| Celcestietot a întrebat:

PENTRU NECREDINCIOSII INRAITI IN SPECIAL :

Pe ce argumente este bazata necredinta voastra in Dumnezeu? Puteti da absolut tot felul de raspunsuri legate de subiect, vreau sa raman cat mai socat.

164 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pe material.Traim intr-o lume materiala, iar noi trebuie sa simtim, sa lucram cu chestii materiale.Cand o fi in alta lume,asta dac a o fi si alta lume,acolo o sa lucrezi,o sa faci ce e in acea lume.

Uite un exemplu.Tu esti un indoctrinat, iar pentru asta bag mana in foc.
Cum s-a intamplat sa fii indoctrinat? Simplu ai paprinti, iar ei te-au indoctrinat, tu nu mai vezi, nu mai auzi nimic, ba mai mult nu mai judeci normal.
Uite alt exemplu.Parintii mei,mai mult mama este f credincioasa,dar niciodata in viata ei si in viata mea nici macar nu a batut apropoo sa merg la biserica laughing astia da parinti,asa ar trebuie sa fie toti oamenii,sa te lase pe tine sa decizi ce-ti place,in chestiile care nu te ajuta cu absolut nimic,cum e religia.

Daca esti religios sau nu,chestia asta nu te ajuta cu nimic,vorbesc in viata,poate pe unia ii ajuta religia ca le da o lingura de mancare laughing dar deja vorbim de altceva.

Sa revenim, cum ziceam odata ce traim intr-o lume materiala, este logic si normal sa vezi, sa auzi si asa mai departe. Iare cum deocamdata nimeni nu l-a vazut, auzit si asa mai departe pe Dzeu este si logic ca nu exista.

Deci tu iti bazezi credinta pe indoctrinare laughing frumos e bun, lasa ca aia necrdinciosi care te exploateaza trebuie si ei sa manince sa aiba un job laughing

| Celcestietot explică (pentru relian):

Hehe nu ai ghicit mai omule. Crezi că acum toți suntem îndoctrinați? Asta se elimina din start la mine. Dacă tu poți fi mainipulat super ușor, asta nu înseamnă că și eu trebuie sa fiu la fel ca tine laughing. Ia uită-te pe prima pagina că i-am răspuns unui utilizator de ce cred în Dumnezeu. Nu mai să-ți cu gura mai dinainte că nu este frumos, și dai dovada de altceva...

| Truth23 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ah,pai atunci te uiti si tu la cercetarile facute de savanti si arheologi si descoperi si tu de ce nu exista Dumnezeu.

| Truth23 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nici tu nu ai citit-o.

| Truth23 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca ti se par actiuni corecte, atunci esti un psihopat.In ce context ar fi crimele alea acceptabile?

| Truth23 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ah,pai cauta si tu argumente care sa dovedeasca neexistenta lui Dumnezeu.

| Truth23 a răspuns (pentru Celcestietot):

Care sunt dovezile? Scrie macar una.
Si daca e dovedita de catre savanti, atunci dumnezeu e un violator si criminal, pentru ca astfel de fapte sunt savarsite in numele lui, peste tot in biblie.

| BlackOldSun a răspuns:

Cred ca intrebarea mai corecta ar fi invers : ce argumente ai avea tu de ai credinta in zeitati? asta e socant crede-ma!

Am sa enunt o serie de motive bune si reale, desigur ca nu se aliniaza cu credintele, conceptiile si convingerile tale.

7 MOTIVE PENTRU CARE SĂ FII ATEU

1. Doar uitându-ne în istoria umanității, observăm trendul ca orice explicație supranaturală (ex. fenomenele naturale sunt operele zeilor, bolile sunt blesteme și duhuri rele) pentru o necunoscută, să fie, mai devreme sau mai târziu, înlocuită de o explicație naturalistă și perfect rațională. Nu uitați, religiile au apărut în vremuri ale ignoranței, vremuri în care oamenii nu știau unde se duce soarele noaptea, dar tânjeau după confortul de a avea un răspuns, chiar și unul inventat. Erau vremuri în care eram suficient de inteligenți să punem întrebări, dar nu destul de inteligenți pentru a găsi și răspunsuri.

2. Citind cărțile "sfinte", promotoarele conceptului de zeu personal, putem sesiza clar că sunt inspirate de imaginația, cunoașterea limitată, opiniile și cultura autorilor de atunci, în niciun caz de vreo ființă omniscientă, omnipotentă și perfectă. Zeii prezentați acolo, deși sunt promovați ca și creatori ai lumii, par că nu au privit niciodată printr-un telescop sau vreun microscop. Ca să nu mai spunem că se comporta precum niște dictatori răzbunători și incompetenți care nu dau doi bani pe drepturile omului, ceea ce îi face inferiori moral față de majoritatea oamenilor din lumea civilizată. Mai mult, istoria ne arată că marile inovații în știință, drepturi civile sau filozofie, au fost făcute nu numai independent de cărțile "sfinte", dar și în pofida lor.

3. Lumea în care trăim este guvernată de niște legi fizice amorale care, nu de puține ori, cauzează fenomene naturale catastrofale ce produc drame și lovesc oamenii fără preferințe. Buni, răi, copii, bătrâni, albi, negri, credincioși, necredincioși, toți pot sfârși, de exemplu, într-un cutremur devastator dacă se află la locul nepotrivit, în momentul nepotrivit. Natura este, de asemenea, una extrem de dură, pericole și suferință existând la tot pasul, moartea unei ființe pentru ca alta să supraviețuiască fiind la ordinea zilei. Planeta noastră poate fi oricând lovită de un corp ceresc, soarele este în continuă expansiune, iar organismul uman este destul de fragil, nefiind capabil să trăiască pe o mare parte din suprafața planetei și putând fi răpus de bacterii sau condiții vitrege ce poate, pentru alte ființe, sunt optime. Toate acestea nu par a fi opera unei ființe perfecte, care ar fi avut resursele necesare pentru a face o lume mai primitoare, ci mai degraba opera unor manifestări fizice complexe, lipsite de trăsături antropomorfice, aflate într-un ciclu din care iau naștere lumi cu diferite condiții în funcție de care viața se dezvoltă și evoluează, iar dacă se dezvoltă suficient și supraviețuiește, poate ajunge să-și pună și astfel de întrebări existențiale.

4. Existența mai multor religii, fiecare promovându-se ca fiind cea adevărată și restul doar minciuni și erezii, idee ce se transmite noilor generații prin îndoctrinare înainte ca ele să atingă vârsta rațiunii, ar trebui să fie un indiciu serios că totul este o minciună menită pentru a ne controla, și că ne pierdem timpul, energia, resursele și chiar viețile degeaba.

5. Religiile sunt surse inepuizabile de ură și ignoranță ce, nu de puține ori, sunt ridicate la rang de virtute și care se propagă în societate influențându-i negativ bunul mers. Un zeu suficient de inteligent să creeze un Univers (sau universuri) și căruia îi pasă de binele umanității s-ar simți jignit de modul în care este folosit și ar lua măsuri împotriva celor care îl asociază cu ura și ignoranța.

6. Ceea ce mulți ignoră să spună este că nu avem nevoie de zeități. Odată ce toți înțelegem asta vom trăi într-o lumă mai bună, pentru că ne vom canaliza întreaga energie pentru a găsi soluții raționale la rezolvarea unor probleme și depășirea unor obstacole, în loc să ne pierdem timpul stând în genunchi și așteptând intervenții supranaturale. Odată ce vom realiza că nu avem nevoie de zeități, vom avea un motiv în minus, dar al naibii de mare, pentre a ne urî. Și dacă vreunul spune că fără credința în zeități ar avea loc o epidemie de crime în lume, să știți că asta este doar proiecția unui psihopat dresat prin frică încă dinainte de vârsta rațiunii și care, într-adevăr, ar trebui monitorizat de autorități, pentru că reprezintă un pericol public pentru toți ceilalți semeni înzestrați cu empatie, compasiune și rațiune de evoluția socio-biologică a omului.

7. Și cel mai evident. Nici după milenii întregi de venerare, nu există o dovadă empirică, un argument, care să nu fie bazat pe vreo eroare de logică, deja demontat, pentru existența vreunei zeități care, nu numai că a creat Universul, dar este și extrem de interesată de ce fac niște primate pe o oarecare planetă, dintr-un oarecare sistem solar, dintr-o oarecare galaxie și, probabil, dintr-un oarecare univers (lucky us!).
Atât timp cât acea zeitate (sau poate sunt mai multe) nu își rupe un moment din eternitatea ei pentru a-și dovedi existența, nici noi nu ar trebui să ne pierdem 5 minute din viață pentru ea. Așa cum ne continuăm viețile ignorând ideea nedemonstrată că trăim într-o simulare creată de computere ultrasofisticate din viitor, așa putem să ne continuăm viețile ignorând ideea nedemonstrată că trebuie să venerăm ființe supranaturale care ne monitorizează în permanență și cărora le pasă ce facem cu organul genital. Orice afirmație prezentată fără dovezi poate fi respinsă fără dovezi.

| Ciscodus a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Penibil

| Celcestietot explică (pentru Truth23):

Ai mintea aia făcută praf frate. Tu accepți existența lui Dumnezeu, doar că îl refuzi in viața ta. Ce să vorbesc cu un om ca tine. Internetul este plin de dovezi, așa că încearcă să le găsești. Ai fost tu langa mine când am citit Biblia? Atitudine de 3 ani la tine.

| Celcestietot explică (pentru Ciscodus):

Haide sa nu mai ne jignim unul pe altul și să încercăm să răspundem aici civilizat la întrebare. Îmi poți răspunde?

| Nilsson a răspuns (pentru FaraNume1245):

Încerci și tu să dregi busuiocul după ce ți-am dovedit că n-ai citit Biblia și ai luat orbește niște versete de pe site-uri ateiste.
Acum ce faci, iei la rând tot site-ul bibliapentrusceptici?
M-am plictisit și eu să comentez aceleași lucruri, maxim doua pagini de versete scoase din context dintr-o carte de peste 1200 de pagini cu scris mic.

| Celcestietot explică (pentru BlackOldSun):

Da, păi din cate am citit, am analizat atent de mai multe ori și am ajuns la o concluzie. În primul rând, tu ești un adept al teoriilor conspirației care crede în posibile ființe inteligente care ne-au creat, dar acestea sunt malefice. În al doilea rând, tu crezi în Dumnezeu fie direct sau indirect, așa ceva reieșind din ceea ce ai scris tu, doar că îi negi existența pentru că nu s-a mai arătat recent în viața oamenilor moderni. Dacă ești adept al teoriilor conspirațiilor, de ce nu citești și Noul Testament ca să vezi cum stă treaba acum? Te-ai cam contrazis singur aici. Și apropo, știința în general înseamnă presupunere, așa că i-ați o de aici. Mai exacte sunt evenimentele din Biblie decât știința în care crezi tu.

| Ciscodus a răspuns (pentru Celcestietot):

N-am ce sa vorbesc cu cineva spalat pe creier ca indiferent ce argumente ti-as aduce tot la aceeasi concluzie ai ramane.

| Celcestietot explică (pentru Ciscodus):

Era o întrebare de tip sondaj măi copile. Dacă nu îmi poți răspunde, nu mai jigni pe altul. Du-te și uită-te la animeuri și nu mai avea treabă de noi dacă ești pus pe ceartă.

| Ciscodus a răspuns (pentru Celcestietot):

Doar din pricina ca am poza cu un personaj anime nu inseamna ca sunt un copil.Am peste 20 de ani, deci nu sunt chiar atat de imatur pe cat ai crede si sa stii ca si tu l-ai jignit pe Truth23 ca are mintea praf asa ca mai bine n-ai mai fii asa ipocrit micule ''crestin''.

| Celcestietot explică (pentru Ciscodus):

Numai cu jigniri sti sa arunci...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Haha, dar nu e nici o orgie. Hai sa iti explic cum ar fi fost ca sa fac si eu ca tine - puneam o intrebare de genul "De ce credeti in dumnezo?" apoi ma alintam si ma ridicam in slavi cu toti ateii care treceau pe acolo sa imi confirme parerea. Guess what? Nu fac asta. Nu pun intrebari doar ca sa imi confirme sau infirme cineva o parere. De aia Quora e la mii de ani-lumina in fata TPU. Uite, material serios: https://www.quora.com/......-existence

| Ciscodus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Degeaba incerci sa-l convingi ca tipul e prea spalat pe creier si o tine tot pe a lui ca se crede super inteligent si documentat cand el insulta pe altii crezandu-se o persoana religioasa

| Ciscodus a răspuns (pentru Celcestietot):

Mai nou daca spun adevarul arunc cu jigniri? Te-a durut cand am avut dreptate ca esti ipocrit la faza cu insultatul?

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc oricum pentru link. Am pus intrebarea chiar cu scopul de a afla niste informatii noi, niste moduri noi de a gandi sau sa vad aceleasi informatii in mod repetat. Oricum din cate se observa aici, voi nu aveti argumente serioase si confirmate de catre cercetatori, cu privire la neexistenta lui Dumnezeu s-a.m.d. Nu ati demonstrat nimic inca odata.

| Celcestietot explică (pentru Ciscodus):

Nu ma dor jignirile tale asupra mea, ci prostia care predomina in tine, asta ma doare cel mai tare. Inca un sectant al lui Darwin cu care nu am ce vorbi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista dovezi.
Hai, indeamna-ma sa caut dovezi pe internet, deoarece nici tu nu ai argumente pentru ceea ce crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmanuelT):

Fiecare e liber sa puna la indoiala orice vrea.

| EmanuelT a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, bravorolling on the floor)))))
Și ce-mi zici mie?
Multe ai demonstrat cu asta.

| Celcestietot explică (pentru EmanuelT):

Cu mine vorbesti? Intreb pentru ca nu ti-am zis nimic.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Nilsson):

Nu-s scoase din context. Chiar dacă ar fi, în ce context e sclavia ok? În ce context ești de acord cu omorârea homosexualilor doar pentru preferințele sexuale? În ce context ești de acord cu omorârea copiilor pentru că au făcut lucruri de copii (au râs de cineva)? În ce context ești de acord cu omorârea copiilor pentru greșelile părinților?

Ca fapt divers, doar primele au fost luate de bibliapentrusceptici, cele din ultimul răspuns le știam de dinainte, dar n-am avut chef să le caut prima dată, că a durat ceva.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Celcestietot):

"Oricum din cate se observa aici, voi nu aveti argumente serioase si confirmate de catre cercetatori, cu privire la neexistenta lui Dumnezeu s-a.m.d. Nu ati demonstrat nimic inca odata." -> ce argumente serioase ai tu cu privire la neexistența reptilienilor în societatea contemporană? Care cercetător ți le-a confirmat?

Când spui că există X și ceri argumente contra, deja ai pornit pe un drum greșit.

| EmanuelT a răspuns (pentru Celcestietot):

Da tu nu vezi că scrie cui i-am răspuns?

| Celcestietot explică (pentru EmanuelT):

Sincer sa fiu mie nu imi arata. Poate ca este o eroare de la site.