| Celcestietot a întrebat:

PENTRU NECREDINCIOSII INRAITI IN SPECIAL :

Pe ce argumente este bazata necredinta voastra in Dumnezeu? Puteti da absolut tot felul de raspunsuri legate de subiect, vreau sa raman cat mai socat.

164 răspunsuri:
| Celcestietot explică (pentru RAY):

Nici nu te-ai exprimat cum trebuie, de unde să știu eu că tu la asta te refereai? Ai avut gânduri de ateu nepuse în practică complet și uite ce a ieșit.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Stai in soare omule, stai in umbra cand vb cu mine, am afirmat ca 5 miliarde nu cred ca iisus este fiul lui iahve, ce e greu de inteles, gânduri de ateu laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Shutdown? Amuzant. Ce intelegi prin shutdown? Ca sa iti raspund - desi ti-am mai raspuns - pentru ca nu exista dovezi si e impotriva oricarui neuron din capatzina mea sa cred intr-un astfel de basm. Si nu ma lua iar cu biblia. Nu stim ce s-a intimplat in 1989 la asa-zisa noastra revolutie si tu - si altii - vreti sa iau de bune niste povesti scrise la niste sute de ani dupa perioada in care se presupune ca au avut loc evenimentele intr-o perioada in care totul se transmitea pe care preponderent orala.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Man eu nu cred pentru ca ceea ce inseamna teism nu exista, chiar tu ai afirmat ca numai intervine, vorbim de un creator activ sau de unul pasiv? daca e pasiv de ce sa ne pese de el, daca e activ da-mi niste argumente cand a intervenit

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

De cate ori să îți zic că Biblia este dovedită de către savanți, arheologi ș.a.m.d? Hai că te-ai prins ce înțeleg prin shutdown.

| Celcestietot explică (pentru RAY):

O să îți dau câteva exemple unde a intervenit și când va MAI interveni :
Pe munte (la Moise acolo), la Sodoma și Gomora, la Potop, la Eden, și VA mai interveni la Apocalipsă. Dacă ești pus pe ceartă, mai bine lasă conversația. Oricum eu am dreptate în caz că nu te-ai prins. Biblia mă susține.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Mandria este un pacat steregoi, umilinta, iubirea

| Celcestietot explică (pentru RAY):

Eu ce răspunsuri îți dau și tu ce îmi răspunzi... Pun pariu pe ce vrei că nu ai nici macar un argument pe care se bazează necredința ta. Dacă ai, îl dezvolți.

| StrongHeart a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

E gresit sa iti pui baza numai in oamenii de stiinta, iti raspund in special la treaba cu cancerul.
Sa stii ca multi oameni de stiinta fac experimente pe omenire, si ei permit sa moara copii nevinovati, sau sa existe psihopati.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru StrongHeart):

De acord cu tine. Experimente nemiloase pe oameni (unele in folosul științei, altele pentru a produce plăceri bolanve) sunt din totdeauna. Iar la partea cu psihopatii, sunt organele competente care ar trebui să îi aibă sub supraveghere, o bază de date, închiși în spitale speciale. Totusi, tot cele mai luminate minți creează la ordine boli si tot ei remediul lor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

O singura intrebare am: sarpele vorbitor - ce savant a dovedit asta. Si inca una, bonus: femeia facuta din coasta barbatului.

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce hulitor esti. Se pot dovedi numei evenimentele care se dateaza cu carbon, care sunt documentate pe papirus s-a.m.d. Cine a fost acolo cand a vorbit sarpele? De unde vom sti peste 1000 de ani daca GabiDumitrescu a putut vorbi? Ti se pare logic, ori avem noi masina timpului si nu am calatorit in trecut pana acum?

| Nilsson a răspuns (pentru FaraNume1245):

Hai sa luam pe rand afirmatiile tale initiale.

Mai intai zici ca „Iisus a ordonat ca anumiți oameni să fie omorâți în fața lui" si aduci ca argument versetul din Luca 19:27 ("Cât despre vrăjmaşii mei, care n-au vrut să împărăţesc eu peste ei, aduceţi-i încoace şi tăiaţi-i înaintea mea").

Daca citeai si tu macar tot capitolul ai fi vazut ca acel verset este parte dintr-o pilda spusa de Iisus despre un imparat aspru si in niciun caz nu este vorba despre o instigare la omor cum sustii tu, e diferenta de la cer la pamant.

Al doilea punct: „a ordonat ca părinții să-și omoare copiii"
La fel, alta afirmatie falsa, discutia din contextul capitolui 7 al evangheliei dupa Marcu se refera la acuzele fariseilor ca nu tin traditiile lor:

"9. El le-a mai zis: "Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră.
10. Căci Moise a zis: "Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta"; şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea."
11. Voi, dimpotrivă, ziceţi: "Dacă un om va spune tatălui său sau mamei sale: "Ori cu ce te-aş putea ajuta este "Corban", adică dat lui Dumnezeu, face bine";
12. şi nu-l mai lăsaţi să facă nimic pentru tatăl sau pentru mama sa.
13. Şi aşa, aţi desfiinţat Cuvântul lui Dumnezeu, prin datina voastră. Şi faceţi multe alte lucruri de felul acesta!"

Aceeasi remarca pot sa ti-o aduc, daca citeai... sad

Iar restul versetelor din Vechiul Testament nu prea au relevanta la discutie, le-ai bagat si pe ele ca intr-o ciorba sa fie acolo si nu vad de ce mi-as irosi timpul sa ti le explic din moment ce nici macar n-ai citit Biblia cu tu singur ai recunoscut de destept ce esti:

acum 20 ore | FaraNume1245 a răspuns (pentru Celcestietot):
N-o să citesc Biblia. De ce nu poți să-mi explici tu de ce acel "zeu" nu este de vină?

Ai copiat si tu niste versete scoase din context de pe niste bloguri ateiste si te dai mare cunoscator, eu tocmai ti-am aratat in ce mod penibil ai fost manipulat de niste sarlatani atei care nu alt scop dacat sa aduca trafic pe site-urile lor.

| Nilsson a răspuns (pentru Truth23):

E cam penibil pentru cineva care doar copiaza niste versete scoase din context sa ma acuze ca sunt „necititor de biblie" (apropo, vezi ca numele de carti se scriu cu majuscula).
Vezi ca raspunsul meu anterior se aplica si pentru tine.

| Nilsson a răspuns (pentru Celcestietot):

Stii care e parerea mea: mai bine e sa nu ii mai provoci pe atei ca iti pierzi timpul, ei nu vor sa se schimbe, daca isi doreau sa cunoasca mai mult despre Dumnezeu se documentau pe cont propriu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe manele.

| Celcestietot explică (pentru Nilsson):

Daca stau sa ma gandesc mai bine, chiar asa este. Au informatii cu nemiluita peste tot in legatura cu absolut orice, deci si cu Dumnezeu. Ma gandeam si eu ca poate chiar aduc niste argumente bune si logice care le justifica necredinta, dar nu a fost asa. Nu au dovedit nimic inca o data.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Si gravitatea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Lol, hulitor. Deci esti de acord ca nu se poate dovedi ca povestile din biblie nu sunt decat povesti cu ceva ingrediente istorice? Mai devreme tot tu ziceai ca "religiile sunt de la satana" ceva de genul. Daca nu erai tu, my bad. Daca erai tu si ai zis asta, pai religiile multe dintre ele se bazeaza pe biblie. Ce concluzie logica decurge de aici?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Stii cum se cheama ce faci tu cu Nilsson aici, nu? Asta daca nu cumva iti apartin ambele conturi...

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Biblia e cat se poate de adevarata sfarsitul va veni atunci cand nu va mai fi nimic dar chiar nimic uitate la https://www.cinemagia.ro/filme/the-book-of-eli-cartea-lui-eli-34052/
"Eu sunt Alfa si Omega inceput si sfarsit"

| Celcestietot explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Am vazut filmul mai demult. A fost chiar interesantwinking.

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Am spus ca religiile in afara celor crestine. Este scoasa din context ma omule, de ce imi faci una ca asta? De ce minti?

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Sa imi faca verificare adminii, ca nu gasiti nimic impotriva mea. Daca eu gandesc asa, asta nu inseamna ca altul nu poate gandi ca mine. Ca tine sunt cu nemiluita, si tu ai mai multe conturi bro laughing?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da boss e foarte adevarata Biblia, deasupra norilor e ograda lui Dumnezeu cu tot cu EL, pe pamant a fost creat Adam din primele zile, dinozaurii sunt vrajeala, n-au existat.
D-zeu se plictisea si a facut pamantul, noi suntem alesii. Celelalte miliarde de planete nu exista, sunt niste facaturi. Suntem doar noi, cerul (raiul), si subsolul (the devil).
Stinge lumanarea, ca e tarziu!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

A! Inafara celor crestine, desigur. Care dintre alea vreo cateva sute crestine?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu am zis ca e musai sa ai tu doua conturi, dar ce faci tu cu Nilsson aici se cheama laba in cerc.

| Celcestietot explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cel mai socant raspuns pe care mi l-ai dat. Un raspuns asemenea celui al tau asteptam sa stii! Cui ii spui tu ca dinozaurii nu au existat in ciuda dovezilor lor, rade de tine si cu c*** laughing. Delete this comment bro!

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Sentimentul este reciproc ^_^. In doi mai este cum mai este, dar tu o faci cu aproape toata comunitatea TPU, la voi este orgie deja laughing laughing laughing!

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Nilsson):

Ok, n-am ales cele mai bune versete, my bad.
Îți las altele, mai reprezentative a ce vreau să arăt.

Levitic 20:
1. Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
2. "Spune copiilor lui Israel: "Dacă un om dintre copiii lui Israel sau dintre străinii care locuiesc în Israel dă lui Moloh pe unul din copiii lui, omul acela să fie pedepsit cu moartea: poporul din ţară să-l ucidă cu pietre.

Levitic 20:
13. Dacă un om se culcă cu un om, cum se culcă cineva cu o femeie, amândoi au făcut un lucru scârbos; să fie pedepsiţi cu moartea: sângele lor să cadă asupra lor.

Ce zici de acestea? Dacă există liber arbitru, de ce sunt omorâți oameni? Dacă ei se îndreaptă pe calea cea dreaptă în viitor și vor fi fără de păcat în același viitor?

2 împărați 2:
23. De acolo s-a suit la Betel. Şi pe când mergea pe drum, nişte băieţaşi au ieşit din cetate şi şi-au bătut joc de el. Ei îi ziceau: "Suie-te, pleşuvule! Suie-te, pleşuvule!"
24. El s-a întors să-i privească şi i-a blestemat în Numele Domnului. Atunci au ieşit doi urşi din pădure şi au sfâşiat patruzeci şi doi din aceşti copii.

Aici au fost omorâți copii pentru că au râs de un chelios.

Zaharia 14:
1. Iată, vine ziua Domnului, când prăzile tale vor fi împărţite în mijlocul tău.
2. Atunci voi strânge toate neamurile la război împotriva Ierusalimului. Cetatea va fi luată, casele vor fi jefuite, şi femeile, batjocorite; jumătate din cetate va merge în robie, dar rămăşiţa poporului nu va fi nimicită cu desăvârşire din cetate.

Nu cumva erau interzise violurile și adulterul? Și sclavia de ce nu este abolită? De ce e un om stăpân altuia? Cine decide cine e stăpân și cine sclav?

Samuel 12:
11. Aşa vorbeşte Domnul: "Iată, din casa ta voi ridica nenorocirea împotriva ta şi voi lua sub ochii tăi pe nevestele tale şi le voi da altuia care se va culca cu ele în faţa soarelui acestuia.
12. Căci ai lucrat pe ascuns; Eu însă voi face lucrul acesta în faţa întregului Israel şi în faţa soarelui."
13. David a zis lui Natan: "Am păcătuit împotriva Domnului!" Şi Natan a zis lui David: "Domnul îţi iartă păcatul, nu vei muri.
14. Dar, pentru că ai făcut pe vrăjmaşii Domnului să-L hulească, săvârşind fapta aceasta, fiul care ţi s-a născut va muri."
15. Şi Natan a plecat acasă. Domnul a lovit copilul pe care-l născuse lui David nevasta lui Urie, şi a fost greu bolnav.

Omorâm un copil nevinovat pentru ceva ce au făcut părinții. Din nou, promovarea violului. Crimele parcă erau și ele împotriva poruncilor.