| Robert8764 a întrebat:

Poti sa-ti dozezi singur propria adrenalina? Adica ce vreau sa spun, intr-un fel sa o controlezi.
Simti ca-ti vibreaza corpul.

Răspuns Câştigător
| Dreamer a răspuns:

Neocortexul decide cand sa intervina adrenalina, in momente de frica, panica sau furie. Nu ai cum sa controlezi adrenalina.

Ex: Daca pe tine cade o piatra de 500 de kg, datorita adrenalinei s-ar putea sa o ridici putin cat sa te salvezi. Daca incerci acum sa ridici o piatra de 500 de kg nu ai nicio sansa.

Nu poti controla acea forta generata de adrenalina daca la asta te referi, pentru ca adrenalina intervine doar atunci cand este nevoie. In cel mai bun caz poti doar sa te linistesti.

PS: Daca ar interveni adrenalina atunci cand alergi pana la magazin sa iei paine... Usain Bolt ar fi istorie.

2 răspunsuri:
| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Adrenalina este activata de subconstient. Deci, teoretic, se poate.

| Weyland a răspuns:

Răspunsul scurt: Nu fără antrenament.

Răspunsul lung: Adrenalina şi dozarea ei este controlată de creier şi este folosită doar atunci când este nevoie. Totuşi, este teoretic posibil să îţi controlezi o reacţie acută de stres (adică să îţi calmezi o stare de anxietate).

Să o induci? Da, este teoretic posibil, deşi îţi trebuie o disciplină deplină a minţii şi a corpului.

Să o "dozezi", nu. Nu este posibil.