| Silviix3 a întrebat:

Persoanele supraponderale: Ce parere aveti despre astfel de persoane? Exista anumite lucruri care va deranjeaza la ele? Exteriorul influenteaza interiorul? In bine sau rau? Voi ce ziceti?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Frumusetea interioara conteaza.Cea exterioara trece, dar caracterul ramane.

Apache
| Apache a răspuns:

Nu conteaza exteriorul la o persoana ...ci interiorul, iar el nu este influentat de trasaturile fizice ale anumitei persoane

| Angel0 a răspuns:

Ma deranjeaza cand ne intalnim la ascensor, deorece trebuie sa mai astept o tura(liftul suporta doar 320kg).Dar imi imaginez ca de fapt sunt trei persoane si e totul ok.

| FucktheSystem a răspuns:

N-am nimic cu grașii cât timp nu-și plâng de milă.
Woodenpints, eu am pulpițe sad

| Klepto a răspuns:

Is niste bossi, ii doare unde nu bate soarele de kg si se simt bine in pielea lor.Pe cine pacalesc, nimanui nu-i plac persoanele grase, da, asa se numesc nu termeni cu prefix.
Eu zic ca-mi place in pielea mea de gras, ca sunt iubit de toata lumea si ca sunt important in viata lor, altfel de ce m-ar vorbii.
Imi place ca nu sunt considerat o amenintare(decat pentru mancare).
Haideti, iesiti de sub sutana de "samaritean" ca suntem pe net si lasati "pentru mine nu conteaza cum arata, conteaza cum este de dinauntru" ca asta este doar o vorba a alora frumosi.
Exterior bate la fund orice interior, sa nu o mai ardem "ca niste oameni pentru care conteaza doar interiorul".
Sa vad care mai iese in fata, eu sunt gras si urat(o combinatie mai letala decat aia cu care se juca Marie Curie), care mai iese si mi se alatura sa facem un Epicmealtime varianta ro?
Intro lume plina de prejudecati si cum puteti sa va mai treziti cu "doar interiorul conteaza" in gura?
Embrace your inner fat, it's better for the soul and digestive system!
Cum sa nu schimbe in mai rau interiorul, inainte eram bun ca painea calda, acum am o foame sa "bash" sparti plini de prejudecati si fete ipocrite, am asa o foame de asa ceva.
Cand vine potopul nr. 2 n-o sa va primesc pe colacul meu care este de 3x mai mare de arca lui Noe.

| DianaScorpio a răspuns:

Asa cum a spus si Ema, frumusetea exterioara este trecatoare. Cred ca inainte sa judecam un om ar trebui sa incercam sa il cunoastem putin, sa vedem cum gandeste, cum e pe interior si asa mai departe.
Insa intr-o anumita masura, conteaza si aspectul fizic...Atunci cand ne uitam la o persoana, ne uitam si la aspectul ei fizic, indiferent ca constientizam sau nu asta. Nu ar trebui sa judecam oamenii dupa acest lucru dupa cum ziceam si mai sus, insa de uitat, tot ne uitam si la aspectul fizic al cuiva.

Răspuns utilizator avertizat
| baru a răspuns:

Sall. O parte nu au nici o vina. Sufera cu glanda. Restul este de condamnat. Este dizgratios, obositor forteaza i nima iar cu sanatatea nu o duc prea bine. Este normal sa nu ai o atractie fata de aceste persoane, mai ales cand vezi ca incontinu trebuie sa mestece ceva. Mai simplu, nu au grija de sanatatea lor, si nici nu se respecta ei ca si indivizi. Ca atare nici ochiului nu-i place. Pa!

| KaterinaPetrova a răspuns:

Exteriorul conteaza chiar daca cu totii negam.mie sincer de unii chiar imi este mila care sunt cu adevarat bolnavi, insa sunt si persoane supraponderale care nu sufera de nicio boala si totusi au ajuns supraponderale din cauza ca nu au ambitie sau traiesc dupa mottoul,, traiesc sa mananc, o viata am, trebuie sa mananc de toate''

bineinteles ca sunt suflete si nu ar trebui sa ii judecam gresit, personalitatea, caracterul conteaza mai mult insa sunt unii care fac mistouri pe seama lor.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Mi se par foarte patetici, si toti sufera cu glanda laughing) foarte multi sunt putori patentate care nu misca un deget si refuza cu vehementa sa inceteze sa consume cantitati industriale de mancare. Dar nu e bine sa faci misto de ei, ca ei au problema cu glanda.
Si daca ai problema cu "glanda" tot poti slabi.

| Silviix3 explică:

Buna,@Ichigo!
Exista anumite lucruri care te pot deranja la ele, In caz ca esti supraponderal imi pare rau daca te-am jignit.Dar nu vad nimic rau in faptul ca am intrebat daca exteriorul influenteaza interiorul.Nu cred ca am jignit pe nimeni, nu vad cum deci...
Bye!

| xt9000 a răspuns:

Nie ni se par niste persoane normale.nu ma deranjeaza nimic.nu influetianza

| picolini a răspuns:

Parerea mea este ca sunt si ei oameni si poate mult mai de treaba ca alte persoane. Sunt persoane care nu le prea intereseaza aspectul lor fizic si merg pe ideea''cine ma place, ma place asa cum sunt'' si sunt persoane care nu au nici o vina ca sunt supraponderale, de ex. cei care au probleme cu glanda tiroida. si de multe ori exteriorul influenteaza interiorul. o persoana care arata bine si stie chestia asta este mult mai aroganta ca o persoana supraponderala.

| darkrider a răspuns:

Personal ma inteleg destul de bine cu cateva persoane supraponderale. Nu le comdamn deloc, si nu suport cand altii le iau la misto sau rad de ele!
E viata lor. Daca au probleme de sanatate ar trebui cu atat mai mult intelese, daca nu au probleme medicale, atunci e alegerea lor ca vor sa traiasca in stadiul asta, dar repet, nu sunt de condamnat.

| Nymphetamine a răspuns:

Unii zic ca sunt insensibila cand vine vorba de oameni-pepeni.Mai n-am nimic cu cei care sunt la locul lor, isi vad de viata si se simt ca ocupa spatiu.Dar cam 90% din persoanele supraponderale pe care le cunosc au un tupeu, un papagal si se cred atat de "frumosi"...chiar nu au nevoie de mila mea.

| AleD a răspuns:

Desi eu nu sunt, cunosc persoane care sunt.dar daca imi sunt prieteni, nu conteaza aspectu.coanteaza sa fie o persoana cu care chiar sa ma intelg cu care sa ma pot distra, pe care sa ma pot baza.nu conteaza deci numai exteriorul. daca ar fi vorba sa fiu impreuna cu un baiat ar conta si astabig grin.dar conteaza mult la orice persoana si interioru.nu am o parere rea despre astegel de persoane.nu stiu daca au ceva cu care chiar sa ma enerveze.nam nimic cu ele. oricum nu-mi place sa judec o persoana dupa aspectul fizic, deci pentru mine asteptu exterior nu afecteaza nici in bine nici in rau parerea mea despre acele persoane.trebuie sa le cunosc mai intai.dar unele persoane chiar daca nu arata bine sunt mai...cu putine fixe si ma intelegatoare.da acum depinde...

| Ichigo a răspuns:

Cum adica anumite lucruri care va deranjeaza la ele... da ce, supraponderalii sunt niste flori uscate sau o mobila prafuita care sa "te deranjeze"? Veziti de treaba ta si lasa-i pe altii in pace, ce vorbesti de ei de parca ar fi niste insecte pe care nu stii daca sa le omori sau sa le maturi afara, te-a atins cumva 1? Daca nu, atunci nu te-a deranjat ABSOLUT deloc.

| redtulip a răspuns:

Buna. Da recunosc intru in aceasta categorie mai ales dupa ce am nascut si nu ma consider o ciudatenie a naturii. Am prietene si slabe si grase si nu vad nici o diferenta intre ele in afara de caracter. Tu daca te imbraci azi intr-un trening te simti altfel decat maine cand te imbraci intr-un costum? Pai nu, nu e nici o diferenta. In rest chiar daca as fi o slabanoaga tot nu mi-as schimba mentalitatea fata de oamenii grasuni intr-una snoaba (eu asa o numesc gandirea unora care ne privesc asa mai intr-o dunga). Si sincer as prefera oricand sa am prieteni grasi dar sinceri decat prieteni slabi dar tradatori (desi nu e cazul).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am foarte multe prietene supraponderale, unele sufera cu glanda, altele pur si simplu au fost asa de mici si nu au mai slabit. Ce vreau sa spun este ca toate, dar absolut toate persoanele de acest gen pe care le cunosc au niste ochi superbi, si de asemenea un suflet foarte mare, te vor ajuta indiferent de situatie si vor fi alaturi de tine macar cu un sfat intotdeauna.La fel, sunt persoanele cele mai hotarate, stiu in cea mai mare parte ce vor de la viata, sunt sgure pe ele si mai ales nu se lasa calcate in picioare, probabil si datorita faptului ca s-au obisnuit sa ignore afirmatiile de orice gen referitoare la persoana lor, criticii rau-voitori si asa mai departe. Au propria lor parere despre viata, nu se lasa usor influentati si mai au si o putere uriasa de convingere. In secret, isi judeca silueta, dar in public, par sa se simta foarte bine in pielea lor si asta ii face pe toti cei care ii/le cunosc cu adevarat, sa realizeze cat de mult conteaza interiorul, nu exteriorul! Insa persoanele din exterior, care au un metabolism activ, nu vor putea niciodata sa inteleaga, din pacate. Eu sper ca nu voi ajunge sa judec in asa masura aceste persoane. In legatura cu deranjul.bineinteles ca ma deranjeaza cae ceva:uneori in autobuz vor ocupa cate 2 scaune, iar alteori, vor mirosi foarte urat de la transpiratia din abundenta! insa tot oameni sunt si trebuie sa incercam sa ii acceptam, privind mai mult partile bune decat cele rele!

| CyanideSun a răspuns:

Chiar daca recunoastem sau nu de 'exterior' depinde totul.Toti oamenii sunt interesati doar de fizic, de altele mai putin.