| SmecheruDeLaCraiova a întrebat:

Poate o ființă sa fie asa de dezvoltata încât să controleze absolut toate dimensiunile existente, sa fie nemuritoare, atotstiutoare, omnipotenta, imaterială?
Poate sa existe o civilizație formată din astfel de ființe?
DACĂ admitem teoria evoluției ca e adevărată(SPER CA ATI VAZUT ACEL,, DACĂ" MAI DE DINAINTE), s-ar putea ca omul sa ajunga intr-un asemenea stadiu la un moment dat?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu cred ca tu nu ai inteles ce inseamna teoria evoltiei nici nu ma mir ca ai scris daca admitem, teoria evolutiei e un fapt, ce ai scris acolo sunt basme care nu au ce cauta la categoria stiinta, stiinta este realitate nu poveste nemuritore

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns:

Noi ne-am dezvoltat pe baza instrumentelor pe care deja le aveam, adică mai simplu, am învățat să facem o ciorbă doar pentru că aveam mâini, apă și legume. Tu când vorbești de alte dimensiuni ce au relevanță doar teoretic și ce nu le putem observa poți realiza că aceste lucruri intră la cele peste puterea noastră de percepție. Ce putem face e să lucrăm teoretic, cu numere, matematic, căci matematica poate depăși granița imaginației noastre însă și granița realității intrând de multe ori în abstract. E greu să realizezi ceva când nu te poți folosi experimental de instrumente având doar ceea ce știi până acum și puterea matematicii(constituită din abstractizarea rațiunii umane). Însă în viitor vom evolua mult, știința va evolua, asta dacă nu va interveni ceva ce ne va distruge ca specie. Există și varianta inevoluției căci fiecare specie își are limitele ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns:

E adevarat ca tehnologia isi face din ce in ce mai.mult loc printre noi dar de acolo pana la super puteri extrateresti si robotei care conduc lumea e cale lunga.Astea sunt desene

| Donsavas a răspuns:

Putem fi cea mai buna varianta a noastră și sa ne mulțumim cu puțin. Nu putem știi totul și nu putem controla lumea. Nu ne am născut sa controlam, noi suntem a x a parte din întreg, nu întregul. Împreună am putea trai în tihna, nu am putea conduce universul sau schimba legile naturii.

| Darkmagic a răspuns:

In teorie, da.
In practica, acum plec la ceea ce se cheama job, deci vei cauta pe net "Scara lui Kardashev", daca gasesti, completata eventual de Carl Sagan.
Ultimul tip de civilizatie de pe "scara" fizicianului se aseamana cu ceea ce numim acum "Dumnezeu".
"Atot...", "Omni", etc.
Spre deosebire de "raspunsurile" colegilor, Nicola Kardasev si Carl Sagan nu sunt nici onneshhott, nici lilica06, nici RAYTM, ca sa dea in gropi.
Sunt doi astrofizicieni. big grin
Recomand insa ca ideile lor sa fie tratate asa cum sunt. La nivel pur teoretic. happy

| Theo94 a răspuns:

Posibil o civiliztie de gradul 3 (scara kardashev), 4sau 5 (adaugate neoficial).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu s-ar putea. Dumnezeu nu ne-a creat nemuritori. Ceea ce ai enumerat tu acolo sunt unele dintre trasaturile Sale, si noi nu vom putea niciodata sa ajungem la inaltimea Sa.

| 1231242 a răspuns:

Toate ca toate dar eu nu cred ca esti din Craiovalaughing

| onneshhott a răspuns:

Frate lasa Star Trek-u ca iti face rau

| lilica06 a răspuns:

Buna!
Ce ai enumerat tu acolo sunt puteri supranaturale.Inafara de vrajitorie,nu prea se cunosc alte puteri supranaturale,dar pot exista si inca nu sunt facute studii pe baza lor. Poate peste cateva sute de ani vor fi descoperite si alte puteri suprsnaturale,dar pana atunci, exista doar vrajitoria, dar nici in ea nu prea cred multi oameni(nici n-ar trebui)...
sper ca te-am ajutat cu un mic sfat, nu lua in seama comentariile rele, fii tu insati si daca crezi in supranaturalitati, informeaza-te si incearca sa faci un hobby frumos din asta!