| 非有神论者 a întrebat:

Oare Dumnezeu se distreaza?
Cum credeti ca se distreaza Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| siwel a răspuns:

Depinde care dumnezeu.
Dumnezeul panteist (new age, budhist si hindus) este totul, si literele pe care le scriu eu acum si tastele pe care apas. Cand El este un buric de cadana poate se distreaza, cand e un bisturiu operand cancer nu prea...
Tot new age spune ca tu si cu mine suntem dumnezei, deci daca chiar acum ai auzit ultimul banc cu bula si a fost bun, te distrezi. Dar daca chiar acum am auzit ca, Doamne fereste, avem o boala cronica ne trece cheful de distractie.
Daca vorbesti de Dumnezeul Scripturii e o poveste diferita. El este Creatorul a tot ce exista, El ne-a dat darul rasului, al prieteniei, al sexului, al orgasmului, al camaraderiei adevarate, al relatiilor de incredere, etc.
Noi le-am pervertit pe toate astea, dar totusi El le-a facut pure si pentru a ne bucura de ele.
Interesant e ca Adam si Eva erau goi in Eden si nu le era rusine.
Sexul, impotriva prejudecatilor celor care doar citeaza despre Scriptura, dar nu o citesc, este un dar afirmat si promovat in Scriptura.
Scriptura indeamna la a te bucura, a explora, a te darui in viata sexuala. In mijlocul Scripturii, Solomon a scris un adevarat manual erotic in Cantarea Cantarilor. In VT, Dumnezeu scuteste de a serviciu militar pe un de zile pe cei recent casatoriti. In VT, Dumnezeu promite ca in fiecare ciclu de 7 ani, al 7-lea sa nu se lucreze pamantul si oaemenii sa se distreze.
Gandeste-te la cineva care are la dispozitie toata creativitatea si toate acordurile muzicale din lume si poate sa de-a senzatii de extaz pe care nici o alta experienta nu ti-o poate da.
Gandeste-te la cineva care nu doar poate sa faca astea, ci sa stii ca te si iubeste si ca iti vrea mai binele decat ti-l vrei tu.
Stii de multe ori cand ne distram, noi suntem inconstient in competitie cu cei care se distreaza alaturi de noi, sau avem ranchiuna sau invidii ascunse, vrem sa demonstram x si z si nu ne putem bucura de distractie, sau avem necazuri si ne distram, dar stim ca dupa ce se va termina vom ajunge din nou la gunoaiele din viata noastra. Dupa aceea stii ca la multa distractie omeneasca nu stim sigur daca se rade cu noi sau de noi.
Gandeste-te in schimb cum te poti distra si cum se distreaza o persoana care nu are rautate in ea, care e doar bunatate, dreptate si perfectiune si care poate sa implineasca mai tare decat toate necazurile prin care trecem... care poate sa faca cheful cel mai tare...
La final iti dau niste citate despre Dumnezeu din Scriptura in care il vezi constant bucurandu-se, distrandu-se:
Iob 38:7 atmosfera din rai: '...atunci cînd stelele dimineţii izbucneau în cîntări de bucurie, şi cînd toţi ingerii lui Dumnezeu scoteau strigăte de veselie...'
Psalmi 68:3 'cei drepţi se bucură, saltă de bucurie înaintea lui Dumnezeu, şi nu mai pot de veselie.'
Luca 10:21 'in ceasul acela, Iisus S'a bucurat în Duhul Sfînt (in original spune... a tzopait de bucurie)...'si apropo, Iisus la prima minune a facut apa in 600 kile de vin nobil happy yeah baby!
si textul meu favorit care descrie ce simte Dumnezeu fata de tine si fata de mine:
Tefania 3:17 'Domnul Dumnezeul tău este în mijlocul tău, ca un viteaz care poate ajuta; se va bucura de tine cu mare bucurie, va tăcea în dragostea Lui, şi nu va mai putea de veselie pentru tine.'
Let's party happy

18 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Cred ca cel mai mult se distreaza cand citeste discutiile noastre pe TPU!

| Razvan a răspuns:

Mie mi-a zis ca se amuza cand vede ca la orice incercare pe care i-o da omului acesta se plange de cat de dura e viata si priveste cu jind la funieraised eyebrows

| Bacemi a răspuns:

Oamenii inteligenti se distreaza facand un bine altora. Ori Dumnezeu se bucura cand vede astfel de gesturi de bunatate neconditionata.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Singura scuză a lui Dumnezeu este că nu există.

| costymaximus a răspuns:

Da, se distreaza nemaipomenit, cutremurul din Chile s-a produs din cauza ca Dumnezeu a ras in hohote

| remus a răspuns:

Vai de cel ce ia in deradere numele lui Dumnezeu.

| 非有神论者 explică:

@daniela: dumnezeu este vazduh, este aerul? interesanta idee partea cu carnea si oasele, ele sunt cele care te distreaza pe tine?
(later edit) Cine este Dzeu? este o divinitate noua?

| alexutzu00791 a răspuns:

S-a scos religia din scoli?

| arrriadna a răspuns:

Salut.
Nu stiu de ce multi il percep pe Dumnezeu ca o entitate serioasa si impietrita...
Eu simt ca se distreaza copios.
Am cunoscut acum cativa ani un lama tibetan "foarte tare". De o intelepciune f adanca dar, dincolo de asta, cand rade el toata lumea din jur rade, e contagios.
Daca e adevarat ca lumea "de dincolo de fizic" e eliberata de anumite poveri sufletesti. pai inseamna ca exista buna dispozitie!
Cred ca Dumnezeu are un simt al umorului extraordinar!

| anna01 a răspuns:

Uitandu-se la prostia oamenilor.

| lifeistough a răspuns:

Dumenezeu se distreaza facand sex cu Dumnezeita!

| sy46 a răspuns:

Se joaca Sim City 4000

| anachida a răspuns:

Salut! Este un proverb! Stii cum poti sa il faci pe Dumnezeu sa rada?! Spunandu-i de. planurile tale! O zi buna! pa, pa!

| bettasplendens a răspuns:

Onutzu -> hahahaha.
on: aaa.eu cred ca se joaca pe psp, sau playstation? anyway are ceva gadget de ultimul ragnet.ca doar ii dumnezeu. Dc nu s-ar distra cu inventiile noastre?laughing

| Яùxsi a răspuns:

Dumnezeu este un spirit, un duh, o putere. Nu este o persoana.

| ilovemusic a răspuns:

Dumnezeu este un duh, nu are cum sa se distreze.Eu cred ca el se bucura cand vede ca oamenii se ajuta intre ei, fac fapte bune si nicidecum nu se bucura la ce vede in ziua de azi.

| daniela_7403 a răspuns:

Ce te-a apucat? cum sa se distreze Dzeu? chiar crezi ca are si el carne si oase? el aerul care-l respiram, Dzeu e vazduh, cum poate sa se distreze?

| ady_9922 a răspuns:

Dumnezeu este un duh si nu se distreaza ELne da la fiecare precum meritam si ELne face sa ne distram sau sa fim tristi EL ne mai da putere si intelegere si sanatate sa credem in EL