| Celcestietot a întrebat:

PENTRU NECREDINCIOSII INRAITI IN SPECIAL :

Pe ce argumente este bazata necredinta voastra in Dumnezeu? Puteti da absolut tot felul de raspunsuri legate de subiect, vreau sa raman cat mai socat.

164 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Pe viitor defineste acest dumnezeu ce inseamna

| Celcestietot explică (pentru RAY):

Am cu nemiluita. Tu poti raspunde la intrebarea pusa de mine sau nu? Hai Ray, raspunde ca poate ai niste argumente bune. Sa te vedem.

| Celcestietot explică (pentru FaraNume1245):

Am spus mai sus de ce cred in Dumnezeu. Citeste Biblia si vei vedea ca acel ''zeu'' nu este de vina. Sa o citesti de la inceput si dupa poti sa imi spui ce vrei tu.

| Celcestietot explică (pentru RAY):

Am mai definit ce inseamna acest Dumnezeu in nenumarate comentarii de pe diferite intrebari puse de utilizatori.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

laughing nu am nevoie omule de argumente,e ca daca imi spui ce argumente am ca nu cred in balaurul din tau,e acelasi lucru,a nu crede nu ai nevoie de argumente,nu cred pentru ca cunosc evolutia,big bang, nu cred pentru ca nu am credinte fata de nimic simplu, daca exista vreun creator ceva, cred ca are lucruri mai importante decat sa priveasca niste bieti muritori, iar realitatea reflecta acest tip de dumnezeu, sunt invataturi bune in toate religile, ce e bun trebuie scos la suprafata, tu in loc sa fi aici nu era mai crestineste sa fi voluntar la o fundatie sa ajuti ca ala e scopul vieti tale

| Tormented0ne1 a răspuns (pentru Celcestietot):

Acolo da.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Acest cuv dumnezeu este unul eronat inventat in limba romana, vorbim de iahve care a avut un fiu trimis in lume spre salvarea celor pacatosi, vorbim de mesianism

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Sa mori tu ca asa e.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Vezi ma ca azi e sabatul

| Tormented0ne1 a răspuns (pentru Celcestietot):

Hai să te lămuresc. Dumnezeu e conştiinţa ta (care e universală, deci e şi a mea) care a decis să experimenteze dualitatea şi aşa a născocit corpul tău şi a intrat în tine (in el, pentru ca el e totul absolut, nimic exclus, chiar şi răul [care e rău doar pentru ca agenda ta de supravieţuire biologică îl etichetează ca fiind rău {PENTRU TINE}])... ca să se înţeleaga pe el însuşi. Ca el să existe pur şi simplu. Dumnezeu ca să existe trebuie să se manifeste. Şi atunci intră in universul de noi toţi cunoscut drept dual, unde totul e desparţit, unde nimic nu e văzut ca fiind parte din întreg. Iar a fi dual e esenţial pentru Dumnezeu, adică pentru tine, pentru ca dacă ar fi non-dual, tu/el/noi/tot, nu ar mai fi entităţi distincte, deci Dumnezeu nu le-ar mai putea observa, nu le-ar putea trăi.

| Celcestietot explică (pentru RAY):

Acest cuvant,, Dumnezeu'' se refera tot la Iehova sau cum vrei tu sa ii spui. Ce bine daca exista un emoticon #facepalm.

| Celcestietot explică (pentru RAY):

Fake news boy... sabatul este Dumninica, scrie clar in Biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Tormented0ne1):

Sunt de acord 100% cu tine.

Dar Dumnezeu se manifesta intr-o infinitate de minti, deci drept ceea ce spui tu e doar 0, 000...1% din ceea ce existã, dar face parte dintr-un intreg.

| 1231242 a răspuns:

Ca membru al unei comunități de atei din întreaga lume(online), pot spune că ce mai contează ce suntem, oricum e o diferență întrei atei și extremiști, la fel ca între ignoranți și inteligenți.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

In biblie scrie ca azi e sabatul

| Celcestietot explică (pentru RAY):

Să crezi tu Ray...

| Holiday a răspuns:

"Dumnezeu" asta al tau e de fapt ceea ce se numeste in termeni moderni "probabilitate".

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Esti atat de sigur si convins pe dogmele tale incat nici macar nu meriti pierderea de timp a oamenilor care iti raspund.

| Nilsson a răspuns (pentru FaraNume1245):

"A făcut foarte mult rău (Iisus a ordonat ca anumiți oameni să fie omorâți în fața lui, a ordonat ca părinții să-și omoare copiii, etc.)"

Ai o parere eronata, scuze ca intervin, dar in Biblie nu scrie asa ceva despre Iisus.

| Celcestietot explică (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Esti o cauza pierduta. Fara acest "zeu" esti mort.

| Celcestietot explică (pentru Holiday):

Nu se numeste asa, este o etichetare a voastra asupra numelui Sau, atata tot. Pe ce argumente este bazata necredinta ta? Si stiinta este doar o probabilitate, atata tot.

| Celcestietot explică (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Eu sunt sigur pentru ca sunt documentat s-a.m.d, nu ca voi. Voi sunteti lvl 1 in ale cercetarii... Mai vorbim cand vi cu argumente clare cum ca nu crezi in Dumnezeu. Pana acum nu mi-ai prezentat niciun argument care iti demonstreaza necredinta. Esti doar o persoana care promoveaza hinduismul, budismul si satanismul... cu tine chiar ca nu este de vorbit.

| 0k8 a răspuns:

Nu sunt inrait decat ca nu cred in dumnezeul clasic, adica un barbos cu parul lung care ma asteapta sus sa imi zica daca am fost bun sau rau, cred in viata dupa moarte.Mai ales ca religia si-a pierdut scopul ei de cautare spirituale si acum e o afacere. Acum as vrea sa te intreb tu pe ce argumente pupi "moaste" si crezi in Dumnezru?

| Celcestietot explică (pentru 0k8):

Cine a spus ca eu "pup moaste"? Se vede ca nu ma cunosti. Asa cum ai spus tu, este descris Dumnezeu in Biblie. Existenta vietii dupa moarte ne este prezentata in Biblie. Cum poti sa nu crezi in Dumnezeu si sa crezi in viata de dupa moarte? Daca nu crezi in cel prezentat in Biblie, atunci inseamna ca tu crezi in alt dumnezeu pagan. Prin acel Dumnezeu este posibila viata dupa moarte si prin Iisus. Am sute de mii de argumente cum ca eu cred in Dumnezeu si de ce anume. Uite ca iti voi spune pe scurt. Cred in El datorita intamplarilor din viata mea, datorita confirmarii bibliei de catre savanti, arheologi etc, datorita profetiilor, datorita extraterestriilor, datorita dinozaurilor s-a.m.d. Acum ai aflat pe scurt de ce cred eu.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Nilsson):

Marcu 7:
9. El le-a mai zis: "Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră.
10. Căci Moise a zis: "Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta"; şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea."

Luca 19:
27. Iar pe acei vrajmasi ai mei, care n-au voit sa domnesc peste ei, aduceti-i aici si taiati-i in fata mea.

Levitic 21:
9. Dacă fata unui preot se necinsteşte curvind, necinsteşte pe tatăl ei: să fie arsă în foc.

Levitic 20:
10. Dacă un om preacurveşte cu o femeie măritată, dacă preacurveşte cu nevasta aproapelui său, omul acela şi femeia aceea preacurvari să fie pedepsiţi cu moartea.

Exod 22:
18. Pe vrăjitoare să n-o laşi să trăiască.

Dacă mai vrei, să-mi spui. Mai am destule

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Celcestietot):

N-o să citesc Biblia. De ce nu poți să-mi explici tu de ce acel "zeu" nu este de vină?

Ce părere ai despre versetele din răspunsul pentru Nilsson?

| 0k8 a răspuns (pentru Celcestietot):

Am zis de pupat moaste oentru ca oamenii care intreaba asta sunt de obicei fanatici, nu nu cred in niciun dumnezeu, dar cred ca dupa moarte se mai intampla ceva nu stiu devin fantoma ma transfer in alt univers, ce legatura au dinozaurii si extrateresti cu dumnezeu? si daca tot vorbim de savanti sti ca niste savanti au descoperit ca oasele de la niste "moaste" erau oase de vaca? ce au confirmat savantii cu privire la biblie?

| 0k8 a răspuns (pentru Celcestietot):

Si sa crezi ca crestinismul e singura religie corecta e o idiotenie, adica cum adica zeu pagan? daca credeam in budda insemna ca sunt un pacatos si ca o sa ajung in iad sau ce? as vrea sa iti ascult argumentele cum ca Dumnezeu exista, daca ma iei cu din alea ca "Odata imi era greu in viata si m-am rugat si s-a facut totul roz" astea nu sunt argumente.

| Celcestietot explică (pentru 0k8):

Ești o cauză pierdută și nu înțelegi nimic deoarece nu ai citit Biblia. Dumnezeu nu este dușmanul tău și El te iubește, cum de asemenea iubește pe toți fii săi. O să îți dau totuși niște argumente ca să nu mă vezi ca pe un monstru. Uite :

Argumentul nemișcat al mișcării afirmă că, din experiența noastră de mișcare în univers (mișcarea fiind tranziția de la potențialitate la actualitate), putem vedea că trebuie să fi fost un inițiator. Aquinas a argumentat că orice se află în mișcare trebuie să fie pus în mișcare de un alt lucru, deci trebuie să existe un mișcător nemișcat.
Argumentul lui Aquinas de la prima cauză a pornit de la premisa că este imposibil ca o ființă să se provoace singură (pentru că ar trebui să existe înainte de a se provoca ea însăși) și că este imposibil să existe un lanț infinit de cauze care ar rezulta în regres infinit. Prin urmare, trebuie să existe o primă cauză, ea însăși neacoperită.
Argumentul din necesitatea de a afirma că toate ființele sunt contingente, ceea ce înseamnă că este posibil ca ele să nu existe. Aquinas a argumentat că, dacă totul nu poate exista, trebuie să existe un timp în care nimic nu a existat; așa cum există lucrurile acum, trebuie să existe o ființă cu existența necesară, privită ca Dumnezeu.
Aquinas a argumentat de grad, având în vedere apariția unor grade de bunătate. El credea că lucrurile numite bune, trebuie să fie numite bune în raport cu un standard de bine - un maxim. Trebuie să existe o bunătate maximă, care provoacă toată bunătatea.
Argumentul teleologic afirmă părerea că lucrurile fără inteligență sunt ordonate spre un scop. Aquinas a susținut că obiectele neinteligente nu pot fi ordonate decât dacă sunt făcute de o ființă inteligentă, ceea ce înseamnă că trebuie să existe o ființă inteligentă pentru a muta obiectele spre scopurile lor: Dumnezeu.

Ipoteza designului bine propune că anumite trăsături ale universului și ale lucrurilor vii sunt rezultatul unei cauze inteligente.

Argumentul de la confluența funcției și fiabilității corecte și argumentul evolutiv împotriva naturalismului, concluzionând că naturalismul nu este capabil să ofere oamenilor aparatul cognitiv necesar cunoașterii lor pentru a avea un statut epistemic pozitiv.

Creștinismul și iudaismul afirmă că Dumnezeu a intervenit în anumite momente specifice ale istoriei, mai ales la Exod și la darea celor Zece Porunci în fața tuturor triburilor lui Israel, plasând un argument din dovezile empirice care rezultă din numărul mare de martori, demonstrând astfel existenţa.

Argumentele hristologice afirmă că anumite evenimente din Noul Testament creștin sunt exacte din punct de vedere istoric și dovedesc existența lui Dumnezeu, și anume:

★Învierea lui Isus (un argument de minuni )
★Vorbele lui Isus, ca persoană cu o înfățișare morală, de a fi fiul lui Dumnezeu (un argument din partea autorității )
★Credința lui Isus, ca om înțelept, că Dumnezeu există (un argument din partea autorității )

----------------------------------------------------------------------------------

★Faţă de argumentele Bibliei cu privire la existenţa lui Dumnezeu, există şi argumente logice. În primul rând, există argumentul ontologic. Cea mai cunoscută formă a argumentului ontologic utilizează conceptul de Dumnezeu pentru a demonstra existenţa lui Dumnezeu. Se începe prin definirea lui Dumnezeu drept "cineva sau ceva mai presus de care nimic nu poate fi conceput". Apoi este clar că a exista înseamnă mai mult decât a nu exista, şi astfel cel mai mare lucru care se poate concepe trebuie să existe. Dacă Dumnezeu nu ar exista, atunci El nu ar fi cea mai mare fiinţă care ar putea exista – însă asta ar intra în contradicţie chiar cu definiţia lui Dumnezeu. Cel de-al doilea argument este cel teleologic. Argumentul teleologic constă în aceea că întrucât universul ne arată o concepţie atât de uimitoare, încât trebuie să existe o Persoană Divină care să îl fi conceput. De exemplu, dacă pământul s-ar situa la numai câteva sute de kilometri mai aproape sau mai departe de soare, nu ar fi în măsură să aibă viaţă pe el aşa cum se întâmplă acum. Dacă elementele din atmosfera terestră ar avea proporţii diferite cu numai câteva procente, orice vieţuitoare de pe pământ ar muri. Probabilitatea de apariţie a unei singure molecule de proteină este de 1 la 10243 (adică 10 urmat de 243 zerouri). Pe de altă parte, o singură celula este formată din milioane de molecule de proteine.

Al treilea argument logic cu privire la existenţa lui Dumnezeu este denumit argumentul cosmologic. Fiecare efect trebuie să aibă o cauză. Universul şi orice există în el reprezintă un efect. Trebuie, deci, să existe ceva care să fi cauzat apariţia şi existenţa acestuia. În sfârşit în acest şir, trebuie să existe ceva "ne-cauzat" care să fi fost sursa a tot ceea ce a apărut şi există. Acest ceva "ne-cauzat" nu poate fi decât Dumnezeu. Al patrulea argument este cunoscut şi sub numele de argumentul moral. Fiecare popor din istorie a avut o formă sau alta de norme sau legi. Toţi au avut o percepţie asupra binelui sau răului. Crimele, minciuna, hoţia şi imoralitatea sunt pretutindeni asociate cu răul. De unde am putea să avem acest simţ al binelui şi răului dacă nu de la un Dumnezeu Sfânt?

Oamenii îşi justifică lipsa credinţei în Dumnezeu pentru că nu ar fi "ştiinţific" sau pentru că "nu ar exista dovezi". Adevăratul motiv este că odată ce oamenii ar recunoaşte că Dumnezeu există, ei ar trebui să recunoască şi că există şi o relaţie de responsabilitate faţă de Dumnezeu, şi în felul acesta că au nevoie de iertare din partea lui Dumnezeu (Romani 3:23; 6:23). Dacă Dumnezeu există, atunci suntem responsabili pentru faptele noastre înaintea lui Dumnezeu.

Acum sper că și tu vi cu niște argumente care să îți justifice necredința.

| Celcestietot explică (pentru FaraNume1245):

Ai destule că și eu știu site-ul de unde le iei la perfectie. Copy paste, atât ai adus. Sunt scoase din context în caz că nu știai. Eu cu acest Dumnezeu sunt, și împreună cu El pot realiza orice. Dacă nu ești cu El, treaba ta, eu doar te-am informat. Pentru o înțelegere mai profundă a acestor versete, îți recomand să citești Biblia personal.