| aicinuehi5 a întrebat:

Oare de ce sunt romanii cei mai neecultivati oameni din Europa?

8 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

De unde ai matale informatia asta? presupun ca ai vrut sa scrii "inculti"? sau care nu-si exploateaza potentialul?

| thealchemist a răspuns:

Pentru ca elita cultivata a fost omorita dupa 1945.

| piciuk a răspuns:

1. pentru ca unora nu le place cartea, si-asa au destui bani sa cumpere orice! de ce sa ii intereseze cine a fost Eminescu?
2. pentru ca unora le place cartea si si-ar dori sa invete, dar nu pot pentru ca trebuie sa se duca la munca inca de mici copii sa aiba ce manca

| SexApeeal a răspuns:

Cel mai bun raspuns este ca romanii nu invata si fac pe cersitorii prin franta, Italia etc. stau prin pubele...bine zice andreea ca suntem cu 50 de ani in urma.

| clauss a răspuns:

Datorita sistemului, nu vedeti ce se intampla cu invatamantul, nu mai sta nimeni pe salariile astea, acum vad ca apar erori si la sanatate, pe langa faptul ca poate suntemi ce i mai inculti din europa o sa ajungem si ce i mai bolnavi din europa

| zuzumic a răspuns:

Pentru ca le e lene si se cred prea bunii fata de restul lumii motive care ii fac sa nu'si doreasca sa avanseze ...ar mai fi si smecheria vecina cu prostia... dar ele nu se pun pentru ca sunt motive ascunse pe care multi nu le pot vedea

| vigome a răspuns:

Doar unii romani (cu r mic, ca asa merita) sunt cei mai necultivati oameni. Sunt si destui Romani mult mai cultivati decit unii europeni.

| andreeaantonescumaria a răspuns:

Pentru ca Romania este in urma cu 50 de ani poate si mai mult :-J