| daddy a întrebat:

S-a intamplat vreodata sa va "zboare" constiinta in alta parte?
sa va plibmati printr-un loc anume sau sa faceti o anume activitate si sa pierdeti notiunea timpului? sa va simtiti ca si cum ati fi altundeva? happy

19 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Desigur! Când mă plimb în aer liber, atunci privind în jurul meu, cad deodată, într-o nostalgie, ce mă poartă departe de toţi şi toate.

| Vizitiul a răspuns:

Da, in momentul in care citesc o carte!

| syme a răspuns:

Daddy,
Sper să ai discuție faină cu siwel, dacă intră să vorbească pe privat.
Eu aș spune că am motive serioase să cred că nu sunt pur și simplu produsul „grăsimii". Și un motiv de la care se poate porni o întreagă discuție este tocmai faptul că dacă gândurile noastre sunt exclusiv produsul grăsimii, atunci evenimentul pe care-l numim gând nu mai poate fi fals (pentru că o reacție chimică ori electrochimică nu poate fi falsă, ea este un eveniment și atât). Însă gândurile pot fi false sau adevărate.
Și de aici concluzia: dacă despre A (reacțiile electrochimice din creier) pot afirma lucrul X, iar A este identic cu B (gândurile noastre), atunci trebuie să pot afirma același lucru X și despre B. Și viceversa. Însă în mod clar despre A nu pot afirma că este fals, iar despre B se poate afirma acest lucru. Și în mod cert, dacă A este identic cu B, atunci ar trebui să putem afirma același lucruri despre amândouă. Însă nu putem, iar de aici rezultă clar că gândurile nu sunt identice cu reacțiile din creierul nostru. (Faptul că există o asociere și o anumită relație între ele, este un fapt dovedit științific. Și este o altă mâncare de pește.).
Ce spui?

| syme a răspuns:

Daddy,
Atunci practic ce sustii? Daca nu gandurile nu sunt reduse la activitatea electrica a creierului (care ea insasi este redusa la niste descarcari electrice de la nivelul sinapselor), atunci ce spui despre ele?

| Razvan a răspuns:

De fapt niciodata nu mi-a stat constiinta cuminte la locul ei sau concentrata la o singura activitatehee hee
Fac mereu asocieri ciudate intre anumite cuvinte si oamenihee hee
Gandurile mele sunt obisnuite mereu sa vagabonteze prin locuri pe care mintea nu le recunoastebig grin

| siwel a răspuns:

Nu zboara daddy! Daca suntem doar materie totul e electrochimic si e bine ancorat acolo pe grasimea de pe creierele noastre.
Ciudat cat de sofisticat lucreaza toata cloaca asta de sinapse si circumvolutiuni ca ajunge sa perceapa secvente si numeasca secventele timp si sa coordoneze pasiuni si activitati si sa ne proiecteza... altundeva, in afara locului in care e gauoacea aia de materie numita creier.
Noroc cu hazardu' asta de dupa big bang ca ajungem si noi sa visam cu ochii deschisi. happy
La intrebare: evident ca mi s-a intamplat, doar sunt creatia lui Dumnezeu si mi-a dat capacitatea de a fi constient de sine, mi-a dat imaginatie, emotzii si ratiune si din cand in cand mi le mai folosesc.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca te referi la a cadea pe ganduri sau a fi absorbit de o activitate sau atmosfera e ceva normal si placut. Dar nu percep asta ca si cum mi-ar zbura constiinta in alta parte.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Constiinta nu, dar mintea da!

| daddy explică:

@siwel
deci cu alte cuvinte crezi ca starea de constiinta de sine este ceva separat de creier?
O_O
fara grasimea aia esti NIMIC
te invit la o discutie pe privat daca esti atat de convins ca nu esti doar produsul creierului tau sa vad ce motive ai sa spui asta

| daddy explică:

@navarre
evident ca m-am exprimat la figurat straight face
dar nah ce sa ii faci daca chiar ai luat sensul la propriu...
oh go on

| daddy explică:

@syme
reactiile neurochimice nici nu trebuie sa fie identice cu gandurile noastre ar fi chiar culmea daca ar fi

dar m-ai inteles gresit
@siwel
a raspuns asa :
"Ciudat cat de sofisticat lucreaza toata cloaca asta de sinapse si circumvolutiuni ca ajunge sa perceapa secvente si numeasca secventele timp si sa coordoneze pasiuni si activitati si sa ne proiecteza... altundeva, in afara locului in care e gauoacea aia de materie numita creier."
cu alte cuvinte lui i se pare imposibil sa creada ca creierul este responsabil pentru perceptia realitatii ( vaz, auz, miros etc. ), memoria noastra ( atat cea declarativa cat si cea procedurala ), starile noastre, emotiile si sentimentele, capacitatea de a lua decizii si de a reactiona cu ceea ce ne inconjoara...

| BeT a răspuns:

@daddy, eu de 3 ori pe zi cind "inalt"rugaciuni Tatalui Creator, simt cum cineva ma ia pe brate si ma duce in alta lume.Eu stiu ca tu si alti ve-ti ride dar eu asta simt, si sa stii ca nu folosesc droguri azi-in trecut le-am incercat pe toate.

Răspuns utilizator avertizat
| Elena1234456 a răspuns:

Mereu love struck. Exista o persoana a carei imagine odata ajunsa in capul meu imi cam bruiaza semnalulhee hee.

| Caia a răspuns:

Am senzatia asta mai mereu, de obicei cand desenez. Deseori fac lucruri ciudate pe plansa, locuri la care ma gandesc, intamplari pe care le-as petrece, fiinte abstracte etc.si expun toate astea pe hartie. E ceva placuthappy

| Green a răspuns:

Da, mai ales la scoala, in ore laughing
In special in aia de istorie sau romana cand mor de plictiseala. yawn
Ma mai trezesc profii cu un: "esti atenta, da? " sau "esti cam visatoare azi" laughing
Macar nu mi-am luat note mici din cauza neatentiei big grin

| Fury a răspuns:

Da. Vara trecut mergem cu o prietena si ma plimbam pe bulevard vreo 2 minute, stateam dou ore pe banca, mergeam 2 minute, stateam inca vreo dou ore pe bancalaughing cred ca as fi putut sta toata ziua asa...eh ce bine era, da las ca vine acush vara si...muhahahaha

| skull a răspuns:

Normal in fiecare moment al zilei laughing
vreau sa zic ca lOoL chiar acum iti scriu tie si ma gandesc ca am de citit un roman, ca am chef de fotbal si si altele sau daca ma duc si ma plimb in oras laughing chiar si daca sunt cu prietena si ii zic sa bem un suc sau ceva in timp ce o intreb e greu sa nu iti zboare privirea alaturi de ganduri nu tocmai pasnice la pisi-pisi din fata ta laughing) cu toate astea ea observa si revin repede la subiectul cu sucu laughing