| qqqqqwwewewrwgefb a întrebat:

Oare sunt oameni care nu ar crede in Dumnezeu nici daca li s-ar arata?
Întrebare pt atei

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Unora li se arata unicorni, altii aud voci.
Indicat ar fi sa consulti un psihiatru.

Sigur, daca nu e o halucinatie, si ai dovezi clare in acest sens, ar fi absurd sa nu crezi. Dar banuiesc ca exista si fanatici de acest soi, care contesta un fapt obiectiv.

In cazul fanaticilor religiosi exista si acum nebuni care spun ca Pamantul e plat.

| sublime89 a răspuns:

Sigur ca sunt. Daca esti extrem de sceptic in legatura cu orice fenomen iesit din comun prin care treci, ai putea sa crezi ca ti-a jucat doar mintea feste, deci ai avut o halucinatie. Si poate ca ai avea dreptate. Ce dovada clara ar avea el ca nu si-a imaginat totul, si ca d-zeu chiar i s-a aratat? Daca ar fi reusit sa imortalizeze cumva momentul, sa zicem cu ajutorul unei camere de filmat sau fotografiat, atunci nu ar avea doar pentru el o dovada ca d-zeu exista, ci pentru intreaga lume. Altfel, cine crezi ca ar crede povestea lui fantastica? Au fost destui oameni de-a lungul istoriei care au declarat ca d-zeu li s-a aratat, si ca au vorbit cu el, dar nimeni n-a fost capabil sa produca o dovada cu care sa convinga. Astfel, e aproape sigur ca ori au mintit, ori au avut mici probleme cu capul. Sunt boli psihice care te fac sa ai halucinatii, sau sa auzi voci, si asemenea oameni sunt absolut convinsi ca au vorbit cu d-zeu sau cu diavolul, dupa interpretarea si credinta fiecaruia. Dar cand se duc la doctor, acesta ii contrazice, si pe buna dreptate.

| MskDesign a răspuns:

Intrebarea ta este un paradox. Ceva ce nu exista nu se poate vede, daramite sa mai si crezi.Este ceva de genul "daca si cu parca, se plimbau prin barca"

| Dorugar a răspuns:

Evident ca si ateii pot crede in Dumnezeu daca L-ar vedea si daca ar constientiza cine este Dumnezeu!
Eu ca si ateu, STIU din Biblie ca dupa ce Adam si Eva au mancat din fructul cunoasterii binelui si raului, insusi Dumnezeu a recunoscut ca omul a ajuns un Dumnezeu ca EL
Asa ca vedem in jurul nostru si adevarati Dumnezei dar mai ales enorm de multi Diavoli si Satane. Eu ca ateu consider ca am chiar doi adevarati Dumnezei, in care cred intodeauna, si anume aceia sunt Dumnezei de parinti care m-au creat, ingrijit, hranit, educat si crescut, si fata de acesti adevarati Dumnezei Creatori, Dumnezeul din ceruri nu este decat un partz.

| drutzix a răspuns:

Daca as vedea un tufis in flacari vorbitor as crede ca am o cadere psihotica in nici un caz ca vorbesc cu vreun zeu. Presupun ca asta este una din diferentele dintre mine si Moise laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Oare sunt oameni care nu ar crede in Dumnezeu nici daca li s-ar arata?"
Nu, e o diferenta intre a crede si a fi credicios, deci in cazul unui ateu, daca Dumnezeu si-ar arata existenta fara dubi ar crede ca exista insa cel mai probabil nu ar fi credicios, probabil si-ar trai viata ca si pana acum nepasandu-i de Dumnezeu.

| IvanMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum și-ar trăi viața dacă există Dumnezeu și cum și-ar trăi viața dacă nu există Dumnezeu? Care ar fi diferențele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IvanMihai):

1. Nu sunt ateu.
2. Nu cred ca ar fi vreo diferenta. Pur si simplu si-ar trai viata, nu i-ar prea pasa de viata de dincolo.

| dragos38 a răspuns:

Hai sa-l, luam ca exemplu pe Toma necredinciosul, in evanghelia dupa Toma necanonizata, scrie ca, Isus nu a savarsit nici o minune, nu fost omorat, nici nu a inviat, si nu s-a ridicat nimeni la cer, cu trup, deci atei erau si in timul existentei lui Isus doar ca pe atunci nu se folosea expresia ''ateu'' deci in loc de Toma necredinciosul, am putea spune Toma ''ateu'' intreaba-te oare de ce biserica crestina nu recunoste evanghelia dupa Toma?

| danut a răspuns (pentru dragos38):

"Evanghelia lui Toma" nu este recunoscuta deoarece pe langa faptul ca "a aparut" de curand, deci nu intra in canonul Biblic stabilit prin primele secole ale EN. mai are o mare problema, NU ESTE O EVNGHELIE. Nu cred (mai mult ca sigur) ca nu sti ce este o evanghelie si nici nu am sa-ti spun ce e pentru a te lasa in ceata si a incerca singur sa afli si atunci vei realiza DE CE ESTE UN FALS si un fas mare.

Răspuns utilizator avertizat
| questsoul a răspuns:

Unii sunt prea ignoranti, altii sunt adeptii pastafarianismului. Deci cred ca da.

| Lămâie00 a răspuns:

Daca l-as vedea, sa fiu sigur, 100%, normal ca as crede, dar de ce as urma o entitate malefica?

| Vladutz1986 a răspuns:

Daca Dumnezeu s-ar arata nu ar mai fi credinta. Toate religiile se bazeaza pe credinta pentru ca nu o sa se arata niciodata nici un dumnezeu.

| Georgi678 a răspuns:

Da.