Întrebare recomandată | sabin89 a întrebat:

Putem stabili o granita intre natural si artificial? Fierul, carbonul si oxigenul se gasesc in natura, deci sunt naturale. Dar, daca facem o combinatie cu aceste elemente, produsul obtinut mai este el natural? Orice molecula care se gaseste in plante sau animale este naturala. Ce se intampla insa daca o molecula este sintetizata dar este identica cu aceea aflata in natura? Este si ea naturala pentru ca e identica cu cea din natura? Sau conteaza originea? Ce putem spune de alimentele procesate? Cand noi tocam ceapa sau dam carnea prin masina de tocat, nu procesam (mecanic) aceste alimente? Dar daca izolam o chimicala sau o molecula dintr-o planta, este asta considerata inca naturala sau procesul de izolare o incadreaza de-acum in categoria "nenaturale"? Se poate deci face o demarcatie clara intre ceva care este prin esenta natural si ceva care este complet artificial? Pe de alta parte, o structura chimica naturala poate fi usor modificata pentru a o face mai putin toxica sau mai usor digerabila. Nu este acesta un lucru bun? Sunt multe otavuri in natura. Nucile de cashew, de exemplu, contin o otrava numita urushiol. Dar daca ele sunt trecute prin o baie de aburi si apoi usor prajite, otrava asta este indepartata si astfel putem noi savura delicioasele fructe, fara teama de a ne otravi.
Nu credeti ca ar trebui sa analizam mai cu atentie dovezile si sa gandim mai mult logic inainte de a pune eticheta natural sau artificial pe alimentele pe care le consumam?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Omul face parte din natură împreună cu toate invenţiile lui. Omul este natură. Noi suntem natură cu tot ce ne înconjoară.
http://dexonline.ro/definitie/natura

Acum, nu tot ce este natural este şi bun (pentru om), aşa că omul, ca să-şi semnalizeze cumva, a lipit eticheta de "nenatural" cam pe tot ce majorităţii (oamenilor) i se părea dubios, lăsând totuşi lucrurile în crearea cărora omul nu a avut niciun amestec (direct) fără această etichetă, chiar de şi sunt periculoase unele dintre ele (pentru om).

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Evident ca exista o demarcatie clara intre "natural "si "artificial "!
Tot ceea ce este generat/creat/produs de mama Natura e natural iar tot ceea ce este generat/creat/produs prin interventia omului este artificial.

Nu trebuie sa fii cine stie ce mare specialist pentru a sti ca:
* fie crud sau fie procesat termic, un aliment este etichetat ca fiind natural numai atunci cand nu contine substante straine de natura lui intrinseca.
** orice adaos de substanta straina de natura lui va eticheta alimentul ca fiind artificial.

| sabin89 explică (pentru alessia5158):

"un aliment este etichetat ca fiind natural numai atunci cand nu contine substante straine de natura lui intrinseca." - Poti sa dai exemple de alimente artificiale, pornind de la criteriul pe care l-ai mentiomat?

| alessia5158 a răspuns (pentru sabin89):

Semintele oleaginoase neprelucrate si uleiul obtinut prin presarea lor, fara ridicarea temperaturii sunt etichetate a fi naturale.In schimb, uleiurile din oleaginoase obtinute prin extractie cu solventi si tratamente de rafinare sunt etichetate ca fiind artificiale---acizii grasi nesaturati( mono si polinesaturati) se tranforma in acizi saturati, se pierd vitaminele, mineralele si se coaguleaza propeinele.
Untul( obtinut prin centrifugarea laptelui) este etichetat ca un aliment natural.In schimb margarina, grasimea "trans" este etichetata ca un "unt" artificial :http://www.bioterapi.ro/......arina.html

| Inferno a răspuns:

Ce creaza omul este tot natural, caci omul este un animal natural, asa cum barajele create de castori sunt si ele naturale.
In acest fel cladirile sunt tot atat de naturale pe cat sunt musuroaiele de furnici. Vorbim doar de doua constructii a doua animale diferite. De ce am numi-o pe una naturala iar pe alta artificiala?

| sublime89 a răspuns:

E adevarat. Totul e natural in jurul nostru. https://www.youtube.com/watch?v=Wpp7PwvuaYo

| sabin89 explică (pentru sublime89):

Ce zici de alimentele modificate genetic?

| sublime89 a răspuns (pentru sabin89):

Pana si alea sunt naturale, pentru ca sunt facute de om, iar omul e un produs al naturii.

| JucărieLEGO a răspuns:

Lectie de gradinita. Oriunde intervine omul e ceva artificial. Nici mancarea cumparata din hypermarket nu e naturala.

| sabin89 explică (pentru JucărieLEGO):

Pai ziceam mai sus ca si ceapa taiata marunt si carnea tocata sunt exemple de interventie a omului. Si sandwich-ul pe care il luam la gradinita avea salam, cascaval si tot felul de alimente prelucrate de om.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru sabin89):

Totul e industrial... apoi daca e sa spun ca pana si lucrurile artificiale-s naturale cum au zis altii pentru ca oricum omul insusi e natura(parte din ea), am putea ajunge intr-o situatie ridicola de a considera si inteligenta artificiala tot ca pe ceva natural, intr-un final robotii, tehnologia avansata sa reprezinte lucruri naturale...
Eu spun ca artificial e acolo unde n-a lucrat natura de una singura. Iar noi, oamenii, consideram ca natural e si acolo unde nici nu e un grad de inteligenta/educatie acceptabil. big grin
Una e ca omul sa construiasca un zgarie-nori, alta e ca o pasare sa-si faca un cuib.