe calculator.

| PersonajFictiv a răspuns:

Informatia pe care o stii te face sa iei sau nu bacul.
Dar conteaza si cum te simti tu.
Stim ca atunci cand esti relaxat poti avea idei mai bune, avand o minte limpede.
DACA unii s-ar simti mai relaxati cand sunt pe PC si il asociaza cu relaxarea de acasa ( jocuri, vorbit, p0rno) ar putea sa aiba un punctaj mai bun, pentru ca joaca pe "terenul lor".

| FaraNumePls a răspuns:

Era si un film asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, deoarece profesorii tot nu predau materia necesara pentru acesta.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact,am trait liceu, fara meditatii nu promovezi nici la disciplinele respective.

| Catrice explică (pentru Superior):

Mda.
Am luat bacul cu 9.10 fără meditații în cei 12 ani de școală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da, ce-ar fi..., toata lumea sa poata da bacul pe internet cu acces la google...
Ar fi ceva de genu'(printre alte intrebari):
Elev pe google: 135:45 =?
Googe: trei
Elev pe google: 45:15 =?
Google: trei!
Elev pe google: 15:5 =?
Google: Trei in *** mea!
laughing

| Catrice explică (pentru anonim_4396):

Ma refeream într-un sistem închis, fără internet.
La asta nu s-a gândit nimeni rolling on the floor

| Csander a răspuns:

Nu, nicidecum. Toata lunea ar avea motiv intemeiat sa zica "dar nu sunt la scoala sa scriu pe caiet corect", iar atunci probabilitatea se sa ia examenul de BAC ar fi si mai mic.

| Yee a răspuns:

Yee(Salut)! Cu siguranta s-ar copia mai invenitv.