| 999calin a întrebat:

Poate fi considerata Biblia propaganda crestina?

Răspuns Câştigător
| NotTodayOrTomorrow a răspuns:

Sa zicem ca nu, dar oricum stim ca biblia nu prea se mai potriveste cu zilele de azi. Trebuie sa fii foarte cretin ca sa respecti in totalite ce se spune in biblie laughing.
Pentru mine, propaganda religioasa (nu doar crestina) este atunci cand incerci sa ii indesi cuiva, incalcandu-i libertatea, anumite legi, istorioare (cam fara sens).
Nu incerc sa atac pe nimeni, fiecare poate sa creada in cine vrea, dar sa nu incerce sa manipuleze sau sa dea in cap doar pentru ca el are o credinta sau mna, poate nu are (aici referindu-ma la atei, agnostici etc)

| untu a răspuns (pentru NotTodayOrTomorrow):

Nu este manipulare si nici propaganda, dar ai sa vezi cat de curand ca o sa fie adevarata manipulare si propganda politica! Sunt francmasoni si mafioti care manipuleaza pe toata lumea!

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, Biblia e propaganda. De ex. evanghelie inseamna vestea cea buna (=facut propaganda pentru vestea respectiva). Ecleziastul=Predicatorul, i s-ar zice azi Propagandistul.

| untu a răspuns:

Biblia nu poate fi propaganda crestina, ci invataturi, pilde si profetii!

| Satango a răspuns:

Poate fi considerată oricum de către oricine. Orice poate fi considerat ca fiind cumva de către tine atâta timp cât nu influențezi pe nimeni negativ datorită credinței tale.

| MeForeverAlone a răspuns:

Normal. Doar este cea mai raspandita carte din lume, si vorbeste numai despre crestinism happy