| Celcestietot a întrebat:

PENTRU NECREDINCIOSII INRAITI IN SPECIAL :

Pe ce argumente este bazata necredinta voastra in Dumnezeu? Puteti da absolut tot felul de raspunsuri legate de subiect, vreau sa raman cat mai socat.

164 răspunsuri:
| gogu220 a răspuns:

Şocul ar fi să nu-ţi răspundă nimeni.

| Celcestietot explică (pentru gogu220):

Asta este viata.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu chiar cred in EL caci numai EL ne mai tine pe pamant.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Tu pe ce te bazezi cand spui ca exista?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Un om cu o minte sanatoasa si deschisa nu are cum sa nu creada in Dumnezeu nici macar o clipa orice ar fi.

| Celcestietot explică (pentru BuLaNNNeL):

Haha, eram sigur ca ma intrebati. Dar voi argumente nu aveti?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu am trăirile mele personale, nu stiu de restul.

| Celcestietot explică (pentru BuLaNNNeL):

Trairi cum ca nu exista, la asta te referi?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, ale mele personale. Plus, uită-te ce se intampla in lumea asta. Unde **** mea e divinitatea, dreptatea?

| Celcestietot explică (pentru BuLaNNNeL):

In regula, inteleg. Poti citi Biblia pentru a intelege ce planuri are divinitatea si daca este sau nu de vina.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Celcestietot):

Tu de ce crezi ca exista?

| EmanuelT a răspuns:

Ceilalți cred în Dumnezeu deoarece așa le-a fost băgat în cap de când s-au născut. "Roagă-te la Dumnezeu" "nu fă aia că te vede Dumnezeu" ș.a.m.d
Eu cred că există ceva ce ne-a făcut, ce a făcut lumea, dar nu stau să mă rog sau să merg la Biserică în fiecare duminică si o dată pe an să mă plimb în jurul ei de câteva ori și dacă-s și mai nebun, mă plimb în genunchi
Nu-mi trebuiesc argumente să pot crede, sau nu în ceva.
Și cel mai deranjant sunt proștii ăștia cu religile lor, fiecare cu Dumnezeul lui și cu regulile lui și că celălalt Dumnezeu nu există și că mai bine e la ei... I mean WTF mate, WTF straight face

| Celcestietot explică (pentru BuLaNNNeL):

Datorita intamplarilor din viata mea, datorita evenimentelor dovedite din Biblie, datorita profetiilor care se adeveresc etc. Savantii, arheologii sau multe alte categorii de oameni inteligenti care cred in Dumnezeu, ce parere ai despre ei?

| Tormented0ne1 a răspuns:

Tu eşti Dumnezeu. Tu eşti eu. E o singularitate. Dar egoul e dracul care vrea să se separe de unitate si devine dual. Exista eu-l divin şi eu-l inconştient, egou-l.
Totul ţine de cât de conştient eşti de ce înseamnă realitate. În nici-un caz Dumnezeu nu e un bătrân cărunt cu barbă în cer.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Celcestietot):

Deci si tu ai întâmplările tale. Profeții și din astea... imi plac conspirațiile. Oamenii de știință? In ei imi pun baza. Dacă primesc diagnostic: cancer, imi pun speranța in specialiști si tratament nu incep sa fac matanii. Totusi ma irita foarte tare faptele făcute de preoți (oameni care ar trebui să aibă o relație foarte puternică cu divinitatea, nu?) Aduna averi (parcă nu e voie acest lucru in biblie), abuzează copii sau chiar se freacă între ei, fura. De ce nu-si primesc "răsplata" de la divinitate? De ce există enspe mii de religii daca dumnezeu e doar 1? De ce se permite să fie onorați copii nevinovati, de boli sau psihopati? Mai degrabă cred in ființe extraterestre happy.

| Celcestietot explică (pentru BuLaNNNeL):

Extraterestii sunt tot creati de Dumnezeu. Stiu ce spui de preoti, nu neg ca nu este asa, dar totusi mai exista si cativa preoti adevarati aici in Romania, sa nu generalizam. Fiecare va fi rasplatit dupa faptele sale la judecata de apoi. Cel rau a creat mai multe religii. Acum nu ca insist eu neaparat pe religie, dar daca stai sa analizezi foarte atent, apocalipsa deja se intampla. Nu ma judeca pentru gandurile mele.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu si ce sa vezi? Într-o oare care masura gândim cam la fel. happy apocalipsa o producem noi înșine. Parca a înnebunit lumea. Da sunt si preoți reali sa le zic asa, chiar cunosc unul. Dar, pe mine personal, parcă nu mai vrea divinitatea asta sa-mi vadă fața. laughing Totusi, e nedrept ce se intampla peste tot in lumea asta. De la simpla întrebare; "unde-i Dumnezeu cand?" apar o gramada de oameni care se îndoiesc de existenta divinității. Unii chiar pe bună dreptate, frate. Dumnezeu e bun, daca e bun de ce permite toate astea?

| Celcestietot explică (pentru BuLaNNNeL):

Asa este ca apocalipsa o producem noi. De exemplu, daca dorim atata pace, de ce pregatim atatea bombe nucleare? Eu iti voi spune ce scrie in Biblie acum. Adam si Eva cand au mancat din pomul interzis, atunci au dat lumea pe mana celui rau, deci ei si-au semnat condamnarea. Dumnezeu a incercat sa ne dea setul de porunci ca sa fim morali si sa avem o societate mai civilizata, dar daca noi nu punem in practica asa ceva, nu este vina Lui. Noi facem lumea asa cum este, nu Dumnezeu. El intervine acum cu apocalipsa. Crezi ca El nu este scarbit de ce se intampla in lume? O sa vina apocalipsa si o sa fie un nou inceput dupa aceasta. Daca ar interveni Dumnezeu fizic acum, am spune ca nu mai avem liber arbitru si iarasi nu este bine pentru ei. Nimic nu mai multumeste omul in ziua de azi. Lumea apartine celui rau pana cand acesta va fi invins de catre Iisus, de aceea se intampla atata rau.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Tu ai cerut un raspuns de la necredinciosii înrăiți dar au venit toți credincioșii sa te lămurească laughing

| Celcestietot explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

Macar le-am aflat parerea. Apropo, tu imi poti raspunde la intrebare?

| Celcestietot explică (pentru Tormented0ne1):

,,În nici-un caz Dumnezeu nu e un bătrân cărunt cu barbă în cer.'' Pai dar atunci cum este descris in Apocalipsa?

| Ciscodus a răspuns:

Dumnezeu de unde a aparut?

| Celcestietot explică (pentru Ciscodus):

Nu stiu de unde a aparut Dumnezeu ca nu scrie. Asta este problema ta? Problema mai importanta ar fi daca crezi in El sau nu si daca da sau nu, de ce?

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu sunt de parere ca nu poti nega sută la sută ca nu exista nimic, dar nici nu poti spune sută la suta cu tărie că există ceva

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu cred într-un Dumnezeu descris de religii. Credința mea e asemănătoare cu cea deistă.
Tu de ce crezi în Dumnezeul biblic? A făcut foarte mult rău (Iisus a ordonat ca anumiți oameni să fie omorâți în fața lui, a ordonat ca părinții să-și omoare copiii, etc.), nu se implică unde este cea mai mare nevoie de el, nu tratează oamenii la fel, etc.

| Sekim a răspuns:

Stati cuminti. Dacă biblia zice ca oamenii rai nu merita ajutor, ok, e corect. Dar bunica mea s-a rugat 20 de ani sa scape de o boală banală si totusi a murit din cauza bolii. Unde este Dumnezeul vostru? Daca exista viata dupa moarte o sa rad de voi 5 miliarde de persoane care au crezut in cineva imaginar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu,nu cred în Dumnezeu, mă refer la ei.

| RAY a răspuns:

Tu ce argumente ai pentru necredinta in zeus?

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Un om cu o minte sanatoasa si deschisa nu are convingeri