| anonymous_6743 a întrebat:

Voi ce credeti? Cine este satana, cine este Dumnezeu? Oare cine va castiga lupta finala? Satan sau Dumnezeu?

20 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Dumnezeu pentru ca el a fost, este si va fi mereu mai presus de rau
Pe cand raul niciodata nu a fost mai presus de binehappy

| Luori a răspuns:

Am putea spune ca ei exista in fiecare dintre noi. Depinde de noi pe cine lasam sa castige.

| bluepuff a răspuns:

Satana este un om, Dumnezeu este altu. Omul rau se presupune a fi satana iar omul bun dumnezeu. Se poate face o comparatie intre ei si noi. Depinde de noi pe cine vrem sa lasam sa domine, raul sau bine. Poate satana si dumnezeu este doar o conceptie intre bine si rau. Evident intre acestea este o lupta grea dar singuri ne putem da seama daca chiar exista si nu avem sansa sa mai spunem altcuiva. Fiecare aflam la sfarsitul vietii daca chiar exista, si toti aflam pe rand la fel cum murim. Se crede mai mult in dumnezeu nu si in satana... dar din cate se vede in ziua de azi mai mult " domina satana ".

| TraficantaDePufuletzi a răspuns:

Lasa-ma sa iti spun o poveste.

Era demult o femeie care avea 7 demoni trimisi de Satan fara voia lui Dumnezeu. Dar atunci cand Dumnezeu observa cei 7 demoni,
le-a spus:
-Iesiti din acea femeie si lasati-o sa traiasca in pace!
Atunci, demonii speriati, au iesit imediat, de frica lui Dumnezeu.

Asa, cum iti demonstreaza si aceasta poveste, Satan nu poate face NIMIC fara voia Domnului, deoarece, el stie ca va muri imediat daca nu asculta de Divinitatea Suprema!

Acum sa iti zic de fapt cine este Satan.
La inceput, Satan, a fost cel mai bun inger al Domnului, dar era invidios pe el, asa ca s-a transformat intr-un spirit rau!

Atunci cand va veni Dumnezeu a doua oara pe Pamant, Satan se va arata tuturor, dar Dumnezeu iti va da putere sa treci peste asta! Il vei vedea pe Satana doar daca ajungi in RAI.

O zi buna in continuare si sper ca te-am ajutat!

| Lizzu a răspuns (pentru TraficantaDePufuletzi):

Tu ai spus-o : doar o povestewinking
Totul e o poveste.

| Dragosgan a răspuns:

Nimeni.pentru ca nici unul nu exista.

| burzum96 a răspuns:

In legatura cu religia. Depinde cum vrei sa o iei. Totul este din creier. Eu o consider o frica implantata in noi de mici, de cand ne-am nascut. De scos aceasta frica, o scoti cu greu... totusi crezi ce vrei. Spune-mi o dovada ca Dumnezeu sau Satan exista. Eu iti voi spune mai multe ca nu exista...

| Lizzu a răspuns:

laughing suna ca o reclama la box laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede-ma ca
D-zeu ii va da o palma foarte dura lui satan cand va pune capat acestei lumi care aeste a lui satan, iar cand D-zeu va aduce sfarsitul si satan va fi legat at vom putea trai mai linistiti cei care il iubesc si cred cu adevarat in D-ZEU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu logik ca e mai puterniktongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flying Spaghetti Monster ii bate pe amandoi fara probleme.
rAMEN

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@burzum96 ai fost vre-odata la o exorcizare? stii ce-i aia? ai vazut cum face un om posedat de demon? Si explicami tu frumos cine intra in acel om de-l face sa tremure, sa tipe, sa aiba o privire inspaimantatoare? Exista vreo boala? sau vreun virus? sau orice altceva care sa te faca sa faci in halul ala? NU, si cine ii face pe acei oameni sa faca asa? demonii lui satana. Si spune-mi tu, cu puterea cui il alunga preotul atunci cand vine si incepe sa spuna rugaciuni? cu puterea lui Dumnezeu! pe cine roaga si numeste el in rugaciuni? pe Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alle666. Te rog, evanghelia dupa satana a fost creata de Anton Szandor LaVey. un simplu om, a fost creata in 1969, un an cam, cum sa spun, devreme. Pe cand Biblia e scrisa dupa mai multe preziceri si alea alea. Dupa nume se vede ca esti satanista, asa ca, degeaba ne bagi tampeniile alea despre egalitate intre Dumnezeu si satana. Tot ce este in acea carte scrisa de un om, un singur om, este o copie a Sfintei Biblie, numai ca este scrisa pe invers, tot in ea este o minciuna. Voi faceti ce vreti, credeti in cine vreti, dar la sfarsit sa nu va aud plangand oricum, batalia finala, abia o astept, si... V-om vedea! devil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai credeti povestile alea de mos craciun?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca exista pentru ca au mers oameni in spatiu si au trecut de cer si nu au ajuns la dzeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut sunt robert si eu cred ca dumnezau va castiga si satana va pierde iar dumnezau al va pune an lantiri an adancul iadului cu cei care al slujesc asta e parerea mea ok pa.

| RaZZorxD a răspuns:

Da foarte simplu Dumnezeu este cel mai puternica divinitate, iar noi ne supunem lui... pe cind Satana adica mai corect Satan era un inger de a lui Dumnezeu care dorea sa aiba putere mai mare iar Dumnezeu ia citit gindurile si i-a dat putere fiindca era bun chiar daca stia ca se vva face rau Desigur ca Dumnezeu v-a cistiga fundita?

| Alle666 a răspuns:

Dintotdeauna ei 2 au fost egali, cu aceleasi puteri."prima zi cand dzeu a creat cerul si pamantul, precum si soarele pentru a'i lumina aceasta lume, Satana a creat golul dintre pamant si stele, apoi a cufundat lumea in tenebre. A doua zi, cand dzeu a creat oceanele cu tarmurile, satana le'a dat puterea de a se inalta pentru a potopi creatia lui dzeu. A 3-a zi, dzeu a creat copacii si padurile, satana a facut vanturile care le culca la pamant, iar cand dzeu a creat plantele care vindeca si alina, satana le'a creat pe celelalte, veninoasele. A 4-a zi, dzeu a creat pasarea iar satana a facut sarpele. Apoi dzeu a facut albina, iar satana viespea. Si pentru fiecare specie creata de dzeu, satana facea si el cate un pradator, pentru a nimici aceasta specie." citat luat din Evanghelia dupa satana. daca dzeu ar fi creat si lucrurile rele, ar insemna ca ar fi fost la randu sau, rau.prima batalie a fost castigata de dumnezu pentru ca multi erau cu el...acum, cu timpul, multi si'au pierdut credinta si se indreapta spre lucrurile rele, se indreapta spre satana. ceea ce va face a 2-a batalie dintre cei doi sa fie posibil castigata de satana. [parerea mea.]

| Bogdan_2206 a răspuns:

Satana este creatoru lumii, Dumnezeu e rau, Satana va cistiga lupta.

| Cristian_Andrei_1987 a răspuns:

Ce intrebare copilareasca! Dumnezeu este creatorul lumii. Normal ca Dumnezeu il invinge pe Satana.