| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

"Ochii sunt oglinda sufletului."
Ce credeti ca inseamna?

26 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

În ochii unei persoane poți citi răutatea, dragostea, ura...

| αndï a răspuns:

Sau frumusetea sta in ochii privitorului. Citatul ala e un ajutor catre un mijloc de manipulare parapsihica, daca asta vrei sa obtii mai bine lasa.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru αndï):

Ar fi o idee.big grin Am auzit ca este o tehnica de manipulare care este mascata de aceasta afirmatie.Si cum speranta nu moare niciodata speram ca o aflu aici rolling on the floor).

| αndï a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Nu-i asa usor pe cat crezi. Se poate invata, dar inainte de manipularea gandurilor trebuie sa inveti empatia si telepatia. Ce tie nu-ti place altuia nu-i face. Nu e deloc recomandata manipularea psihica... nu e ok din nici un punct de vedere, mai ales ca iti faci singur rau, dar... ca sa fie treaba treaba, uite documentatie : psi.wikia.com. Spor la lucru

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru αndï):

Multumesc.

| Wøodenpints a răspuns:

Ochii sunt organele cu ajutorul cărora oamenii pot să vadă lucruri. Dacă cineva are impresia că-s mai mult de atât, e un idiot.

Iar sufletul, încă nu a demonstrat nimeni până acum, cu dovezi solide, că ar exista.

Deci afirmația ta este o mzierie.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Wøodenpints):

De fapt, nu este a mea.

| Wøodenpints a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Când nu precizezi sursa, înseamnă că e a ta. Ți-ai însușit-o.

| Duucu a răspuns:

"Ochii sunt o oglindă care reflectă emoții"
Așa sună mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin ochi vedem sufletul, vedem starea in care este eprsoana respectiva. Cand ne uitam la o masca, putem sa ii vedem sufletul, starea? Ii lipsesc doar ochii, si uite totusi cat de mult inseamna.

| Ho1 a răspuns:

Frumuseţea exterioară este partea vizibilă a frumuseţii interioare. Şi ea se manifestă prin lumina care iese din ochii fiecăruia. Nu are de a face dacă persoana e prost îmbrăcată, dacă nu respectă canoanele eleganţei sau dacă nici măcar nu se sinchiseşte de părerea celor care îi stau în preajmă. Ochii sunt oglinda sufletului şi reflectă tot ce pare a fi ascuns. Dar, dincolo de puterea de a străluci, ochii mai au o virtute: sunt o oglindă. Şi reflectă pe cine îi admiră. Astfel, dacă sufletul celui care observă este întunecat, el îşi va vedea întotdeauna propria urâţenie. Deoarece, ca orice oglindă, ochii înapoiază fiecăruia dintre noi imaginea propriului nostru chip.

funda dulce?

| Adeee20 a răspuns (pentru Ho1):

Oamenii îți vor oferi funda dacă consideră util răspunsul tău...sau dacă vă aflați pe aceeași lungime de undă.
Nu înțeleg de ce trebuie să tot cerșiți, cu ce vă ajută.
Ajuți pe cineva că vrei să o faci, nu pentru a ți se oferi ceva înapoi.
Administratorii TPU ar trebui să aibă un cuvânt de spus, în situațiile astea.
Majoritatea oamenilor dau răspunsuri aiurea (nu te includ și pe tine aici, ci generalizez) și pe urmă întreabă: fundă?
Nu-s membră de mult, dar am dat de-atâtea întrebări de genul, că m-am săturat, efectiv.
Și m-am înscris cu scopul de-a ajuta, nu de-a câștiga știu-eu-ce!

| contαbαndonαt a răspuns:

Mai pe scurt, o minciuna colosala.
Prin "ochii sint oglinda sufletului" se spune ca ne putem da seama atunci cand cineva este sincer ori minte doar privinta pers. respectiva-n ochi, ei bine nu este asa. Spre ex. eu pot privi o pers. in ochii atunci cand mint, si chiar daca pers. respectiva imi este antipatica, pot face astfel incat sa para c-o privesc cu blandete si tandrete, la exterior, pot falsifica aproape orice sentiment doresc, daca intr-adevar vreau.

| Netrider a răspuns:

Prin ochi se reflecta starea persoanei respective. daca e o fiinta rea atunci ochii sai vor reflecta rautate, la fel, daca e o fiinta buna ochii vor reflecta bunatate.

| Curious1324 a răspuns:

,, Ochii sunt oglinda sufletului"
Asta inseamna ca ochii te trădează. Atunci cand minti pupilele se dilata si strângi din ochi. Se spune ca atunci cand mintim stam cu mâinile încrucișare, la spate, in șold, sau impreunate si ca nu privim persoana respectiva in timp ce mintim. Dupa ce am terminat de spus propoziții falasa privim persoana direct in ochi ca sa vedem daca a înghițit momeala. Daca ai ochii albastri sau verzi, e si mai rau, pentru ca ei te trădează cel mai repede atunci cand minti, daca ai ochii negrii e mai greu sa-ti dai seama.
Cand esti îndrăgostit / fericit/ bucuros/ plin de viata, ochii tai emana caldura si cu usurinta iti poti da seama daca aceea persoana e fericita, adica: Are pupilele dilatate, Zâmbește, vorbeste deschis..etc. Atunci e intr-o faza fericita, daca : Are pupilele dilatate, privește o persoana direct in ochi, sau cu coada ochiului, adica pe furis, se misca tot timpul dintr-o parte in alta, e indragostit.
Cand imi fac prieteni noi( de cand aveam 4-5 ani) Mereu ma uitam la ochii lor, dar nu stiu de ce, si acum o fac. Chestia e ca, ochii iti arat daca aceea persoana e buna la suflet, daca e rea la suflet, daca e mincinoasa, daca e îndrăgostită, sau orice alte emoții. Ochii iti arat întodeauna emoțile: frica, bucurie, iubire, caldura, cand minti, oboseala, supărarea. Asta nu o sa arate niciodata gura, nasul, mâinile, micioarele. De la ochi porneste totul.
:** sper ca te-am ajutatwinking

| Rebecaaa29 a răspuns:

În ochii unei persoane poți citi tot. Trebuie doar sa stii cum sa privesti!

| αndï a răspuns (pentru Rebecaaa29):

Da? Si cum trebuie sa privesti? laughing iti garantez ca majoritatea persoanelor mascheaza asa bine trecutul lor ca o sa crezi ca sunt cele mai optimiste fiinte din lume, pacat ca nu prea e asa

| Adeee20 a răspuns:

Dacă vorbele mint, faptele n-o să o facă niciodată.
Ochii unei persoane îți vor spune mereu adevărul, fără ca măcar să fii nevoit/ă să întrebi.
Și e și demonstrată chestia asta. Nu știu dacă ai auzit, dar atunci când cineva minte, pupilele i se dilată. La fel ca și în cazul emoțiilor puternice, de bucurie, fericire etc.
Atât la propriu, cât și la figurat, ochii sunt oglinda sufletului. Căci o persoană bună te va privi cu căldură și iubire, pe când una rea, se va uita la tine cu ură și invidie.

| Duucu a răspuns (pentru Adeee20):

Pupilele cel mai bine se dilată în momente de excitație, în nici un caz cănd se spune o minciună.

| EarsOfAFox a răspuns (pentru Duucu):

Exact, mai ales ca daca eu as spune o minciuna, clar nu as privi in ochii interlocutorului, astfel nici n-am cum sa am pupilele dilatate. big grin Isi va da seama ca mint doar dupa contact vizual inexistent in cazul meu. Eu nu pot minti pe cineva privind in ochi, ori il privesc decat fugitiv.

| Duucu a răspuns (pentru EarsOfAFox):

Ridici bărbia și-l privești în ochi cănd minți - înseamnă că vrei să minți pentru a căștiga ceva de la el pe urmă.
Dar în general ai dreptate, în timpul minciunii ochii se uită dreapta sus (centrul imaginației vizuale).

| Adeee20 a răspuns (pentru Duucu):

Nu ai putea să te înșeli mai mult.
Din lipsă de timp și nerăbdare, îți sugerez să te documentezi puțin legat de sistemul nostru nervos. Să îți dai seama ce se întâmplă în cazul fiecărei stări prin care trecem, nu doar excitație.
Și prin bucurie, fericire etc, cred că tot la asta mă refeream și eu, doar c-am zis puțin mai frumos.
Toate cele bune!

| HenryHorn a răspuns:

Prin ochi oamenii isi arata emotiile.

| Aquafairybezelesiunicorni a răspuns:

Ceea ce vezi in ochii omului, in suflet ai sa gasesti.

| Myrthis a răspuns:

Ochi. Ochii iti arata sentimentele pe care le ascunzi in suflet.Ei pot dezvalui minciuna. Pot rosti secrete, sau te pot da de gol.