| perla a întrebat:

Oare stiti de ce-i mai rabda Dumnezeu pe atei pe pamant?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Asteapta totusi sa se intoarca la credinta, ii va judeca la momentul potrivit, Dumnezeu a promis, in Biblie, in Vechiul Testament ca nu va mai distruge lumea cum a mai distrus-o in trecut(vezi potopul, Noe). Unii sunt convinsi ca nu exista Dumnezeu dar nu au argumente, nu au dovezi, ba chiar au dovezi care le contesta credinta ateista. Ei doar pe a lor.Batman, BatmanlaughingLasa-i in pace si roga-te sa le lumineze mintile.

34 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Ce rau imi pare ca nu exista nota mai mica decat 1.

| Alphawolf a răspuns:

Crestinii sunt oameni buni iar ateii sunt oameni rai? Foarte ilar! Daca ar exista un Dumnezeu probabil ar incepe cu tine corectarea si aplicarea pedepsei.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Respira...respira...Nu mai aveti loc voi, credinciosii, sau ce?

| Parintele a răspuns:

Pentru ca d-zeu nu exista Margaritoooo.rolling on the floorrolling on the floor

| Parintele a răspuns:

Iepuraş, problema ei este asta: http://www.TPU.ro/......ie-sa-fac/ dupa ce o rezolva sper sa capete si putina inspiratie de la ...natura.

| Flav a răspuns:

Ca sa moara altii de curiozitate?

| Razvan a răspuns:

Pentru ca toti suntem copii lui.Si un parinte nu isi abandoneaza niciodata copiihee heeNu e vorba ca ateii sunt personajele negative si crestinii cele pozitive. Poti fii bun si sa nu crezi in Dumnezeu. Dar mai rau, te poti da crestin si sa faci rauraised eyebrows

nony
| nony a răspuns:

Paradoxu´ dracu,@nosferatu e credincios rolling on the floor Margareto, stai tu linistita ca daca dumnezeul tau era suparat pe noi eram trazniti de mult.Deocamdata suntem niste bacterii in vasul numit Univers.
Te trezesti sa vii cu noi, sau dormi in continuare?

regis
| regis a răspuns:

Eu ma intreb de ce ii mai rabda pe cei care se dau credinciosi. Religia crestina nu iti cere doar sa fii tolerant, ci chiar sa iti iubesti aproapele, deci punandu-ti aceasta intrebare nu faci decat sa iti renegi credinta.

| Duhovnicul a răspuns:

Ateii exista, dumnezeu nu. get over it

lolita
| lolita a răspuns:

Daca taceai filozof ramaneai...
si nu mai zic nimic caci nu vreau sa te jignesc.

Abh
| Abh a răspuns:

E un test pentru crestini, ca orice alt paradox in care e implicat dumnezeul tau.

Abh
| Abh a răspuns:

Vreau sa citez dintr-un alt raspuns al margaretei, tot de pe TPU:
"dar sa stii ca este mantuire si pentru cei ca tine. de asta nu vine inca sfarsitul lumii pentru ca IISUS vrea ca si tu sa te mantuiesti asa ca mai gandeste-te IISUS te asteapta"
Si recomand o lectura, cine stie, poate prin absurd inveti ceva nou: http://sceptik.wordpress.com/......religiosi/

| BeT a răspuns:

@margareto, vezi ce afirmati faci?! s-ar putea sa fi luata inainte.Asta te invata popi tai? Fiecare om este creat dupa chipul si asemanarea Creatorului-TATA, asa ca numai EL, are dreptul sa judece!

| hândel a răspuns:

Păi ne rabdă pentru. binele vostru, ca să vă împiedicam să vă sacrificaţi între voi în numele religiei, lucru care nu s-ar întâmpla niciodată între atei, pentru. că ateii sunt supuşi raţiunii, nu au judecata întunecată de alte prostii. În opinia mea, religia a fost, şi este cea mai diabolică şi agresivă creaţie de manevrare a populaţiei macre. Nu consider religia a fi un motiv de mândrie, ci unul de înrobire. Sunt ateu, sunt liber voinţei mele, a concepţiilor dumnezeului meu propriu numit, creier, şi asta mă face mândru. Dacă vouă vă place să trăiţi sub papuc, trăiţi oameni buni, dar nu ne trageţi şi pe noi la umbră, că ne place soarele, ş'apoi, nu mai cădem aşa uşor ca pe vremuri, şi asta vă doare de fapt, că nu ne mai puteţi pedepsi după plac. Sâc!winking

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Pentru ca si cel venit in ultimul ceas este primit.

| AndutzaAndu a răspuns:

Pentru că noi suntem fii lui Dumnezeu, şi El ne iubeşte pe toţi la fel de mult, chiar dacă incă mai există in alte colţuri ale lumii triburi care poate mai cred încă în zei şi alte porcăriioh go on, sau atei care cred că nu există Dumnezeu.

| Aicilef a răspuns:

Dumnezeu ii rabda pe toti.cum a rabdat pana acum pe cel rau asa ii rabda sh acum pe ceilaltzi!

| arrriadna a răspuns:

E loc pentru toti sub soarele asta! Nu te inteleg: Dupa tine ateii sunt "rai", desi sunt multi crestini lipsiti de bun simt?! Iar daca ateii sunt rai si crestinii buni, pe cei care sunt de alte religii unde ii mai incadrezi?!
Margareto, nu mai fi rautacioasa. Fiecare are liberul lui arbitru de a alege in ce crede, la fel cum si tu alegi sa fi crestina.

| nosferatu a răspuns:

Cred ca nu le da importanta. stii vb aia cand esti un nimeni nu valorezi nimic... de exemplu ala de mai sus. parintele.

| Anecherry a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care ii rabda pe cei credinciosi dar care ucid, care violeaza, care manipuleaza oamenii in masa, cara fura de de la saraci etc etc etc; mai vrei?

| adi a răspuns:

Pe restul de ce ii mai rabda? Oare ei sunt rai si restul buni?

| madalicious a răspuns:

El i-a creat, el ii suporta.winking

| virusel a răspuns:

Ii rabda pe ei cum te rabda si pe tine...

| fosa.poplitee a răspuns:

Pentru ca nu exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu cui?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a-si face o ciorba cu toate ingredientele in 2012.Glumeam.Si ei isi au rolul lor in societate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poftim toleranta crestina. Respect, mult!