| anonim_4396 a întrebat:

Religia este sau nu o piedica pentru evolutia omului?

Răspuns Câştigător
| crackster a răspuns:

Daca te referi la evolutia intelectuala a omului, atunci cred ca religia, ca instrument de manipulare al maselor poate fi o piedica in dezvoltare pentru ca oamenilor li se impune un orizont strict de gandire si de cunoastere. De exemplu, biblia spune ca curiozitatea este un pacat. Gandeste-te unde am fi fost acum daca toti marii inventatori, cercetatori si oameni de stiinta ar fi respectat ce scrie in biblie; probabil am fi trait exact ca acum 2000 de ani fara nici un fel de facilitate care sa ne faca viata mai usoara.

| Viorel_Gabriel_1993 a răspuns (pentru crackster):

Mai e un indemn. "crede si nu cerceta" ..suna cam dubios

38 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

În opinia mea, a fost şi este o piedică. A încetinit foarte mult progresul şi a stat la baza asasinării nenumărator oameni cu minţi geniale şi creării nenumărator conflicte şi războaie...

Mă întreb uneori: cât de departe am fi ajuns, ca umanitate, dacă religia nu ar fi intervenit de-a lungul tuturor acestor ani?

| Viorel_Gabriel_1993 a răspuns (pentru NOname):

Totusi cred ca fara religie eram mai aproape de jungla..era mai mult haos

| NOname a răspuns (pentru Viorel_Gabriel_1993):

Este dreptul tău să crezi, dar nu-ţi împărtăşesc opinia.

Şi, în orice caz, dacă cândva a şi existat o perioadă în care religia era oarecum necesară, fiind pe post de lege, acea perioadă a trecut demult.
Acum, în opinia mea, religia mai mult trage în jos şi încurcă, decât ajută.
(Să nu se confunde credinţa cu religia.)

| Ofiintă a răspuns (pentru NOname):

Am fi ajuns " ca si vai de capul nostru", oricum noi oamenii credem ca le stim pe toate, fiecare cu pareri diferite dar daca stam sa analizam situatia, unde a ajuns omenirea? Noi ne mai putem numi oameni? Ne respectam unii pe ceilalti?
Cum am mai si spus in ziua de astazi nu poti avea incredere in nimeni, si crezi ca este normal cand Dumnezeu a spus " Iubeste-ti aproapele ca si pe tine insuti"!?
Putine lucruri din cele zece porunci, de care oameni n-au niciun habar.
Daca macar cel putin o porunca din cele zece ar fi respectata, s-ar observa o imbunatatire dar luand in considerare conceptul atotstiutor al oamenilor care lucreaza pentru a evolua, si cum evolutia creste, credinta scade.
De exemplu: teoria lui Darwin, cum ca oamenii s-ar trage din maimute care au evoluat de-a lungul timpului.
Dumnezeu face insa o diferenta intre noi si animalele, El spune ca animalele se afla pe langa om si nu sunt inzestrate cu calitatile noastre deoarece El ne-a creat dupa chipul si asemanarea lui referindu-se la suflet in niciun caz la fizionomie deoarece toate lucrurile pamantesti sunt distructibile, sufletul fiind indistructibil!
Dupa parerea ta, cati semanam cu El?
Ne punem evolutia in prim plan, nu mai avem incredere in Dumnezeu, oare cine a inventat si povestea asta? pentru ca raul se afla langa noi, tot timpul ne influenteaza dar nu este nicio problema, putem sa ne consultam cu preoti, citim Biblia si cate lucruri miraculoase se intampla in tari precum Lourd din Franta, in Romania ce se intampla? Saracia, pentru ca foarte putini oameni au credinta cand Dumnezeu este tot timpul langa noi si ne sustine spre calea dreapta, pentru el niciodata nu este prea tarziu sa te intorci din drumul gresit si sunt foarte multe situatii legate de acest subiect.
In momentul in care l-a trimis pe fiul Sau ca sa moara in umilinte pentru noi, ei bine asta a fost o dovada pentru care cineva ne iubeste!

| NOname a răspuns (pentru Ofiintă):

"...unde a ajuns omenirea? Noi ne mai putem numi oameni? Ne respectam unii pe ceilalti?
Cum am mai si spus in ziua de astazi nu poti avea incredere in nimeni..."

Tocmai, dacă nici cu toată îndoctrinarea religioasă, toată manipularea (spre a face bine) şi miliardele de biserici lumea e departe de a fi perfectă, atunci la ce mai e bună religia? Doar stoarce bani, dezbină, manipulează şi întunecă minţi.

Nu mai trăim în pestere. Există legi! (care conţin şi cele 10 porunci sub diverse forme)
Religia e depăşită demult şi a devenit în mare parte dăunătoare şi inutilă.
Dar, desigur, îndoctrinaţii nu o vor vedea niciodată - fac pare din sistem - aşa că nu am pretenţii.

| Ofiintă a răspuns (pentru NOname):

Sincer, nu mi se pare o manipulare, fiecare are dreptul sa aleaga, problema este ca noi oamenii nu ne stim limitele si pentru a ne apara dam vina pe altceva!
"...Religia e depăşită demult şi a devenit în mare parte dăunătoare şi inutilă." asta spuneam in momentul in care evolutia creste, credinta scade, exista legi dar cel mai des legile sunt incalcate de cei care le creeaza.
Sunt de acord, trebuie sa existe legi pentru ca altfel, cu bunatatea noastra sufleteasca ne-am da in cap unul altuia doar pentru a ne mentine pe noi sus!
Este foarte simplu sa stam si sa comentam anumite lucruri dar de-a lungul timpului cat au avut de suferit crestinii, in mare parte pentru faptul ca aveau credinta dar in ciuda umilintelor nu s-au lasat, sunt oameni fara de care poate nu am fi ajuns aici, lumea ar fi disparut pentru ca la un moment dat Dumnezeu s-a saturat de rautatea oamenilor, acei oameni merita tot respectul din lume.
In prezent vezi doar comentarii date peste cap dar fara nicio fapta!

| NOname a răspuns (pentru Ofiintă):

Mă laşi, te rog, cu "cât au avut de suferit creştinii".
Are you Serious?!
Şi inchiziţii, cruciade, războaie, convertiri cu forţă, atentatele fanaticilor religioşi...au fost doar nişte basme, nu?
Puţină obiectivitate, please.
Deschide ochii şi nu mai crede tot ce ţi se spune.

Ceea ce a adus bun religia a fost mult prea puţin în raport cu ceea ce a adus rău.

| Ofiintă a răspuns (pentru NOname):

Dupa parerea ta, ce efecte negative are religia in zilele de astazi?
Lamureste-ma!

| Ofiintă a răspuns (pentru NOname):

Obiectivitate? Asta este strict parera mea, nu am trait in aceea epoca ca sa te asigur ca asa este, cum ai descris si tu "inchiziţii, cruciade, războaie, convertiri cu forţă...", nici nu m-am obosit sa le citesc doar cat a fost necesar, totusi mi-am format o parere despre termenul "crestinism", sunt romano-catolica, am crescut conform acestei religii, am incredere nu pentru ca parintii mi-au impus acest stil de gandire, nicidecum, ei habar n-au ca pot gandi astfel insa de-a lungul timpului am avut de suferit din foarte multe complicatii ce-au aparut iar in momentele alea singurul meu sprijin a fost Dumnezeu. Cateodata am simtit cum pamantul imi fuge de sub picioare, nimeni nu ma intelegea, singurul meu ajutor fiind Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Daca ai privi cu atentie in istoria aceea ce ai enumerat ai vedea asa cum sustii chiar tu(o mana de oameni ce doreste manipularea cu orice pret pri doctrina, varsare de sange, orice se doar pentru a-si atinge scopul). religia are la baza apropierea omului de dumnezeu (doar ca, intodeauna sau gasit "binevoitori" chiar si in religii). seara buna.

| NOname a răspuns (pentru Ofiintă):

Observ că faci o uşoară confuzie, sexicika, între credinţă şi religie sau extragi din religie doar părţile bune, cele care te privesc în mod direct. Eu însă privesc în ansamblu şi nu la o anumită religie, ci la toate, la nivel global.

Cât despre efectele negative, urmăreşte filmul (ar fi prea multe de spus):
http://www.tpu.ro/......v-9fihrvb/

Poţi să arunci o privire şi aici:
http://www.tpu.ro/......18-400-de/

http://www.tpu.ro/......ina-3.html

http://www.tpu.ro/......-com-b-c4/

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

Şi îţi propun spre vizionare şi filmul "Agora", foarte bun, profund şi în temă.
http://www.tpu.ro/......-o-femeie/

| Alphawolf a răspuns:

Religia este cancerul societatii.

| thealchemist a răspuns:

Nu exista evolutie fara religie.

| Terentee22 a răspuns (pentru thealchemist):

Pai cum? norvegienii din ce am inteles au daramat toate bisericile, mai putin cele monumentale/istorice, nevazandu-le rostul. asta inseamna ca norvegienii, cei de pe primul loc ca economie in lume, nu mai evolueaza?
nu te contrazic, nu ma intelege gresit, doar te intreb... poate mai invat si eu cate ceva.

| anad a răspuns:

In evolutia unor oameni super indoctrinati, da. Ma refer la cei care impun lor si copiilor un anume mod de viata dupa reguli si dogme ce pot avea roluri/consecinte sociale negative.

| Shammal a răspuns:

Nu este o piedica, mesajele maestrilor precum yeshua, buddha, mahomed au o valoare insa poate deveni o distragere a omului de exemplu atunci cand incepe si venereaza maestrul si uita de el

| Nolkyz a răspuns:

Da, este o piedica, pentru ca este o constrangere. Iar cand omul e constrans, nu este liber.

| Claudiuu a răspuns:

Eu cred ca religia este necesara pentru controlul maselor.Ganditiva cati criminali, hoti etc. ar exista fara aceasta ''frica de dumnezeu''.Eu cred ca cei ce au creat religiile stiau ce fac.Religia trebuie sa raman invaluita in mister daca poti sa-ti dai seama ce este foarte bine daca nu lasa-i pe ceilalti sa creada ii face fericiti sa creada ca cineva acolo sus atotputernic ii vegheaza.

| Ofiintă a răspuns:

Scurt si la obiect:

Daca majoritatea oamenilor ar respecta religia nu s-ar fi ajuns la atatea inselatorii.
In cine mai poti avea incredere in ziua de astazi?
Dumnezeu a spus " Sa ne iubim aproapele ca si pe noi insumi", crezi ca aceasta porunca este respectata?
Cele zece porunci sunt respectate?
Unele persoane isi omoara parintii ce sa se mai astepte saracii oameni dupa respect?!
Evolutie>? Unde mai vrei sa evoluezi?
Nu ajunge in ce hal am ajuns, sa ne dam unul, altuia in cap, in viata asta banii au prioritate nu respectul dar intelectualii considera ca evolueaza.
Exista situatii cand nimeni nu ne intelege, fiecare avand conceptii diferite, nu putem sa ne hotaram la comun acord pentru ca fiecare se iubeste doar pe el insusi.
Cand nimeni nu te intelege, Dumnezeu este cel care iti lumineaza calea, imi pare rau pentru persoanele care desi se afla in lumina nu vad pentru ca au orbit de la prea multe " nimicuri pamantesti" pe care unii le numesc " evolutie"!

| Mădă0611 a răspuns:

Este, uite un exemplu: http://i.imgur.com/b1tjsh3.jpg

| zurick a răspuns:

Depinde cum o iei fiecare crede in religia lui si are credinta in ceva si crede ca poate reusi orice si asa se motiveaza.Nu cred ca e o pedica.

| horia2012 a răspuns:

NOI, prin ceea ce facem sau nu, putem deveni o piedica sau nu, impotriva propriei noastre evolutii.

| suffarstar a răspuns:

Evolutie spre ce? Doar nu crezi ca pe 11111111111111 ani o sa fim zimbri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu neaparat. Sa nu ma intelegi gresit, nu-mi plac religiile de nici o culoare, dar s-ar putea ca fara religie oamenii sa nu fi fost "provocati" sa afle mai mult. Cine stie?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este, domle, este.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In evolutia omului -piedica- o reprezentam chiar noi oamenii. dumnezeu a lasat 10 porunci mari si late.(iubeste ti aproapele (ce daca este de alta religie, alta culoare, dumnezeu este pretutindeni i orice religie, in orice om)). asa ca nu bariera religiei sa fie teama ta, ci propriul mod de a gandi, de a te comporta fata de cei din jurul tau. zi buna happy.

| robijam a răspuns:

Cred ca este a doua piedica dupa prostie, a incetinit foarte mult evolutia noastra. Un exemplu e acceleratorul de particule pe care preotii au vrut sa il opreasca pentru ca il credeau "dracesc".

| Voidwithin a răspuns:

Nu, daca esti crestin poti crede ca Dumnezeu ne-a lasat o latura stiintifica.

| Ramo137 a răspuns:

NU normal! cum sa fie religia o piedica o.o, poate alte religii in afara de cea ortodoxa!

| Adrianetc a răspuns:

Religia,adica doctrina, traditia DA este o piedica spre evolutia intelectuala a omului dar Trairea cu Dumnezeu, citirea Biblei niciodata.

| afrodita3333 a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere te referi.Personal nu cred ca este o piedica in nimic.Depinde cum o intelegi si cat de mult o aplici in viata ta.Cred ca are rolul ei in viata fiecaruia.Multe dintre cele impuse de religie sunt greu de respectat in zilele astea dar, intotdeauna am considerat ca Dunmenezu e o entitate inteligenta...

| tlaura a răspuns:

NU

| yo547 a răspuns:

Nu este o piedica a evolutiei omului dupa parerea mea.

| Polonic1 a răspuns:

Este cea mai mare piedica cu care se confrunta omenirea!
Limiteaza gandirea!

| CheshireDeadCat a răspuns:

Da, evident. Religa a apărut şi e folosită până-n ziua de azi drept mod de manipulare şi control asupra maselor. Odată cu trecerea anilor îmi pare că ea şi-a pierdut din rost dar continuă să acopere minţile a miliarde de oameni. Probabil ştiinţa s-ar fi dezvoltat mult mai rapid în lipsa credinţei, credinţa împiedicând-o mult dând răspunsuri simple şi uşor de înţeles pentru majoritatea incultă la întrebări care cereau studiu intens şi răspunsuri complexe. Religia şi ştiinţa se bat adesea cap în cap, iar religia, fiind atât de bună şi frumoasă, e aleasă de cei mai mulţi dintre oameni. E bine, uneori, să crezi în ceva suprem, dar păstrează-l pentru tine şi nu crede în cei ce-l reprezintă, în cazul dat - biserica.

| Alexia777 a răspuns:

Nu este.

| NamTeen a răspuns:

Religia NU va fi din punctul meu de vedere o piedica in evolutia omului, din potriva, daca citesti Sfanta Biblie (crestinii o citesc) vei vedea ca tot ce este scris S-a intamplat, Se intampla si Se va intampla, eu cred ca religia ne ajutahappy