| anonim_4396 a întrebat:

Probabil ati aflat de la stiri sau de pe net despre o "bubuitura" care s-a resimtint pe o raza mai multi kilometri in zona Galati-Braila si care a avut loc marti.
Ce anume credeti ca a provocat-o? Pana acum autoritatile nu au confirmat nimic.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil un avion militar care a spart bariera sonica prea aproape de pamant.

| Nilsson a răspuns (pentru Brigaela):

S-a vehiculat si ideea acesta, dar sunetul s-a resimtit foarte puternic pe o raza foarte larga, daca zbura la o distanta joasa nu se putea propaga atat de mult, si oricum ar fi trebuit sa se auda si motorul in timp ce survola.
Nici nu stiu daca armata romana detine in prezent aeronave capabile sa atinga o asa viteza, si oricum daca ar fi efectuat manevre de exercitiu ar fi anuntat, asa se intampla de obicei.

| Brigaela a răspuns (pentru Nilsson):

Am auzit chestia asta in CReta, in preajma de Chania, unde este un aeroport NATO. DEsi nu vedeam avionul si eram la peste 20 de km de aeroport, bubuitura a fost absolut asurzitoare.
Cat despre secret, banuiesc ca este posibil ca avioane NATO sa faca exercitii secrete

| Nilsson a răspuns (pentru Brigaela):

Ar fi posibil in acest caz, e ciudat ca nu prea am mai auzit in Romania de evenimente similare, ca nu e prima data cand se efectueaza exercitii militare in zona.

| Brigaela a răspuns (pentru Nilsson):

Da, dar de obicei si in mod normal trecerea in viteza supersonica se face foarte sus si atunci zgomotul nu se aude pana jos, eu banuiesc ca a fost o greseala de pilotaj sau o urgenta si s-a intrat in viteza supersonica jos, la sub 500 de metri altitudine

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fasolea, a fost consumată din belșug, si au bubuit b@șinile la greulaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din ce am inteles, Romania a testat recent arma termobarica, nu e exclus ca asta sa fi fost cauza.

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

E interesanta varianta, am vazut vazut niste articole pe net, dar dar nu am facut legatura. Ar fi posibil, tinand cont ca poligonul Smardan e la vreo 15 km de oras.
Nu ar fi prima data in istorie cand populatia civila e cobaiul fara voie al unor experimente militare.

| Daniel9988 a răspuns:

Una dintre teorii ari fi aceea ca Marea Nagra se intinde in subteran pe suprafata intregii Romanii, dar nu cred asta.Cica ar putea sa fi fost un cutremur intr-una din fosele subterane...

| thegodfather12 a răspuns:

Vreun test de bomba(Nici eu nu cred ca suntem noi in stare de asta, dar auzisem ceva de genul, dar nu garantez ca in zona aia)

| Iuly4Sad a răspuns:

Bună.Un bătrân din comuna Munteni, Galați a găsit o bombă când își muncea terenul.Echipele speciale ajungând la fața locului au decis că este mai bine să o detoneze pe loc.

| Nilsson a răspuns (pentru Iuly4Sad):

Comuna Munteni e la nord de Tecuci, nici daca era o bomba atomica nu se auzea pana in Galati.

Oricum, daca ar fi detonat o bomba in poligonul Smardan care e la o distanta de cativa kilometri, de obicei autoritatile anunta lucrul acesta, si oricum atunci cand se descopera vreun proiectil nexplodat se informeaza presa si eventual evacueaza si populatia din zona respectiva. Asa s-a intamplat in 2013 cand s-a descoperit o bomba in locul unde se construia mallul si au evacuat in cartier intreg.