| anonim_4396 a întrebat:

Sa spunem teoretic ca un psiholog nu crede in ceea ce vorbeste. Spune la pacient ca antipsihoticele fac mai mult rau decat bine. Pe de alta parte el spune prietenilor sai contrariul. Acel psiholog este demn de incredere? El cauta sa faca bani?

Aici vorbim despre psihologie care nu este o stiinta exacta, unii zic ca totusi nu este o pseudo-stiinta.

10 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Poate ai omis contextul. Antipsihoticele pot face bine sau rau depinzand de tulburarea pentru care sunt administrare. Nu e ok sa prescrii in anxietate, dar sunt indispensabile in schizofernie, spre exemplu.

| SG1995 a răspuns (pentru zăGhost):

As si nu psihologul prescrie in acest caz ci psihiatrul.

| zăGhost a răspuns (pentru SG1995):

Evident ca psihiatrul. Dar psihologul se poate da cu parerea.

| Donsavas a răspuns:

Nu este o pseudo stiinta! Psihologia este considerată de unii stiinta exactă, intr adevăr. Psihologul nu are treaba cu medicatia psihiatrica, de obicei. Psihologul nu si da cu parerea despre tratamentul unor oameni care au ales sa se trateze sau au fost nevoiți.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Psihologia este o stiinta. Ai complexe dupa care te ghidezi, ele fiind stas. Ai comportamentul dupa care te gandesti si gandirea pe care o analizezi. Ce spui tu aici ca nu e stiinta?

Si daca isi alunga pacientii, cum vezi tu ca ar vrea sa se umple de bani?

| Zdog a răspuns:

Salut, nu este demn de incredere.Mai bine cauti alt psiholog..ca sa-ti convingi parintii sa te trimita la alt psiholog poti sa le zici ca doamna/domnul acela iti este antipatic si nu poti sa porti cu dialog cu el din aceasta cauza si ca te-ai descurca mai bine la alt psiholog.

| Afurisenia a răspuns:

De aia e psiholog, sa spuna ceea ce stie ca influenteaza pacientul.
Psihologia este arta manipularii.

| Uvox a răspuns (pentru Afurisenia):

Fals. Nu este arta este știința si nu prea are legătură cu manipularea.

| Afurisenia a răspuns (pentru Uvox):

A, esti psihomanipulator! Bun, macar sa stim cum interpretam raspunsurile tale.

| Uvox a răspuns (pentru Afurisenia):

Nu mai mult sau mai putin decat majoritatea oamenilor.
Nu sunt psiholog daca asta era nedumerirea. Nici psihiatru. Nici ciudat.
Eu zic ca sunt ok, dar sunt curios ce ar spune un psiholog despre mine big grin