| AntipaticuPreasfant a întrebat:

S-a postat o intrebare: avortul, crima sau nu?
Acum pun eu o intrebare: pilula de a 2 zi, crima sau nu?

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nici avortul, nici contraceptivele şi nici avortul nu sunt crime.
Restul e can-can religios ticsit cu erori masive de logică.

Apache
| Apache a răspuns:

Avortul este crima atunci cand femeia a ramas insarcinata dupa un contact sexual normal si nu vrea sa isi creasca copilul din cauze ca,,sunt prea tanara, ce o sa fie pe viitor,.etc,,!
nu este crima atunci cand : Femeia a fost violata si asta a dus la sarcina, cand fatul are un anumit handicap si nu poate sa duca la o viata normala!
.iar pilula de a 2-a zii nu mi se pare o crima fiindca fatul inca nu incepuse sa se dezvolte!
*binenteles asta doar daca nu esti un fanatic religios si crezi ca sexul este doar pentru a face copii...*

| FucktheSystem a răspuns:

De când să te portejezi a ajuns crimă?
Mi se pare stupid să considere cineva asta o crimă, din partea mea le doresc să aibă zeci de copii doar să-i lase naibii în pace pe alți cu aburelile lor.

| Klepto a răspuns:

Nu se poate spune ca prevenirea unei nasteri este egal cu crima, asa poti spune ca si prezervativul este ori crima ori zgarcenie ca nu imparti cu fata.

| bamse a răspuns:

Treaba sta asa. Ovulul este fecundat de spermatozoid, se formeaza celula - ou, dupa care intra in actiune pilula de a 2-a zi si omoara aceasta celula. Nu trebuie sa fii fanatic, trebuie sa fii doar matematic.

Deci sa incepem. Daca dupa 3 luni se considera crima sa omori fatul si avortul este interzis, cum poti nu-mi un fat viu doar dupa 3 luni de la formare? Este matematic imposibil. Ori e viu de la inceput ori nu mai exista. Deci este la fel sa omori o celula ca si cu sa omori un fat de 3 luni. Acuma, ca el simte mai multe dupa 3 luni, ca sufera mai mult etc nu este relevant. Nici un om aflat in coma nu ar simti moartea si totusi este ilegal sa oprim aparatele nu? Intr-adevar mai putin dureros dar totusi crima.

Acuma, cei care au facut-o si se simt cu musca pe caciula au 2 variante:

1. Accepta ce au facut si iau decizia sa nu o mai faca vreodata, cu parerile de rau de rigoare.
2. Sa-si gaseasca scuze si sa arunce vina pe diversi ' fanatici'. La fel a facut si Hitler, a aruncat vina pe 'fanaticii' evrei, si Gheorghiu Dej a aruncat vina pe fanaticii legionari, regalisti, liberali, taranisti si toti noncomunistii din acea vreme. Ideea e ca omul trebuie sa se scuze, nu poate sa accepte ca face ceva rau ca asa vrea el si ca nu-i pasa in fond de viata altuia, numai de el insusi, intr-o forma avansata de egoism cronic asa.

| bamse a răspuns:

Am vazut de asemenea niste erori grave. Prezervaticul este adevarata metoda de prevenire a sarcinii. A folosi prezervativul nu este crima. Pilula de a 2-a zi este altceva, ea omoara o celula-ou deja formata.

Deci sfatul meu pentru cei care nu vor copii este sa nu se zgarceasca si sa cumpere prezervative de calitate. Este egoism maxim sa risti sa trebuiasca sa omori un viitor copil doar pentru putina placere in plus stiti...

| Laura a răspuns:

Normal că nu, nici avortul, nici pilula.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Mai lasa-ti moralitatea...

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandrumar1 a răspuns:

Ba daca ai bagat penis in vagina si a curs sperma in vagina si e pe cale sa se faca un copil deja e o crima,doar ca sa considera una micuta, dar daca ai gandi asupra acestei intrebari ai constata ca consumand pilula omori un copil nevinovat, folositiva de prezervative ca-s mai ieftine ca pilulele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crima, dupa parerea mea, este uciderea unei persoane. Un copil, daca poate fi numit asa, un embrion, nu este o persoana, nu este un om. Crima se refera deja la n om, la o persoana, care.s.a desprins de mama, insensul ca. poate manca si singur, si aici ma refer si la laptele matern, nu mai trebuie hranit prin placenta

| Ad3yana a răspuns:

Este si asta o crima pentru ca refuzi sa accepti un copil...numai ca metoda este diferita...

| Ad3yana a răspuns (pentru Ad3yana):

Refuzand a accepta un copil este o crima pentru ca nu accepti viata in sine si vezi copilul ca fiind un lucru rau in societate...