| navarre a întrebat:

Romanii sunt cei mai pesimisti oameni din Europa. Va puneti intrebarea de ce? Oare chiar numai si numai din cauze financiare?

Răspuns Câştigător
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Nu. Si din cauze politice, religioase, infrastructura Romaniei care e la pamant, etc.

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pentru ca e destul de greu sa mai fi optimist in vremurile astea indiferent de ce nationalitate ai fi. Oamenii au cam uitat ce inseamna sa fi fericitwinking

| Bacemi a răspuns:

Nu neaparat din cauza situatiei financiare cat din cauza mentalitatii generale, a serviciilor proaste si a lipsei de respect a statului fata de popor.

regis
| regis a răspuns:

Pe ce te bazezi cand afirmi asta?

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ai vreo baza sa sustii afirmatia? Pesimismul de obicei nu are in primul rand cauze financiare.

| maya_7683 a răspuns:

Cred ca tine mai degraba de mentalitate si nicidecum de bani.Depinde cred, de felul in care, fiecare dinre noi se raporteaza la problemele zilnice.Adevarul e ca la cit de aiurea merg treburile in tara noastra, mai greu pot sa fie oamenii optimisti. E aici vorba de puterea fiecaruia dintre noi de a zari o lumina cit de mica in orice ungher intunecos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romanii au fost numai jecmaniti si mintiti de cei care-i conduc.de ce ar fi optimisti? nu le baga nimeni in traista si daca muncesc cinstit le iau putorile si jigodiile din munca lor in diferite forme, prin necinste si dor de trai nineaca pe banii babachii.

| gyo a răspuns:

Poate datorita dezamagirilor, posibil si din cauza banilor pentru ca in romania bani au devenit totul, si multa lume are impresia ca daca ai bani poti fi fericit, ...nu e chiar asa.
in romania respectul e ceva rar intalnit, ar fi multe cauze... dar cel mai mult tine de gandirea fiecarei persoane in parte

| marius_7009 a răspuns:

Da, din cauza banului, banul face totul, voi nu vedeti ce preturi avem umflate la preturi, infrastructura la pamant, nimic nu avem bun, dar trebuie sa fim optimisti, va fi bine toate tarile au trecut prin ce am trecut noi, trebuie sa fim solidari.