| FANfredoSHpidjin a întrebat:

De ce se spune că 'ochii sunt oglinda sufletului'?

4 răspunsuri:
| catalin188 a răspuns:

Pentru ca muschii care contracta pupila au legatura cu partea frontala a creierului aproape unde se formeasa minciunile si sentimentu de a ascunde
ele se contracta usor can spui o minciuna
se contracta cand vrei sa ascunzi ceva
ocolesti cu privirea ceva ce ai gresit

| Shaddar a răspuns (pentru catalin188):

"unde se formeaza minciunile"?laughing, deceptia e un proces complex. pupilele se dilata in stari de frica, excitare sexuala ( emotii puternice in general).Nu se contracta cand vrei sa ascunzi ceva si nu ocolesti cu privirea ceva ce ai gresit.E o prostie faptul ca un om care te minte nu o sa te priveasca in ochi ( asta merge cand esti mic).O persoana care te minte se va uita in ochii tai ca sa iti vada reactia, sa vada daca o crezi. Ochii reflecta foarte bine emotiile, daca stii sa citesti asta.

| missoriginal a răspuns:

Deoarece cand te uiti la o persoana o privesti in ochi
iar ochii reflecta ceea ce simti
chiar daca zambesti, se poate simti ca acea persoana este(poate)trista te uiti in ochii ei si iti dai seama dupa privire

| Alexsb2006 a răspuns:

Pentru ca ochii nu stiu sa minta? nu stiu nici eu exact dar asta e o explicatie pe care am auzit-o