| Okkultist a întrebat:

Ok. Intrebarea are legatura cu crestinismul respectiv Moise.
Cum a fost posibil ca de 2000 de ani omul sa creada in niste aberatii istorice. Nu vreau sa intru in religie deoarece am si eu una si fiecare dintre noi are acest drept. Vorbesc fix de istorie.
NU inteleg cum au putut evreii sa minta atatii oameni timp de 2000 de ani, si inca o mai fac intr-un mod jegos.
http://documentare.digitalarena.ro/......l-11-2010/
1:26:00 Pana la sfarsit se vorbeste clar:
,,Intaiul nascut a lui Ramses Amun-Her-Kepheshef, faraonul care nu sa mai urcat pe tron, nimicit nu de mania,,domnului", ci in numele sau".
Stau si ma gandesc de ce oamenii mai cred aberatia istorica cu Moise. Adevaratul,,Mose" a fost clar Akhenaton, cel care a impus scurta perioada de monoteism al Egiptului sfarsita de fiul sau Tut Ankh Amun (Imaginea vie a lui Amun).
Nu exista studii stintifice clare ca ar fi existat Mose in felul descris in biblie.
Nu exista, cel putin foarte marea majoritate a egiptologiilor nu cred in povestea cu Moise.
Poporul,, sfant" cel ce distruge mintile oameniilor de mii de ani.
Ce credeti, eu vorbesc aberatii, si studile efectuate clar pana in prezent sau cei care cred orbeste fara sa cerceteze istoria adevarata? Si cu afirmatii, idioate puse pe baza,, cercetarii", defapt inexistente.

Răspuns Câştigător
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Jidanii sunt mai mari plagiatori ca Victor Ponta. Au inprumutat tot ce-au putut de la culturile la care au fost sclavi. Egipteni si Babilonieni. Ulterior crestinismul a fost adoptat ca religia de baza intr-un imperiu decadent, de catre niste oameni destepti. Toata sarbatorile "pagane" dealtfel traditionale au fost inlocuite cu altele noi, consiliile ecumenice au decis ce ramane si ce se scoate din cartea asa-zis sfanta, samd. Deci despre ce Moise vorbim aici, inventatorul purificarii etnice, criminal in serie geometrica?

| Okkultist explică (pentru Lucian_Magnus_1980):

WoW. Atat de multe informatii corecte, in cateva randuri?
Nici nu am crezut ca o sa intalnesc pe cineva care sa imi scrie aceste lucruri.
Da, toata sarbatorile prezente sunt pagane, inclusiv,, craciunul".
Chiar m-ai impresionat cu acest raspuns.
Respectul meu sincer!

3 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

E posibil sa fie adevarat, desi mai este si teoria cum ca Moise ar fi existat, dar ar fi preluat ideile monoteiste de la Akhenaton. Legatura dintre monoteismul biblic si cel egiptean e un subiect controversat, si nu se poate sti cu siguranta cum a fost. Pur si simplu nu avem suficiente informatii istorice despre acea perioada. Asemanari intre ele sunt, totusi. Unii spun ca exista o asemanare chiar si intre Isus si Akhenaton, prin faptul ca si cel din urma se descria ca "fiu al lui d-zeu", sau al Soarelui, care in acea vreme erau acelasi lucru. Si-n crestinism exista notiunea de Soare "sfant", si de multe ori Isus sau D-zeu sunt asemanati cu acesta. E clar ca a fost un amalgam de mituri si legende locale care s-au amestecat treptat si au format religiile moderne de azi. Un alt exemplu e potopul lui Noe, care e o poveste inspirata clar dintr-un mit asemanator anterior din Epopeea lui Ghilgames.

| marin81 a răspuns:

Omul nu are nevoie de cercetari istorice/ Omul are nevoie sa creada in ceva/ Acel ceva il ajuta sa treaca peste greutati/ Noi ca oameni asa am fost de cand exista rasa asta pe pamant happy/ Inainte de crestinism au fost alte religii, care la fel indobitoceau si supuneau oamenii/ Crestinismul a adoptat o serie de reguli si obiceiuri din acele religii/ Pana la urma totul se poate explica psihologic/ Omul are nevoie sa creada in ceva, chiar daca acel ceva este o minciuna