| noreligion a întrebat:

Observ ca cei mai multi imi reproseaza faptul ca citez aleatoriu din biblie si ca scot anumite versete din context.Sa stabilim:
-Atunci când selectăm ceea ce este moral şi ceea ce nu este moral în Biblie recurgem la un criteriu exterior Bibliei. Multe scene din Biblie (cu precădere din Vechiul Testament) au o moralitate îndoielnică şi chiar un caracter horror. Marea majoritate, pentru a ascunde aceste acte horror, spun ca aceste pasaje nu trebuie luate ad-literram şi că ele reprezintă doar alegorii. Dar atunci se poate pune următoarea întrebare: de ce aceste pasaje luate ad-literam trebuie să sune horror?
Care este criteriul după care unele pasaje trebuie luate ad-literram şi altele nu?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

@neoreligion nu este la inceput pe TPU si cred ca este doar deghizat @Krostandt.

| Hombre a răspuns:

@

andre999 si tu la fel jignesti pe atei, sa ne uitam la raspunsurile tale mai din urma? Loveste cu argumente nu cu raportari ca asta stie sa o faca si un analfabet.

| danut a răspuns:

Am urmarit intrebarile tale si pana acum nu ti-am raspuns, probabil este unica ocazie cand o fac. Scoaterea anumitor versete din context iti da posibilitatea sa manipulezi informatia asa cum doresti si nu in sensul corect al evenimentelor. Biblia nu este hororr deoarece ea evoca evenimente istorice si nu este un roman. Atunci cand se spun diverse povestioare imaginate, acestea sunt scoase in mod clar in evidenta ca povesti si nu fapte reale. Idea este ca pe tine nu te intereseaza DELOC raspunsurile ci doar creerea unui curent de opinie (daca as fi mai radical i-as spune SATANIST, nu ateist), motiv pentru care nu voi mai raspunde altei intrebari de a tale. Imi plac confruntarile, contradictile, chiar si din partea celor care bifeaza stupid, dar gunoaiele le arunc la ghena.

| Dmonik a răspuns:

@Adyr0, "autorul cartii aceleia", care e o compilatie, nu este un autor si, cu atat mai putin unul despre care sa vorbesti atat de pios. N-are legatura cu vreun suflu divin! Of!

| andre999 a răspuns:

Continui sa jignesti si sa aduci prejudicii imaginii religiei folosind argumente false lipsite de adevar. Este treaba ta daca nu crezi in Dumnezeu, te rog nu mai arunca cu mizerie in credinciosi. Din acest moment iti voi raporta toate intrebarile ca fiind irelevante sau obscene.

| Adyr0 a răspuns:

Si tu de unde stii ceea ce este moral si imoral? Stii tu cum merge lumea? Daca tie ti se pare ceva imoral sau moral asta nu insemna ca asa e. De multe ori aparentele inseala. Ca sa judeci ceva din Biblie trebuie sa fii un alt Dumnezeu, ceea ce nu se poate. Poate nu-ti dai seama dar autorul cartii aceleia are o minte infinita, nu finita ca a mea sau a ta, El vede lucrurile altfel.

| noreligion explică:

@adyr zero-Autorul bibliei este Ieronim, el a pus bazele primei compilatii.Pana atunci, crestinii aveau evanghelii.

| noreligion explică:

@eu sobra-cum asa? Daca eu cred ca porcul zboara, inseamna ca sunt necredincioasa?

| cascadorys a răspuns:

Hai sa fim seriosi... ce scene horror? Istoria nu e plina de asa ceva? Ei bine, Biblia are si istorie. Ca sa putem vb despre asta, spune exact la ce scene te referi. Poti trim un msj, m-ai facut curios.

| mentalica a răspuns:

Eu nu am citit biblia. Nu stiu cat din ea e realitate, cat fictiune, cat horror, cat basm. Dar cred ca interpretarea pasajelor ei este mai mult sau mai putin subiectiva. E ca atunci cand citesti o poezie: cineva intelege ceva, iar altcineva intelege altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare lucreaza pentru stapanul ce slujeste.si fiecare e iubit, de ptopriul stapan dupa masura faptelor sale.succes si credinciosilor si necredinciosilor.fiecare va avea cununa meritata.