| Himera a întrebat:

Probabil de multe ori v-ati intrebat ce v-a oferit tara, dar v-ati gandit ce ati facut voi pentru ea? Cum stati cu patriotismul? V-ati da viata pentru tara?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Imi vine un nod in gat puternic si insuportabil, cand vad ce au facut unii din tara asta.Au distrus tot ce era de distrus,de dragul unor cotropitori cu bani,masini,electrocasnice scumpe si himere capitaliste, numiti fie "mentori", fie "eliberatori" de parca am fi fost ultimii talibani din pestere.Mi-as da viata pentru tara, da.Mi-as da si libertatea pentru tara, si orice mai poate fi oferit pentru salvarea locului asta.Si in eventualitatea unui razboi, dar mai ales in eventualitate parte anarhica, parte jihad.Cand spunem ca trebuie sa ne dam viata pentru tara,cel putin eu cred ca ar trebui sa ne gandim la un jihad radical si nemilos impotriva celor ce au facut ca tara asta sa-si piarda iremediabil din onoare, din respectul de sine, si au vandut pe bucatele, treptat, locurile ce ar fi trebuit in veci sa ramana ale Romaniei.Imi vine sa risc tot ce am, sa ma omor dracului, doar cu speranta ca pot cara cu mine cel putin 200-250 din lichele ce ne-au distrus tara,ce i-au facut pe oameni sa isi piarda mandria,patriotismul si ce-i mai grav, iubirea de tara.N-o dau in irationalisme spunand ca ar fi recomandat sa ne dam viata pentru romanii existenti, dar pentru niste romani-idealisti, pentru anumite idealuri de renastere ale acestei tari, parerea mea este ca se merita.Lasam la o parte ura lor pentru politicieni,impozite,suprataxare, cocalarism, meltenism, snobism ridicat la rang de arta, hipstereala si deteriorare culturala.Acum,pe bune,cine nu si-ar dori o tara nobila,mandra,care sa nasca frica altora cand armatele ei se pun in miscare,chiar daca in episoadele din trecut am facut-o mai mereu in aparare,si atunci cand am fost ofensivi,am fost pentru altii?(Tatra,Don,Stalingrad) Chiar daca n-ar fi ca oamenii sa isi dea viata pentru tara asta,tot consider ca ar fi cea mai curata dintre intentiile cu (,) caracter patriotic, sa ne punem in slujba dezvoltarii si iesirii din mocirla, atat mentala, spirituala, cat si ideatica a acesteri tari.Chiar daca tara asta nu mi-a oferit nimic important, pentru redarea adevaratei libertatii Romaniei, lipsita de tentacule oculte externe, sunt dispus sa fac orice.Chiar si o auto-detonare.

| Hombre a răspuns (pentru Dumnezău):

Cea mai proasta postare pe care ti-am citit-o.

| Dumnezău a răspuns (pentru Hombre):

Ce te face sa crezi asta,crezi ca o dau prea mult in neo-legionarism? Am si spus,ca pentru niste vointe oarbe ale unor conducatori n-as muri nici sa fiu tinut in lanturi,ci pentru ceva mai bine,daca cineva deschide drumul printr-o revolta extrema,ce poate fi manifestata, in orice forma, atat timp cat face dreptate, oamenii ar prinde glas. Tara asta, n-a fost inrobita 1000 de ani de cotropitori, cat au inrobit-o asa-zisii democrati in 22 de ani."Astia n-or sa fie in stare sa varuiasca in 20 de ani, ce a construit tata in 10."

| Marius94_5839 a răspuns (pentru Dumnezău):

Ai si tu dreptate in felul tau. Ma rog, Hombre. El zice ceva de genu: " Tu, esti nemultumit, la fel si tu la fel si tu, chiar si tu, pana si eu, insa si el. Da totusi, de ce stam cu capul plecat ca prostii? "

Intelegi? Nu este o postare deloc proasta......este opinia lui. O opinie nu poate fi proasta.

| Hombre a răspuns (pentru Dumnezău):

Nu in neo-legionarism ci prea exagerat in patriotism. Toti cei care exagereaza in patriotism in realitate sunt extremisti fie de stanga fie de dreapta, cu alte cuvinte sf. Gheorghe sau sf. Petre tot un drac. "Tara asta n-a fost inrobita 1000 de ani de cotropitori, cat au inrobit-o asa-zisii democrati in 22 de ani". Da ai dreptate, cu un mic amendament, nu "cat au inrobit-o asa-zisii democrati" ci cat ne-am inrobit noi pe noi. Ne-am luptat cu totii sa ne punem pe butuci, fie hoti, politicieni, devalizatorii etc. si la fel de vinovati sunt si cei pasivi, dezinteresati si naivi, spectatori care au privit complici la acest jaf national pentru ca au tacut si nu a protestat ferm pentru a impiedica aceasta ba din contra au pus botul la cativa mici si o bere si si-au votat hotii, iar acum striga cat ii tine bosogii ca le-a pus saracia in poarta. La-sa rahatul ala spus de Nicu Ceausescu iti reamintesc eu niste lozinci spuse in 1990 de bobor; "Iliescu noi muncim nu gandim", "Moarte intelectualilor, moarte studentilor" si superbele lozinci strigate la mineriada din 20 Mai '90 dupa ce au batut tot ce le-a iesit in cale ce parea a fi student sau intelectual, " IMGB face ordine", "Cinste lor bravo lor minerilor" si una amuzanta a muierilor de la APACA, "Nu vrem bani nu vrem valuta, vrem pe Roman sa ne f..." Despre ce patriotism vorbesti ca tot nu am inteles prea bine?

| Dumnezău a răspuns (pentru Hombre):

Nu sunt fan declarat al legionarismului sau socialismului, patriotismul meu "exagerat" nu e neaparat si unul extremist.Au inrobit-o "ei" cu permisiunea noastra expresa si impasibilitatea asta vomitiva.Cel mai ferm protest, este cred, cum am zis eu, focul si plumbul.Americanii si-au omorat niste presedinti, chiar daca CIA i-a omorat pe majoritatea, Teddy Roosvelt a fost impuscat, noi de ce n-am putea? Toate acele acte de nedreptate despre care povestesti s-au infaptuit si cu concursul direct al unor lache din astia "din popor" ce voiau si ei sa se capatuiasca, si le-au dat unda verde pestilor mari sa poate corupe si sa faca tot ce ii taie capul.Astia mananca niste mici si beau o bere odata la patru ani,si dupa,patru ani, mor de foame si se plang ca i-au abandonat personajele carora si-au incredintat votul, ceea ce urla patetism si slabiciune dpdv politic; iei de la toti, nu votezi cu nimeni.

Ce-a zis "printisorul" nu e rahat, avea dreptate, doar ca aia in 20 de ani,au si daramat multe din cele construite de ta-su,doar ca aveau interese si bani de scos din piatra seaca, cum doar la romani se poate si rea-vointa. Lozincile alea, habar n-aveam de ele, ca nici nu eram nascut, dar stiu ca in mai '90, cine a stat cinci ani la rusi, era privit ca un erou national, de tot felul de gospodine obosite si nomenclaturisti ce inca mai priveau umbra cizmarului, ca un lucru benefic.De vorba gospodinelor scelerate de la APACA stiam de mult timp, e arhi-cunoscuta.Eu zic despre un patriotism centrat pe actiuni care sa duca la progresul univoc al tarii,si al populatiei,concomitent,bazat in general pepunerea binelui tarii mai presus de orice,niste embargouri si ruperi de relatii externe n-ar strica,ca mai mult rau ne-au facut NATO si UE,de cand ne-am prins in hora lor de oportunisti si ferchezuiti,pe protejarea valorilor nationale si a unor principii statornice,ne-alienate de influente straine novice.Da,stiu, suna a "agenturile straine" dar influenta asta capitalista ne-a pricinuit infinit mai mult rau decat bine. Avem aifoane si mancare multa, si Wikipedia, si Redtube, si The Avengers, da' li s-au *** mentalitatile multora.

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Patriotism?! Viata pentru tara?! Cred ca glumesti. Ultimul soldat roman din al doilea razboi mondial prizioner la rusi a reusit sa vina din Siberia acum vreo 15 ani. Vuiet mare in presa si televiziuni, politicieni care mai de care sau inghesuit sa-si faca probaganda cu bietul om, ba chiar si in parlament s-a tinut o festivitate unde lătrăi gen Vadim, Paunescu si alti multi rahati sau intrecut in dedicatii si osanale de un grotesc de-ti venea sa vomiti. Si cum orice minune tine zile... bravul soldat care tara l-a trimes la razboi a fost uitat direct in strada. Bietul om la 70 de ani pe care ii avea nu mai pe nimeni nici casa, nici pensie si nici un mijloc de subzistenta, singurul om care i s-a facut mila de el a fost un administrator de bloc care i-a dat o camaruta la un subsol de bloc.

| Marius94_5839 a răspuns (pentru Hombre):

Daca te contrazic sunt tampit. Astazi, nici un om normal la minte, nu ar lupta pentru asemenea conducatori, ci mai degraba pentru bani, sau impotriva lor, cum spuneam mai sus. Asa nu se poate.

Insa, acum 96 de ani, merita sa lupti, nu pentru Romania, ci pentru simplul ideal aproape imposibil de a vedea o Romanie mare! Aici nu ma poti contrazice. Toti cei un milion de oameni ce au participat la razboi de partea Romaniei, au facut-o cu draga inima, cu curaj si ambitie impletite cu o dorinta arzatoare a implinirii idealului drept romanesc si anume unirea, altfel nu se putea realiza unirea.

Daca vrei si un exemplu concret, te poti informa si vei vedea ca dupa ce Bucurestiul a cazut si tot ce a ramas din tara noastra s-a mutat in Moldova, chiar daca situatia nu era alarmanta, ci mai bine spus disperata, de partea Romaniei, nu a avut loc nici macar un caz de dezertare, in timp ce "aliatii" rusi fugeau cu gramezile, in ciuda faptului ca propaganda anti-razboi luase amploare.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns:

Ce-i de plăcut la România? Şi nu o băgaţi pe aia cu peisajele, că eu nu ştiu vreo ţară care să nu aibă peisaje frumoase.
Mulţi şi-ar risca viaţa pentru ţară(nu e doar de dragul ţării, e şi de dragul experienţei pe care o câştigi), dacă ar trăi într-o ţară care ar merita...

| IMC90 a răspuns:

Nu. Eu nici impozitele n-as vrea sa le platesc, oricum se fura tot de la buget
Romania este o tara foarte frumoasa happy Pacat ca-i locuita...

| IMC90 a răspuns:

De fapt, am mai zis : Daca ar veni cineva sa ne cucereasca (putin probabil, ca am concesionat deja tot ce se putea concesiona, a mai ramas Rosia Montana) eu as pune mana pe pusca si i-as ajuta (pe aia, nu pe ai nostri)

| Downfall a răspuns:

Mă c.ac pe ea ţară plină de inculţi (în proporţie de 90%). Aş pleca chiar mâine dacă aş avea posibilitatea să o fac.

| elenutza27 a răspuns:

Eu ma inteleg bine cu toata lumea, adica nu sunt persoane pe care pot zice ca nu le suport.Insa nu, nu mi-as da viata pentru tara mea.Mie imi este indiferent daca sunt romanca sau indianca happy.

| Marius94_5839 a răspuns:

Atitudinea celor de mai sus (Pitbull, elenutza) este condamnabila, insa va inteleg perfect. Dar fratilor nu uitati, toti suntem "fii ai bravilor eroi ce niciodata nu au ingenunchiat!" Dar stiti care e treaba de fapt? Ca noi suntem produsul lor! (nu al eroilor)

Personal, daca imi punea cineva aceeasi intrebare in anul 1916, in ciuda dotarilor slabe pe care armata le avea, as fi raspuns cu siguranta: " Sa trecem carpatii, ne trebuie Ardealul de-o fi sa ne ingropam de vii!"

De ce?

Eu, personal cred ca infaptuirea unirii a fost cel mai drept ideal pe care natiunea noastra l-a avut. Chiar daca riscul sa imi pierd viata era imens, dar pentru un asemenea ideal, merita sa lupti. Iar de era sa ies cu victorios(adica sa scap cu viata), faptul ca ma alfam pe data de 1 decembrie la Alba Iulia, alaturi de oamenii tari de atunci pentru a participa la intregirea neamului meu, romanesc era o mandrie imensa pentru mine, insa daca muream macar am murit pe campul de lupta pentru un ideal, si anume sa imi vad tara unita! Eram in stare sa spun in fata oricarui mare conducator al lumii: " Degeaba vreti voi sa fiti stapanii lumii, pentru ca noi romanii, nu ne-am uitat strabunii ".

Insa, daca ma intrebi astazi iti spun: " Datorita unor asemenea oameni am pierdut totul! " Pentru cine sa lupt azi? Cand nu pot avea nici un ideal serios, cand vad ca elita politica de azi, actuali oameni de afaceri, politicieni moguli, cu un trecut mai negru decat se poate picta, exact ca o imagine din versurile lui Bacovia, care in loc sa ne ajute nu au facut decat sa nenoroceasca oameni, sa dea tepe, sa ne traga in jos, si pe deasupra in fata camerei mai si zambesc. Cand vad ca din cauza lor, romanii au in cap filme americane, iar un urma cu 96 de ani romani atat din Moldova, Muntenia, cat si Ardeal mureau cot la cot sub o ploaie de gloante si obuze ca sa ofere un viitor mai bun urmasilor lor.

De fapt, cred ca astazi, daca istoria s-ar repeta si Germania ar ataca Romania(un exemplu absurd) in timp ce as ridica sus mandrul nostru tricolor si as spune: " Fratii mei ridicati-va in picioare pentru onoare " apoi as intoarce armele impotriva celor ce ne conduc cu acelasi zambet pervers pe fata care il au si iei zi de zi in fata camerelor de filmat.

| doctorandus a răspuns:

Eu nu. Consider ca daca politicienii nu-si pot rezolva problemele decat prin forta armelor, sa iasa politicienii pe campul de lupta si sa se omoare intre ei, iar oamenii cinstiti sa ramana acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine-si mai da viata pentru tara asa pe nimic? toti cei care se inroleaza sau isi pun un pic viata in pericol, incep sa-si faca asigurari de viata pe cifre cu multe zerouri.Ma gandesc ce cota de plata au pus la punct tarile arabe, acolo patriotismul este echivalent cu terorismul. Tara mai trebuie sa si merite, avem destui eroi uitati care traiesc in mizerie, iar replica asta tine doar intr-o tara care si-a respectat valorile.
Da poate-s eu la fundul sticlei si nu inteleg, despre ce tara vorbim?

| ateuNEGATIV a răspuns:

Nu in nici caz in caz de razboi ma declar impotent

| iKronstadt a răspuns:

Pentru țară, da! Pentru foarte mulți oameni din ea, nu!
http://www.youtube.com/watch?v=6V_Uah-pGqw&feature=related

| InnocentLoovee a răspuns:

Ce-i drept da, multi se plang despre Romania ca este nu stiu cum si nu stiu cum. Dar fi-ti siguri ca si ceilalti se plang de celelelate tari ca sunt nu stiu cum si nu stiu cum. Cunosc multe fete care sunt din America, si vin aici in vacante pentru ca sunt prietenele unei foste colege, si adora Romania, cat timp altii se plang, ele s-ar muta aici, spun ca este mult spatiu verde, multe pasari, acolo au zis ca nu prea sunt. Imi place tara mea, dar nu, nu mi-as da viata pentru tara.

| Pitbull305 a răspuns:

Eu cred ca ati da viata pentru tara este o prostie adevaratul patriotism este intelegerea dintre romanii si a avea acelasi scop comun de a lupta pentru un viitor mai bun.