| anonim_4396 a întrebat:

Plecand de la premisa ca sufletul nu are nevoie de creator fiind un rezultat al evolutiei si ca este muritor se poate reconsidera aceasta teorie:http://www.descopera.ro/......nume-video

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Care suflet, de unde a aparut el si cum, in evolutie nu exista suflete, spirite si oamenii vii, aici vb de evolutia celor vii si nu mortii

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

A fost doar o simpla ipoteza.Cum am spus si mai sus.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu e total eronata, problema e cu "dupa moarte".

"Ideea celor doi cercetători porneşte de la noţiunea conform căreia creierul este un computer biologic în care „cei 100 de miliarde de neuroni, impulsurile lor electrice şi conexiunile sinaptice joacă rolul de reţele informatice". Conform acestei idei, conştiinţa este un program derulat de computerul cuantic existent în creierul nostru care continuă să existe în univers şi după moartea noastră." Bun, dar odata cu moartea creierului dispar impulsurile electrice si conexiunile sinaptice ale neuronilor, nu?
Nici macar clona ta nu gandeste la fel, nici cineva caruia i-ai dat toate amintirile tale, pentru ca acele conexiuni nu au vreo indicatie, doua persoane identice gandesc diferit daca o singura conexiune nu e identica, astfel, chiar daca atomi si celule si ce mai vrei, "microtubule", o sa zburde prin Univers, acea materie nu mai esti tu, nu e constiinta ta, constiinta e doar energie electrica, acele legaturi intre neuroni. Cel putin asta stiu eu.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Aha.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gata, nici ateu nu mai esti?

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Nup,doar e o ipoteza care mi-a venit in minte. Cineva de pe TPU vorbea de faptul ca trebuie sa existe un suflet, dar ray a argumentat ca existenta unui suflet necesita existenta unui creator, dar m-am intrebat daca acest concept nu e numai traditional?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ziceam de imaginea ta de profil tongue

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Nici nu m-am prea sinchisit sa o citesclaughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ia citeste-o. App de logica si dovezi, daca scrii pe google "dovezi stiintifice" apar sugestii teiste rolling on the floor) si daca scrii "argumente stiintifice" prima sugestie e "contra evolutionismului" rolling on the floor contra creationismului nu apare nici daca scrii "contra crea".