| ElPsyCongroo a întrebat:

Sal TPU.Am o intrebare legata de numarul de eclipse de soare posibile pe an.Stim ca numarul maxim a acestora este 5, dar de ce? Anul are 12 luni iar perioada sinodica a lunii este egala cu 30 de zile. Posibil ca eu ceva nu inteleg, dar explicati`mi va rog.Multumesc

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nr maxim de eclipse intr-un an este 7.
In acest an sunt 4.Sunt cate doua perechi, una de luna si una de soare si sunt in martie si in septembrie, deci cam la 6 luni distanta.
http://www.sprestele.ro/....../index.php

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Ce nu intelegi?

| ElPsyCongroo explică (pentru ἶῆfἶῆἶƮყ):

De ce numarul de eclipse pe an este mai mic de 12, daca de aproximativ de atatea ori are loc coinciderea traiectoriei lunii cu cea a soarelui