| AzariaMenahlem a întrebat:

Pe o masa sunt trei mere galbeme si patru rosii. Bunica ia un mar galben si pune in schimb un mar rosu. Cate mere sunt pe masa?

Răspuns Câştigător
| PuyaTimonel a răspuns:

3 Mere pentru ca zice patru ROSI

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu înțeleg de ce schimbă bunica merele pe masă, acțiune lipsită de sens.
După ce o să înțeleg asta, o să răspund.

| Meme10Memu a răspuns:

Trei mere. Ai omis sa folosesti cuvantul "doar". De exemplu eu pot sa zic "am trei mere" cand de fapt am 100. Daca spuneam ca "am doar trei mere" atunci minteam. rolling on the floor

| Meme10Memu a răspuns:

Rosiile sunt mai moi decat merele. rolling on the floor

| Meme10Memu a răspuns:

Rosiile sunt mai moi decat merele. rolling on the floor Rosiile nu cresc in pomi ca merele.

| SomethingFunni a răspuns:

Ai crede ca e o intrebare capcana, dar sintactic ar trebui sa specifici ce fel de rosii sunt caci altfel se parametrizeaza logic in clasa "mere", de exemplu : "sunt trei mere galbene si patru rosii rosii" (chit ca e implicat).

Pe masa sunt 7 mere.

| Hdyxfwfb a răspuns: