| Mariela_1621 a întrebat:

Scuzati daca va deranjape cineva aceasta intrebare dar dumnezeu de ce ii mai "rabda" pe atei? thinking

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Fiindca abia in ultima clipa afla daca sunt cu adevarat atei; fiecare dintre noi stie ca multi care s-au declarat atei in timpul vietii, in ultima clipa s-au inspaimantat de moarte si, nestiind unde se duc, se roaga de iertare; si sunt iertati; fiindca ultimul este la fel de bine primit ca si primul, daca nu cumva mai bine. Pilda fiului risipitor este cea mai elocventa dintre toate.

23 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Credincioasa fatarnica stii de ce ii rabda Dumnezeu? Sa puna la incercare credinciosi fatarnici ca tine si sa fii deconspirata ca fiind unealta lui sarsaila.

| Vizitiul a răspuns:

Dumnezeul de care vorbesti tu este iertator si milostiv, nu? Toti crestinii stiu asta. De ce nu i-ar rabda Dumnezeu? Cat crezi ca mai rabda ateii fanaticii crestini? Cam asa suna si intrebarea ta pentru un ateu, si nu cred ca este corect din partea ta.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De ce-ti chinui tu capsorul ala mititel cu intrebari din astea existentiale? Nu cumva era sa te calce vreun ateu cu masina cand te duceai spre biserica!

| Razvan a răspuns:

Pentru ca e bun printesa.Asa e el, bun. Ce sa faci daca asa l-au invatat parintii lui? Sa fie bun si sa ierte.Si sa iti zic un secret:cineva trebuie sa populeze si iadul, nu? Atunci?hee hee
De aia nu am inteles eu niciodata cum de atunci cand faci o fapta buna o inchini lui Dumnezeu si tie si nu celui asupra caruia se rasfrange fapte.Adica,nu stiuthinking Nu e cam egoist?thinking

| Maximus a răspuns:

In speranta ca se vor intoarce cu fata spre EL si vor incepe sa creada cu in El! Dumnezeu le da posibilitatea de a se indrepta!

| DorelSudoru a răspuns:

laughing buna asta pentru. ca nare ce sa le faca ca el e bun si nu ar putea face ceva creatiei lui laughing laughing

| Gospell a răspuns:

A mai fost aceasta intrebare (dar mai demult). Dumnezeu le-a daruit viata - adica le-a daruit un dar. Tu daca ai da un cadou cuiva ai putea sa il iei inapoi? Nu.
Ii rabda deoarece si ei sunt fii Lui Dumnezeu. Iisus Hristos s-a rastignit si pentru ei.

| Laminin a răspuns:

Hei!
Pentru ca Dumnezeu are un plan cu cei care sunt in intuneric. El vrea ca noi (crestinii) sa fim o lumina pentru cei din jur. Daca nu ar exista atei, unde am mai evangheliza sau prooroci noi? In orice caz, Dumnezeu e alaturi de cei care de tem de El si ii pazeste la orice pas. happy
Gbu :[

| GodBlessYou a răspuns:

Nu-i mai rabda, ateii o duc din ce in ce mai rau, credinciosi prospera.Credinciosi sunt binecuvantati cu saracia.Isus spunea cel dintai va fi primul si invers si ca saracia ar fi o binecuvantare.

| Damian a răspuns:

Nu stiu cu mai rabda ateii de pe site una ca tine...

| profudereligie a răspuns:

Dumnezeu este o creaţie umană, el nu există decât în măsura în care oamenii acţionează în numele lui. Aşa că Dumnezeu, inexistent fiind, nu are cum să "rabde" sau nu pe atei.
Dacă te referi la ideea greşită că ateii ar fi oameni răi... te înşeli amarnic.
"Cu sau fără religie, oamenii buni vor face lucruri bune, iar oamenii răi vor face lucruri rele, dar ca oamenii buni să facă lucruri rele e nevoie de religie." - Steven Weinberg

Răspuns utilizator avertizat
| DanSor a răspuns:

Pentru ca regula nr. 1 e ca toti suntem egali, indiferent de religie, sex, culoare sau nationalitate.
Omul e principalul "animal" al planetei... nu conteaza la ce religie esti sau ce optezi... credinta adevarata e in "interiorul" fiecaruia.

| MikeRowe a răspuns:

Dumnezeu "rabda" oamenii inteligentii cu mintea limpede, care ajuta la civilizarea si cultivarea acestei lumii, nu la cei care se roaga toata ziua si nu fac altceva decat sa ne tina pe loc din punct de vedere evolutionar.

| MikeRowe a răspuns:

Si de ce *** sa nu ii "rabde", unii atei sunt mai buni la suflet decat multi "crestini" care au fost la biserica numai la nastere, care scuipa, injura, fura (preotii cu salarii care nu sunt impozitate si sunt destul de mari), chiar omoara...Nu zic ca toti ateii sunt oameni buni, dar acestia au mintea limpede, cu idei de viitor, nu incarcata de povestile de pe vremea preistoriei sau evului mediu...
@Damian, are dreptate
Daca esti chiar asa de mare credincioasa, afla ca "Dumnezeu" se scrie cu litera "D" mare, in caz ca nu stiai. Poate ar trebui sa pui mana pe o carte de gen "scufita rosie", pentru inceput, decat sa pui intrebari idioate pe TPU

| matrixismyname a răspuns:

Nu stiu la ce te referi, insa daca te referi la faptul ca de ce nu ia masuri...pentru ca nu exista e un raspuns destul de straight.
Insa daca esti si tu ateu la randu tau, si intrebi asta cu un ton ironic pe credinciosi...
Dar daca tu esti "credincioasa", iti recomand sa te uiti la avatarul tau, si sa regandesti putin "credinta" ta.

| erik a răspuns:

Cred ca orice fapta buna sau rea are consecinte pamantesti si eterne, tocmai asta este ideea, totul se desfasoara dupa un plan divin.Deci Dumnezeu ii rabda pe atei aici si acum, fara consecinte imediate, dar sigure pe pamant si in eternitate. Daca consecintele ar fi pe loc, cine ar mai indrazni sa fie ateu sau pacatos?

| hahaha a răspuns:

Oricum parerea mea, cand o sa o mierleasca, toti o sa se roage la Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar esti tu asa o mare credincioasa incat sa te intrebi asta? Din poza as zice ca **winking Insa un lucru e cert. Toti credinciosii stiu ca Dumnezeu se scrie cu D mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar e crestinii rai de ce ii rabda? fiindca IIsus Hristos nu a murit pe cruce pentru o emblema, ci pentru OAMENI.intelegi? OAMENI.infiderent ce religie au, ce culoare, si ce credinta.

| dantedante a răspuns:

H@h@ care dumnezeu?
scuza ti,, d,, ul mic h@h@
prostii, dar ma rog fiecare e liber sa aleaga...

| rao a răspuns:

Intrebarea aceasta oare ne este adresata? Destinatarul intrebarii este Dumnezeu? Dar daca ne este adresata inseamna ca noi suntem Dumnezeu. Spun asta pentru ca in mintea ta, tu nici nu-ti inchipui ca noi am fi Dumnezeu sau ca am cunoaste raspunsul intrebarii tale ci doar suntem niste OAMENII care ai vrea sa-ti dam dreptate, adica big grinA, Ba-i ce nasol cu ateii astia si noi ii uram ca si tine! Numai ca din cum ai pus intrebarea rezulta ca tu esti atee. Tu esti cea pe care o urasti, o cunosti bine bine, ahh, esti chiar tu.Ma bucur ca ti-am putut fi de folos!

| miha_6806 a răspuns:

Dumnezeu are mai multa nevoie de atei decat de credinciosi pentru ca El stie deja ca persoanele credincioase cu adevarat sunt devotate Lui happy El vrea intoarcerea pacatosului nu moartea lui :*