| RAY a întrebat:

Oare putem vedea in viitor cand dormim?
vorbesc serios cei care au chef de glume sa nu raspunde,
de un an de zile am vise foarte ciudate, vad lucurii care se intampla exact cum visez la inceput am negat dar mai nou visez tot mai mult si se intampla

Răspuns Câştigător
| mihaitaLGP a răspuns:

Visele sunt inmagazinari ale subconstientului, de obicei trairile intense din ultimele ore/zile.
Subconstientul inmagazineaza si imagini aleatorii fara nici un sens.

Visele nu sunt altceva decat inmagazinari ale subconstientului.

Subconstientul fata de constient lucreaza tot timpul.

In concluzie nu inseamna nimic, este doar o interpretare a subconstientului in functie de proprile prejudecati/sentimente etc.

In caz contrar, poate esti Mama Omida smug

25 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Daca tot ai viziuni in viitor, Basescu la referendum pierde sau ne spalam pe cap cu el in continuare, nu de alta dar nu mai am bani de sampon din cauza taierilor din salarii facute de el.

| RAY explică (pentru Hombre):

Cand il visez o sasi spun

| harciog a răspuns:

Ma n-auzi, sa nu te puna pacatul sa-mi vii cu chestii de credinta ca n-am baut nimic si as crede ca am innebunit naibii sau ca incva nu m-am trezit...

| carminaburana43 a răspuns:

In sfirsit cineva care are capacitatea ce eu mereu mi-am dorit s-o am si nu am avut niciodata.Am afost acus mai multi ani la yoga acolo am vazut un film cu o clarvazatoare din Moldova. Ceea ce ai tu e un dar ai grija cum o folosesti, si nu te teme de darul pe care-l ai.Trebuie sa fie cu un scop anume acest dar viitorul numai o sa-ti dea raspunsul si ceea ce t-i se intimpla la ce iti e de folos acest dar pe care- ai.

| WR104 a răspuns:

Acelasi lucru ti se intampla daca te gandesti prea mult la diferite situatii in special la posibilitatile viitorului apropiat.Probabil ai si o imaginatie foarte bogata.

| Hmmmm a răspuns:

Culca-te la loc.

| doctorandus a răspuns:

Tine un jurnal cu previziunile si dupa un an fa scorul: cate sunt ratate, cate s-au adeverit. Ai sa descoperi ca n-ai darul cunoasterii viitorului.

| Crucified a răspuns:

Eu nu cred in vise. Unele chiar mi s-a intamplat, deci am visat ceva si apoi mi s-a intamplat pe viitor.

| 1Mihai1 a răspuns:

Acel sentiment se cheamă deja-vu. Mulţi dintre oameni îl au.

| spaghetty a răspuns:

Au fost momente cand am viasat ceva si acel ceva s-a intamplat nu stiu cum dar DA s-a intamplat si eu am incercat sa neg la inceput..Nu stiu ce sa zic

| stpu a răspuns:

Vezi, daca vei visa numerele de la Lotto sa imi trimiti si mie mesaj cu ele laughing

| CandyHearts a răspuns:

Am visat si eu intr-o noapte cum ca eram la ora de muzica si profa era imbracata in rosu si ca certa pe cineva (dar in vis nu am vazut pe cine), si ora urmatoare s-a intamplat asa,l-a certat pe un coleg findca vorbea in timpul orei, iar eu cum ma plictisesc la ora de muzica nu am bagat de seama numai dupa, mi-am adus aminte ca era imbracata in rosu si a certat pe cineva asa cum s-a intamplat si in vis... atentie nu mint si sunt cat se poate de sanatoasa mintal laughing.iar cat despre vise ciudate am avut sute(in gen ca sunt mancata de lupi, lei si tot felul de animale, sau ca zbor si apoi cad si in momentul acela ma trezeam din vis tinandu-ma de pat laughing ) dar sper ca astea nu se indeplinesc

| Mn0 a răspuns:

Parca nu credeai in din astea?
Cum spui tu de altii si ii faci nebuni ca tu n ai vazut ce au vazut ei ...asa la randu tau o sa te faca si pe tine nebun

| MrPink a răspuns:

Daca mi-ai da un exemplu din "previziunile" tale as putea sa vad care este sansa ca acest lucru sa se intample si as avea o viziune mai clara asupra lucrurilor si poate ti-as putea da un sfat sau o parere despre ceea ce ti se intampla

| Catalin_Adrian_Neagu_1989 a răspuns:

Din cate stiu acele lucruri se cheama deja-vu si toata lumea o pateste, unii spun ca cica ar fi dintr-o viata anterioara, eu nu stiu poate simple coincidente

| maryand12 a răspuns (pentru Catalin_Adrian_Neagu_1989):

Nu sunt foarte specializat in asta. Dar nu cred ca se mai numesc deja-vu -uri daca se intampla in continuare 1 an...Astea sunt niste previziuni, poate fi un dar ...sau poate doar niste coincidente.winking
raymusic22tm poti sa imi trimiti un mesaj cu cea mai clara ''previsiune'' a ta?

| eLPySum a răspuns:

Am o teorie : Consider ca viata umana e deja programata in creierul nostru, inca de cand ne-am nascut. Adica, locurile si personajele pe care le intalnim sunt deja programate, insa de noi depinde actiunea sau nu.
E ca si un joc :Ca sa ajungi la ultimul nivel pentru a castiga, trebuie sa treci de alte multe nivele ( toate fiind deja create inainte : personaje, locuri, insa actiunea noi o putem efectua ). Aici, primul nivel este nasterea, celelalte sunt "trecerea prin viata", iar ultimul este moartea ( care reprezinta mai de fapt o trezire la realitate, viata fiind doar o iluzie ).
Acum, intr-un joc, sunt tot felul de hack-uri si de coduri, care ne permit sa trecem peste unele nivele sau sa stim ce ne asteapta etc.
Asa este si cu creierul, daca ajungem la un anumit nivel "intelectual" sau "mental" (depinde), putem detine accesul la ceea ce se poate intampla pe viitor (acest acces manifestandu-se prin "vis" sau "deja-vu", de exemplu ). Deci e ca si cum ne amintim de lucruri din "viitor".
Creierul uman este foarte complex. Suntem o masinarie extraordinara si consider ca suntem capabili de lucruri fantastice. ( sau cel putin care ni se par fantastice )

Acesta este raspunsul la o intrebare asemanatoare cu a ta. Sper ca ai inteles. happy

| eLPySum a răspuns (pentru eLPySum):

Ca sa nu fie confuzii, e raspunsul meu si nu l-am copiat de la altcineva

| mihaitaLGP a răspuns (pentru eLPySum):

Adica eu sunt doar o jucarie?

Daca folosesti termenul de masinarie inseamna ca avem bariere si limite.
Nu avem, suntem creaturi biologice.

Nici jucarii nu suntem cum nici destin nu exista,
noi construim proprile relatii clipa de clipa prin alegerile facute si experienta acumulata pana in momentul respectiv.

Nu poti sa ai o senzatie de Déjà vu in viitor, acesta senzatie apartine trecutului, locuri unde ai mai fost.
Viitorul este ceva nou, nu?

Iar cat despre calatoria in trecut/viitor, in momentul de fata tot un paradox raman.
Ai o perspectiva gresita despre calatoria in timp.

Moartea este trezirea la realitate? Serios?
De unde esti tu asa convins ce este moartea?

| eLPySum a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Stai usor. Am zis ca am doar o "teorie", nu ca e si adevarata.winking

| diana22 a răspuns:

Da cred..am o prietena care ce viseaza se intampla...

| RAY explică (pentru diana22):

Ciudat e ca alea lucide sunt reale si unele chesti chiar se intampla

| diana22 a răspuns:

Pai prietena mea...se foloseste de asta si stie de ce sa se fereasca..sti..ar trebui sa faci si tu la fel.dar ea crede si in horoscop mult. unii oameni au acest dar.ca asta cred ca e un dar sa stii ce se intampla...si poate asa reusesti sa te feresti de ce e rau.

| Adelyna987 a răspuns:

Am aceiasi problema ca tine ce visez noptea uneori se intampla ziua si ma gandesc unde am mai vazut acel lucru si e chiar in visul meu si nu cred ca deja-vu sa fie explicatia.