| Avenger1337 a întrebat:

Este ciudat faptul ca eu nu consider persoanele de etnie romana din diaspora(strainatate) ca fiind romani?

Stiu ca de drept sunt romani(in sange), dar sincer am intalnit de multe ori pe retele de socializare persoane care sunt atat de patriote, dar care observi ca sunt din Italia, Germania, Japonia sau orice alta tara. Ca sa nu mai adaug ca sunt multi a caror copii care nu sunt 100% de etnie romana. Nu stiu, poate sunt putin inchis la minte, dar pentru mine aceste persoane care s-au stabilit definitiv pe teritoriul altui stat, si cu atat mai mult care au mostenitori ce nu sunt 100% romani, nu ii pot considera romani.

Multi vor spune ca au ales o viata mai buna in acea tara, atunci acea tara este tara ta. Este tara in care ai ales sa locuiesti, tara in care copii tai vor creste si cel mai probabil vor avea ca limba principala limba respectivei tari.

Sunt aceste persoane cu adevarat romani? Dupa cum am spus nu vreau sa fiu rau, dar nu inteleg patriotismul unor persoane pe care eu personal nu ii consider romani.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt patrioti tocmai pentru ca, spre deosebire de noi poate apreciaza tara la alt nivel si din alte motive.

Sunt persoane care ar face orice sa se intoarca in Romania insa stiu ca nu e alegerea inteleapta pentru viiorul lor sau al familiei. Sunt si Romani care odata trecuti granita acolo intepenesc si nu vor sa mai auda de tara natala niciodata. Concluzia e ca nu trebuie sa generalizam, totul tine de caracterul omului nu de locatia geografica

| Curious1324 a răspuns:

Buna, si eu sunt plecată din tara, si crede-ma, de câte ori plec ma gândesc la sărăcia care zace in România, pentru ca asta e! Aici, in Italia, nu vezi cersetori! Foarte foarte rar, pe cand in România la tot pasul doar rugăminte si ochi care cer mila. De aia mulți, si poate mai mult de jumate din tara noastră au plecat. Normal ca sunt romani, sau născut pentru a fi romani, dar ce e greșit in a vrea o viața stabilă? Crezi ca e maimbine sa trăiești cu neajunsuri? Asa ca bravo lor! Si romii si romani!

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru Curious1324):

Porcării, dacă înveți și muncești trăiești foarte decent aici. Dacă freci duda și nu vrei să faci și să dregi normal că ajungi într-o situație financiară proastă.