| bleakk a întrebat:

Observ o plecare/migrare masiva a oamenilor, in special a tinerilor de lansate catre orase/metropole. Ce credeti ca se vor intampla in urmatorii 300-500 de ani cu aceste zone rurale? Se vor urbaniza si ele?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Tendinta asta e veche de cand lumea.
Mie, dimpotriva, mi se pare ca in ultima vreme lumea se intoarce catre traiul in zonele rurale, fie din considerente de ordin economic, fie pentru a fugi de poluarea din marile orase. Mai e si trendul cu finantarile de proiecte pentru tinerii fermieri din zonele rurale, mai e si moda comunitatilor auto-intretinute de tip raw-vegan, asa ca... vesnicia s-a nascut la sat si inca rezista!
300 - 500 de ani e mult pentru prognoze de genul asta. S-ar putea sa fie oale si ulcele intreaga omenire pana atunci. Daca nu, probabil ca o sa fie un fel de aliniere dpdv al calitatii vietii intre urban si rural, adica nu vor mai fi diferente atat de evidente. Bineinteles ca pana atunci, teleportarea va fi ceva banal, si-ti poti adapa vitele dimineata la 7 si bea cafeaua la 8 intr-un mall, cu prietenii big grin

| bleakk explică (pentru Kaℓi):

Cum adica Teleportarea? Este posibila?

| Teardrop a răspuns (pentru Kaℓi):

Mă îndoiesc că teleportarea vea fi vreodată ceva la mâna oricui. Ar fi prea periculos.

| Kaℓi a răspuns (pentru bleakk):

Nu, nu este posibila si nu cred ca o sa fie vreodata happy
Era o gluma, sau daca vrei o hiperbola pe care am folosit-o pentru a-mi sustine ideea.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Vezi cate procente din populatia Belgiei sau Olandei face agricultura, iar de facut o fac mai bine ca noi.

| Teardrop a răspuns:

Nu. Mereu va fi nevoie de agricultură. Şi agricultura nu se poate realiza în zonele urbanizare.

| Mariapetrupanainte a răspuns:

Satul va exista mereu insa populatia in multe din ele care mai ales sunt la departare de orase va scadea.Multi dintre tineri nu ramin in sat tind spre orase pentru a se asigura ca vor avea un loc de munca pe care la sat nu il au.Eu traiesc la sat si vad foarte bine ca nimeni mai din tineri nu ramina in sat, si se nasc foarte putini copii.(si da la mesajul tau nu am putul sa-ti raspund pentru ca sunt junior.big grin)