| daniel696996969 a întrebat:

Salut.
De ce romanii nu sunt mai deschisi la minte ca cei din vest? Italia a avut fascismul si Germania nazismul dar acum sunt printre cele mai dezvoltate state din Europa. De ce oare noi am ramas in urma?

5 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Dar ia în calcul și istoria înainte de regimurile totalitare.
Una e să fii axat pe artă, arhitectură, muzică, educație și alta pe a apăra țara de invadatori.

| RKBlue a răspuns:

Caragiale,in Nuvele si Schite, surprinde foarte bine populatia romana ACTUALA.
Aceeleasi mentalitati, personalitati, gandiri...
Istoria nu a tinut cu tara noastra...
Perioada fanariota a adus coruptia la scara larga si toate nivelurile.
Comunismul a adus lenea(indiferent ce ar zice comunistofilii, in comunism nu se muncea prea mult decat in anumite domenii si anumite zone).
Perioada anilor '90 a adus chestii straine, a creat o perioada interesanta dpdv al muzicii si artei, dar declinului inteligentei.
Comunismul(mai bine zis socialismul, caci teoretic si practic nu exista tari comuniste ci socialiste) a tinut europa de est sub o prelata care i-a ferit pe oameni de avansuri tehnologice in anumite domenii si de multe cunostinte.
Cand a venit libertatea, a fost folosita gresit chiar de guvern.
Plus, primii ani dupa revolutie era inca socialism.Securitatea,frica, si probleme comuniste erau inca, macar pe jumatate.
Plus, crestinismul folosit in cadre negative.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nazismul si fascismul au cazut cu mult timp inainte de caderea comunismului din tara noastra. Plus ca una e sa fii sarac, alta e sa fii bogat, cand esti bogat iti permiti sa te informezi si sa gandesti, dar cand traiesti doar ca sa pui o paine pe masa nu mai e loc de asa ceva. Si ca pozitie grografica e evident, cu cat esti mai in V mai spre SUA esti mai libertin si cu cat esti mai spre E spre Rusia esti mai conservator. In linii mari.

| daniel696996969 explică (pentru anonim_4396):

La asta ma gandeam si eu ca in Romania comunismul a cazut nu de mult. Dar ma intreb cat de diferita era gandirea romanilor inainte de comunism.

| Batmanel a răspuns:

Nu prea avem cultura lor, la noi nu numai conducerea a fost de vina ci si populatia... corupta, axata pe furt si lipsa totala de respect... mai pe scurt necivilizati.