| Celcestietot a întrebat:

PENTRU NECREDINCIOSII INRAITI IN SPECIAL :

Pe ce argumente este bazata necredinta voastra in Dumnezeu? Puteti da absolut tot felul de raspunsuri legate de subiect, vreau sa raman cat mai socat.

164 răspunsuri:
| Celcestietot explică (pentru FaraNume1245):

Reptilienii posibil ca exista, nu neg asta. Oricum Dumnezeu s-a implicat mai mult ca reptilienii in societatea noastra, si exista dovezi cu privire la asta.

| EmanuelT a răspuns (pentru Celcestietot):

Ok, nu-i problemă

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu ca tu ai avea...

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum și când s-a implicat? "Scriei în Biblie", "citește Biblia și o să afli" nu sunt răspunsuri valide. O singură carte care confirmă existența a ceva nu-l face real. Există cărți (multe, nu una) despre magie, spiriduși, cărți epic fantasy, etc.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Am sa te tin minte pentru asta sa stii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Cu ce ma ajuta locul asta din memoria ta?

| Helper07 a răspuns:

Las-o mai moale. Intelege ca la fel cum pentru tine existenta lui Dumnezeu e adevar la fel si pentru ei inexistenta Acestuia este adevar chiar daca nu e, ei accepta aceasta ipoteza iar prin faptul ca cred in ea (credinta), o intaresc, chiar daca au argumente chiar daca n-au si chiar daca nu sunt siguri, ei accepta asta si cred asta la fel cum si noi acceptam prin credinta pe Dumnezeu. Uneori este novoie de un alt limbaj pentru a convinge pe cineva - limbajul faptelor. Arata-le prin ceea ce faci ca ceea ce crezi e adevarat, poti incepe prin ati controla temperamentul si cuvintele. Crede-ma, nu zic sa-i lasi gen "ce treaba am eu cu ei" dar cand cineva are inima impietrita cred ca este necesara o alta tactica. Cand cineva iti spune ca faci rau, te superi si daca-ti impietresti inima, din contra, faci mai mult rau, dar daca ii arati prin faptele tale bune care vin in contrast cu ale lui ca ce face nu e bine, atunci exista sanse mai mari de ati urma exemplul.

| Nilsson a răspuns (pentru FaraNume1245):

„Ca fapt divers, doar primele au fost luate de bibliapentrusceptici, cele din ultimul răspuns le știam de dinainte"

Le știai de la alții care le-au copiat tot de pe același site laughing

Hai sa le luam pe rând:
- sclavia din Israelul antic nu era precum sclavia din perioada colonială când stăpânii își puteau omorî slavii fără a fi trași la răspundere.
În Israel ajungeau robi cei care nu își puteau plăti datoriile și erau eliberați după 7 ani, nu puteau fi robi pe viața iar dacă stapanul îi omora era pedepsit cu moartea

-în Sodoma după cum relateaza Biblia erau genul de homosexuali care îi violau in grup pe oamenii fără apărare care vizitau cetatea si deveneau deosebit de agresivi când se opunea cineva, cum a fost cazul lui Lot.

- a batjocori un profet nu este un lucru de copil, este o lipsa profundă de respect față de Dumnezeu în primul rând.
Înainte de a intra în țara făgăduită Dumnezeu a avertizat poporul să păzească poruncile Lui și să aiba respect față de El, printre pedepse fiind și aceea că ai lor copii să ajungă pradă animalelor sălbatice.
Nu stiu câți ani aveau cei care și-au bătut joc de profetul Elisei, dar eu sunt convins că erau la o vârstă cănd aveau discernămantul și responsabilitatea faptelor.
Ca fapt divers, să știi că în orfelinate se practică violul și agresiunile chiar și de către băieții sub 14 ani.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Nilsson):

"- sclavia din Israelul antic nu era precum sclavia din perioada colonială când stăpânii își puteau omorî slavii fără a fi trași la răspundere.
În Israel ajungeau robi cei care nu își puteau plăti datoriile și erau eliberați după 7 ani, nu puteau fi robi pe viața iar dacă stapanul îi omora era pedepsit cu moartea"
Nu puteau fi omorâți, dar înfometați, bătuți, etc. puteau fi? Și chiar dacă nu, de ce nu e destul să fie "sclav" până ce își plătește datoria? De ce să fie sclav 7 ani?

"-în Sodoma după cum relateaza Biblia erau genul de homosexuali care îi violau in grup pe oamenii fără apărare care vizitau cetatea si deveneau deosebit de agresivi când se opunea cineva, cum a fost cazul lui Lot."
Nu este specificată omorârea homosexualilor care violează în grup pe cei fără apărare, ci omorârea homosexualilor, pentru simplul fapt că "se culcă cu un om, cum se culcă cineva cu o femeie"
(Levitic 20:
13. Dacă un om se culcă cu un om, cum se culcă cineva cu o femeie, amândoi au făcut un lucru scârbos; să fie pedepsiţi cu moartea: sângele lor să cadă asupra lor.)

"- a batjocori un profet nu este un lucru de copil, este o lipsa profundă de respect față de Dumnezeu în primul rând.
Înainte de a intra în țara făgăduită Dumnezeu a avertizat poporul să păzească poruncile Lui și să aiba respect față de El, printre pedepse fiind și aceea că ai lor copii să ajungă pradă animalelor sălbatice.
Nu stiu câți ani aveau cei care și-au bătut joc de profetul Elisei, dar eu sunt convins că erau la o vârstă cănd aveau discernămantul și responsabilitatea faptelor."
Și copiii trebuiau să ghicească că omul era profet? Când vezi un om că merge spre o cetate, primul gând al tău e asemănător cu: "Omul acesta e un profet al Domnului!" sau nici nu te gândești prea mult la acel om?

"Ca fapt divers, să știi că în orfelinate se practică violul și agresiunile chiar și de către băieții sub 14 ani."
Și de fete nu se practică agresiunie? Chiar nu poți da vina pe acei copii pentru că sunt agresivi. Când trăiești într-o lume în care trebuie să furi ca să ai ce mânca, ai fost abandonat de părinți (dacă îi poți numi părinți), te miri că e nevoie să fii agresiv? Cum altfel îți aperi mâncarea și chiar pe tine de alții?

| Nilsson a răspuns (pentru FaraNume1245):

Dacă citeai Biblia aveai răspunsurile la întrebări.

Levitic capitolul 25

47 Dacă un străin, sau un venetic se îmbogăţeşte, şi fratele tău sărăceşte lîngă el, şi se vinde străinului care locuieşte la tine sau vreunuia din familia străinului,

48 el să aibă dreptul de răscumpărare, după ce se va fi vîndut: unul din fraţii lui să poată să -l răscumpere.

49 Unchiul lui, sau fiul unchiului lui, sau una din rudele lui de aproape, va putea să -l răscumpere; sau, dacă are mijloace, să se răscumpere singur.

50 Să facă socoteala cu cel ce l-a cumpărat, din anul cînd s'a vîndut pînă în anul de veselie; şi preţul de plătit va atîrna de numărul anilor, cari vor fi preţuiţi ca ai unui om tocmit cu plată.

51 Dacă mai sînt încă mulţi ani pănă la anul de veselie, îşi va plăti răscumpărarea după preţul anilor acelora şi să -l scadă din preţul cu care a fost cumpărat;

52 dacă mai rămîn puţini ani pînă la anul de veselie, să le facă socoteala, şi să-şi plătească răscumpărarea după aceşti ani.

53 Să fie la el ca unul tocmit cu anul; şi acela la care va fi, să nu se poarte cu asprime cu el subt ochii tăi.

54 Iar dacă nu este răscumpărat în niciunul din aceste feluri, să iasă dela el în anul de veselie, el şi copiii lui cari vor fi împreună cu el.

55 Căci copiii lui Israel sînt robii Mei; ei sînt robii Mei, pe cari i-am scos din ţara Egiptului. Eu sînt Domnul, Dumnezeul vostru.

În privința homosexualității, Dumnezeu a hotărât aceleași pedepse și pentru cei care comit adulter sau acte de zoofilie, deci nu poți să zici că îi discriminează pe sărmanii g@ozari.
Din exemplul Sodomei și al Gomorei orice om poate deduce că la astfel de orori se ajunge dacă sunt tolerate practicile sexuale depravate într-o societate.

În privința profetului Elisei, același lucru îți reproșez, dacă citeai Biblia ai fi știu că era cunoscut în Israel deoarece era următorul profet după Ilie, cel mai vestit în țara la acea vreme.
Până și o fetiță care a fost luată ca prizonier în Siria îl cunoștea pe Elisei și l-a recomandat stăpânului ei bolnav de lepră.
Fii sigur că acei băiețași erau în conștiință de cauză.
Actele rele nu pot fi scuzate in nicio formă.

Eu am încheiat discuția, am vrut doar să îți arăt că aveai o impresie greșită despre Biblie pe care ți-au format-o din surse lipsite de încredere.
Cel mai bine e să o studiezi pe cont propriu și să te mai uiți și la tine din când în când că să nu ajungem să ne credem sfinți pentru că nu e niciunul.

| SG1995 a răspuns:

La mine e paradoxul atributelor, nu poți fii omnişcient și omnipotent simultan.
De ce?
Dacă ești omniscient știi tot ce se poate, deci nu te poți suprinde pe tine insuți, nu poți face ceva complet neașteptat, deci nu ești omnipotent, iar dacă viceversa poți nu ești omniscient. În orice caz e o contradicție.
Mai apoi starea de omnişciență e incompatibililă cu starea de conștientă de sine, ești conștient că ești conștient un oximoron.

| FreddieM a răspuns:

Tu esti deja socat tipule. Tu ai nevoie de argumente ca sa crezi, de aia te imbeti cu apa calda dand toate citatele alea din cartea aia.
In schimb, cum as putea demonstra ceva ce nu exista?

| Celcestietot explică (pentru FreddieM):

Orice poate fi demonstrat. De exemplu, demonstreaza ca tot ce scrie in Biblie este o minciuna.

| Inferno a răspuns:

Lipsa argumentelor in favoarea existentei lui Dumnezeu constituie argumentul covarsitor in favoarea necredintei in acesta.