| Balan_Catalin_1999 a întrebat:

Sallut, Am gasit o piatra, Eu presupun ca-i o bucata de meteorit, cine ma poate ajuta? !

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

In principiu, un meteorit are cateva caracteristici:au o suprafata partiala sau totala de topitura de roca (trebuie sa stii cum arata acea suprafata-nu are pori, nu e slefuita, arata ca un plastic topit), se pot face si analize de compozitie chimica, apoi, in zona in care ai gasit, pe o anumita arie mai trebuie sa gasesti similaritati, asta in cazul in care (cum se intampla adesea ) are numai o fata topita, restul prezinta evidente de spargeri, din cauza marimii sau impactului terestru.

| Balan_Catalin_1999 explică (pentru oprescudorin11):

Dami id tau sa-ti trimit o poza!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poate ajuta doar un geolog sau un colectionar de pietre, care sa si vada piatra respectiva.

| Deedeek a răspuns:

Cel mai probabil e un caca de urs care a luat suplimente nutritive cu magneziu... Se face tare ca piatra si arata foarte sci-fi!

| Lαrisα a răspuns:

Sunt si pietre mai ciudate, sa stii.winking