| bestialu96 a întrebat:

A incetinit Religia evolutia omenirii?

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu, vezi ca la gradina zoologica niste maimute au evoluat in oameni! laughing

| Esperança a răspuns:

Noi evoluam din rau in spre mai rau!
Dumnezeu cand a creat omul a stiut ca va evolua, din punct de vedere intelectual, tocmai de aceea l-a creat cu intelepciune, nu ca pe un robot!
De aia omul stie sa creeze lucruri utile in viata, pentru ca si el a fost creat!
Problema care se pune este CUM evoluezi?

| Allrc24 a răspuns:

Tu vezi evolutie din societatea bolnava de astazi? toti homosexualii, criminalii, violatorii, obsedatii sexual, nimeni nu mai crede in norme morale de bun simt alta data, etc etc si ce e mai rau este ca mass media le promoveaza

| Polaris a răspuns (pentru Allrc24):

Îmi place cum ai băgat homosexualii în propoziția aia.
http://www.ziare.com/......la-1083663
Ceaules.

| Allrc24 a răspuns (pentru Polaris):

Amice homosexualitatea nu este de antura genetica, nuii sunt pur si simplu perversi, altii nu sunt de vina pentru homosexualism pentru ca e o boala. dar nu e genetica! urmareste documentare despre poluarea apei potabile din sua cu produse de origine chimica, estrogen(principalul hormon feminin); un lucru interesat este faptul ca epste masculi din rau au devenit femele din cauza nivelurilor uriase de estrogen....masoneria lucreaza

Răspuns utilizator avertizat
| William a răspuns:

Din nefericire da. Totusi Dumnezeu a spus sa cercetam si sa pastram ce este bun. Dar pentru unii dezvoltarea nu are nicio legatura cu ce este bun (ma refer la dezvoltarea armelor).

| Inferno a răspuns:

Initial nu, ne-a ajutat sa evoluam, dar cu timpul a devenit un moft. Acum este ceva controlat ce prosteste multi oameni sau poate nu, poate are dreptate, poate exista Dumnezeu si atunci adevarata evolutie este religia.
Depinde cum privesti.

| Holocaust a răspuns:

Da, ăsta e rolul ei... şi încă o face, în anumite cazuri.
Nice pic by the way.

| costis a răspuns:

Nu cred ca e o problema. Uite ce ne paste numai dupa 70 de ani de "mari uzine". Oamenii au trait destul de bine si fara televizor sau automobil. In ce priveste sapunul parfumat, nu cred ca a fost franat de religie. Sa vedem cum le va fi micutilor de azi dupa numai alti 30 de ani de tehnici superioare.

| doctorandus a răspuns (pentru costis):

Speranta medie de viata in SUA in 1900? Speranta medie de viata in SUA in 2000? Cauta-le si constata ce diferenta e intre ele. Tocmai am citit o stire pe Google News ca o treime din cei nascuti anul acesta in Marea Britanie vor apuca varsta de 100 de ani.

| Coconutz a răspuns:

Poate ca da, poate ca nu, cine stie.

| doctorandus a răspuns:

Era o gluma cu economisti, la un examen profesorul intreaba:

- Care a fost impactul Revolutiei Franceze asupra comertului mondial?
- Este prea devreme sa ne pronuntam.

| rutanklan a răspuns:

Holy crap man, are you joking or what? Of course it freakin' did. By at least 500 years of development. Da macar e bine ca totusi poate fara ea erau mai multi oameni. De unde atatea razboaie si atatia spanzurati si rastigniti?

| LionDen a răspuns (pentru rutanklan):

Gresesti, religia a avut un rol extrem de important in evolutia omenirii.Initial,inainte de existenta constitutiilor sau a legilor, religia(fie ea orice fel de religie)a tinut in frau masele, sistandu-le din drepturi.Majoritatea valorilor si principiilor morale si etice vin din religie si nu din educatie/constitutie.

| rutanklan a răspuns (pentru LionDen):

Si eu ce am zis?

| LionDen a răspuns (pentru rutanklan):

Am citit "did not" apoi am citit finalul si mi-a parut cam ciudatbig grinScuze din nou.

| AskAlex a răspuns (pentru LionDen):

Ai foarte mare dreptate, chiar daca religia nu a permis oamenilor sa evolueze prea mult, fara ea oamenii ar fi actionat cum ar fi vrut si ar fi fost un haos.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Da foarte mult, daca stiinta ar fi fost lasata de mult am vi avut ce avem in prezent, greci au inventat motorul cu aburii, aveau cunostinte despre astronomie dar religia (crestinismul) a oprit stiinta spre evolutie, viitorul e stiinta