| papuciirupti a întrebat:

Am impresia ca este ceva în casa, în special la mine în camera. La un geam am observat ca se mișcă draperia deșI nimeni nu se mișcă prin camera, am observat de mai mult timp dar am zis lasă că mi se pare, a observat șI mama cu sora mea când ambele stăteau în pat la laptop. Ieri seara am găsit ușă deschisa după ce știu sigur ca am închis-o șI nimeni nu era acasă, doar eu. M.Am speriat rău, am verificat toată casa laughing iar după ce m.Am băgat la somn nu am putut sa dorm, am fost foarte agitat (nu sunt de fel asa, nu beau cola...) șI pe la 3 m.Am trezit dar cum: speriat șI nu ma puteam mișcă absolut deloc, nici măcar capul, m.Am închinat cu limba dacă știțIwinking șI după 9 închinări am putut sa ma mișc. Simțeam o durere în ceafa șI cam toată ziua m.Am durut acolo. Ieri seara înainte de somn mi se părea ca ar fi ceva la sifonier dar la fel am zis lasă că nu cred în prostii pana ce mi s-a întâmplat asta ieri-noapte. Nu le.Am spus nimic alor mei însoară ca șI mie mi s-a părut mișcarea draperii după ce ei au spus primi.
Mor de frica, mi.E frica sa mai dor de cum m.Am trezit ieri-noapte crying((
Ce sa fac?

39 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Draperia se misca, orica iese aer de la calorifer, ori curent de afara! Stai linistit ca nu se intampal nimic. Daca vrei tu sa ai sufletul impacat, vorbeste cu ai tai sa cheme un preot sa sfinteasca in casa, poate asa o sa te linistesti.Eu merg pe principiul ca e curent!

| T0T a răspuns:

E fantasma lu Pasvante Chioru. Ia o 9 sticle de coniac și înconjoară casa de 99 de ori în timp ce le bei pe toate. După ia niște anafură și tămâie.

| anonimg a răspuns:

Draperia se misca si de la caldura.
Usa daca nu este inchisa bine, se poate deschide.
Durerea de la cap poate sa fie din pricina stresului, a tensiunii continue la care ti-ai supus mintea si inima din pricina temerii. Tot din pricina tensiunii nu te puteai misca din pat.
In fine, mai toti oamenii se sperie; este normal. Unii mai mult, altii mai putin. Teama aceasta poate fi alungata dar nu cu totul. Prezenta lui Dumnezeu alunga teama noastra pe deplin, chiar daca aceasta teama este din cauze naturale(stiintifice), imaginare sau spirituale.
Pe de alta parte, vezi cine din ai tai se ocupa cu ghicitul in carti, cafea, si alte lucruri de felul acesta(de regula femeile se ocupa cu lucrurile acestea).
Renunta la filmele de groaza, thriller, si la muzica rock. Toate aceseta afecteaza subcontientul si aduc cu sine (fara sa vrei) teama. Indeparteaza deci cauzele ca sa poti vedea un efect bun.
O rugaciune carte Tatal nostru ceresc spusa inainte de culcare si in cuvintele tale pentru ocrotire, iti va indeparta teama reala sau imaginara, si iti va da un somn linistitor. Nu te costa nimic sa experimentezi lucrul acesta.

| untu a răspuns:

Ai grija sa-mi raspunzi ce s-a intamplat peste cateva zile,chiar si dupa o saptamana! Sa nu va fie frica! Fa-ti rugaciunea de seara TATAL NOSTRU aprinde lampa de veghe si culca-te devreme! Dupa ce ai facut o rugaciune, sa te bagi in pat, sa inchizi ochii si sa nu te gandesti la nimic rau, ci sa te gandesti la lucruri frumoase si zilele fericite cu care ti-ai petrecut cu cineva drag! Nu te teme, ca ingerul tau pazitor iti va pazi de spiritele rele si il taie capul cu sabia ca sa ai un somn linistit si netulburat!

| papuciirupti explică (pentru untu):

Am trecut peste, pot sa spun ca aveam un obicei sa ma rog seara, sa mai vorbesc chiar si cu mine...pe care il tin si acum

| untu a răspuns (pentru papuciirupti):

Dar m-am mai gandit, daca in cazul asta nu se intampla nimic, asta inseamna ca langa tine este prezent un inger pazitor! Chiar si eu simt asa cand ma odihnesc, simt o usoara adiere rece care trece usor peste fata! M-am documentatt la asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai auzit de bau-bau?

| christall a răspuns:

Daca esti sigur ca nu e vreo vietate, cum ar fi vreun soricel ( partea cu usa sau cu durerea nu stiu), vb cu mama ta sa cheme preotul sa faca sfestanie la casa, adica vine preotul, citeste si sfinteste casa. Tu sa ai la gat tot timpul o cruciulita sfintita la gat sau la mana si sa spui rugaciunea inainte de culcare.

| Daniel9988 a răspuns (pentru christall):

Erau soareci prin case in ani 80'...Da acum nu cred.

| alex495 a răspuns:

Pare un caz de casa bantuita daca tot ce spui este adevarat si sti sigur ca nu era nimeni in casa sau un geam deschis ca sa se faca curent. Normal noaptea pe la 2-3 dim ( atunci cica sunt energiile mai puternice) si fantomele atunci sunt mai active. DECI DACA TOTUL este adevarat vorbeste cu parintii tai, poate si ei au observat ceva. Apoi luati legatura cu cea mai apropiata parohie, sa vina sa sfinteasca casa si daca tot la fel e, ( probabil se va inrautati in vreo 2 luni cel mult) ar fi ok sa va mutati

| untu a răspuns (pentru alex495):

Nu poate fi vorba de o casa bantuita, e un semn!

| papuciirupti explică (pentru untu):

Ușă deschisa și ca nu am putut sa ma mișc la ce te.ai gândit? mie nu îmi vine nimic în cap. plus draperia

| untu a răspuns (pentru alex495):

Sa nu-ti fie frica! Roaga-te la bunul Dumnezeu sa se fereasca de nenorocire si de necazuri si sa fie sanatate in casa ta si familia ta si la tot neamul tau! Va spun eu ca este un semn de la un suflet! V-a murit cineva cat de curand vreo ruda sau cineva din familie sau din neamul tau (dinspre mama sau dinspre tata)? Ti-o spun eu ca am avut un caz de astea la mine, la tara, franjurile de la draperie se miscau singura, deci nu era nici un curent prin preajma, usile si geamurile fiind inchise! Dupa 3 zile de la semn, mi-a imbolnavit bunicul ca avea sa se duca in curand si mi-a murit bunicul fara chinuri! Eu cred ca a fost sufletul bunici mele care a fost decedata acum de mai bine 3 ani! Ea mi-a luat pe bunicul meu si s-au dus impreuna in RAi si apoi am facut sfestanie casei imediat dupa inmormantarea si praznicul pentru pomenirea bunicilor mei! Deci nu trebuie sa-ti fie frica, este posibil ca e de la un suflet cuiva drag familiei tale care a venit in vizita sa va vada si sa va anunte ca in curand sa va duce cineva in eternitate!

| alex495 a răspuns (pentru untu):

E un semn ca sunt spirite in casa... Acum nu stim ce intentii au, o ruda incearca sa i contacteze/avertizeze sau doar i viziteaza care a decedat, un spirit malefic incearca sa i goneasca din casa, un spirit incearca sa bage raul in casa lor si multe altele. Din ce am citit mai jos foarte probabil e un spirit bun, insa daca tot nu va lasa in pace sau se agraveaza situatia vorbeste cu un preot, stiu in Romania nu prea se vorbeste despre existenta spiritelor, foarte probabil pentru ca noi nu avem cazuri ca in Statele Unite de e un nebun de isi tortureaza toata familia si ii zideste in peretele casei ( e un exemplu, ceva in genul asta fac ) si mai intervine rusinea si frica de a nu fi considerat un nebun... Ce i ce considera ca nu exista spirite ( in general sau exista dar nu in Romania) sa caute pe google Padurea Baciu din Transilvania. Si daca considerati ca e facatura cu drone sau tipi imbracati in costume cautati,, The Atticus Institute"

| devilshelp a răspuns:

Sare la geamuri si usi, icoane sau cruci pe pereti, cheama un preot sa iti sfinteasca casa sau camera

| Dumbi a răspuns:

Si mie mi se misca jaluzelele, dar e de la caldura ce o emana caloriferul, caloriferul fiind dedesubtul lor si ele se misca. Faza cu usa si mie mi s-a intamplat, dar la mine e din reflex, sting lumina si uit cateodata sa inchid usa… Si eu ma sperii cand sunt singur in casa, si pe la 8-9, intuneric, dar treci mai departe unde vrei sa ajungi, mai ales daca esti cu telefonul in mana si te uiti la ceva, asculti sau scrii ceva.
Esti sigur ca nu a fost un vis? Uneori, si mie mi s-a intamplat, sa visez ceva si apoi sa ma doara piciorul, mana, gatul(poate fi ca ai dormit prost). Eu am visat odata ca eram la scoala si profa ne-a dat test si toti am luat note mari, dar nu a fost asa, m-am dus la scoala si cand a intrat profa la ora, am intrebat-o pe un coleg dacs ne-a trecut testele, si surpriza nu am dat nici un test…:/ Si poate asa ceva de genul ti s-a intamplat si tie.
Poti sa stai linistit, nu exista fantome, spiritele sunt oriunde, dar fantome nu exista. happy Este imaginatia ta!

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Am patit. Probabil ca draperiile se misca din cauza ca e curent in camera sau de la caldura caloriferelor si nu e nimic in dulap, ti se pare

| Ivy86 a răspuns:

Nu te panica, ceea ce ți s-a întâmplat a fost o paralizie în somn. Și eu am pățit și m-am panicat pentru ca nu te poți mișcă sau vorbi.
Când intram în starea de somn corpul nostru paralizeaza, dacă nu ar face asta cu toții am umblat în somn. (deci este o măsură de siguranță luata de organismul nostru).
Citește link-ul de mai jos. Dacă vrei, pentru liniștea ta poți chema un preot. Iar draperii, dacă ai o sursa de căldură în apropiere calorifer, TV, PC e posibil sa fie de acolo.
Mintea noastră are o imaginație bogata și câteodată ne gândim la ce e mai rău și urat.
http://www.doctor.info.ro/paralizia_in_timpul_somnului.html

| Annamaria21 a răspuns:

Eu cred ca doar ti s-a parut si faptul ca te gândesti in fiecare seara la nu stiu ce spiritisme iti inrautateste situația, tocmai din asta "nu te puteai misca " sfatul meu este sa mergi la psiholog ca sa te descarci in legatura cu chestia asta nu la nu stiu ce popa, ca dracu nu exista, stai linistit, nu l a vazut nimeni sau simtit, fantomele nu exista, ca nimeni nu a mai vazut vreun mort care a înviat, ca daca ar exista fantome crede ma ca si mie mi ar place sa stau cu bunica mea moartă la o țigară noaptea, adica sa se întoarcă din morți, stai linistit ca nu te omoară nicio fantomă psihopata noaptea laughing, pur si simplu sunt fenomene care se intampla, poate usa s-a deschis ca a fost curent in casa, faptul ca nu te puteai misca a fost de la sperietura, creierul nu iti mai prelua comenzile, si draperia se misca fiindca si pe la geam intra curent cu toate ca este inchis, nu te lua după prostii gen sa sfintesti casa, ca nici aia care o sfintesc nici aia care nu o sfintesc nu au murit din cauza fantomelor, vorbeste despre chestia asta cu un psiholog, te ajuta sa iti descarci creierul si sa fii lucid, ai psiholog la scoala, sigur, du te si vorbeste cu el. Pupici, si nu te mai gandii la prostii, ca nu exista nici fantome, nici dracu, nici dumnezeu, niciun spirit, existăm doar noi, oamenii.

| Dumbi a răspuns (pentru Annamaria21):

Iisus a reinviat, multi oameni au reinviat, trebuie doar sa cauti… Crede-ma sfintirea casei este foarte puternica…, bine poate tu nu crezi in Dumnezeu, doar incearca, sa vezi cata binedispunere iti da si te simti mai linistit. Si de unde stii tu ca existam doar noi? Oamenii? Animalele ce sunt? Dumnezeu nu exista intr-adevar, el este pretutindeni.

| Annamaria21 a răspuns (pentru Dumbi):

Eu zic ca daca nu stiti sa dati un sfat nu il mai dati, sfinteste tu 10 case si du te sa stai in fiecare sa vezi daca te simti mai bine, isus asta nu poate sa vorbeasca cu el si sa il ajute, in schimb un psiholog il poate ajuta explicandu i pe îndelete ca asa ceva nu exista, băiatul este speriat si voi ii spuneti ca la el in casa sunt 100 de draci, in asa fel încât sa intre in cine stie ce depresie din cauza ca voi credeti in tampenii din astea, de ce sa sfinteasca casa? Ca sa mai dea niste bani popilor ca poate nu au ce sa mănânce, nu? Poate le mai trebuie cativa bani ca sa isi mai cumpere un bmw, tie ti ar place sa fii in locul lui si eu sa vin sa zic "sfinteste ti casa cat mai repede sau muta te din ea ca te spanzura dracii ", pe bune oameni buni, in loc sa ii explica ti ca asa zisi draci nu exista voi il imfunfati si mai tare si ii intetosati mintea, asta ca voi credeti ca exista nu stiu ce spiritisme, daca voi credeti asta nu inseamna ca exista, ti am mai spus, si mie mi ar place sa învie bunicamea si sa stam la o țigară noaptea, când mori te duci in pământ si atât, îmi pare rau ca nu am specificat ca exista si animalele, când am spus ca existăm doar noi oamenii, ma refeream la faptul ca numai noi putem sa ne facem rau între noi, nu dracii din casa ascunsi după draperiewinking

| sabin89 a răspuns (pentru Dumbi):

"Dumnezeu nu exista intr-adevar, el este pretutindeni." - Poti sa fii mai explicit? Daca este pretutindeni, ar rezulta ca exista. Dar tu ai zis ca nu exista.

| Dumbi a răspuns (pentru sabin89):

Asa a spus un preot… Si era o expresie, daca ai putea sa o intelegi, ar fi extraordinar…

| Dumbi a răspuns (pentru Annamaria21):

Oricum nu are rost sa continui discutia cu tine, fiecare cu Dumnezeul sau…:/
Si animalele isi pot face rau intre ele, si noua, si noi, lor… Si nu a spus nimeni ca dracii exista, fantomele nu exista, spiritele, da…

| sabin89 a răspuns (pentru Annamaria21):

"voi il imfunfati si mai tare" -?

| Doina_Muntean_1971 a răspuns:

Este doar imaginatia ta

| Ryss a răspuns:

Îți voi spune exact ce mi-a spus profesorul meu de religie:
"Răul trage la tine pentru că eşti o persoană puternică".

De exemplu, noi am sfințit casa anul trecut. În fiecare încăpere din casă se văd crucile făcute pe pereți, doar la mine nu.

Răul trage la tine, cum am spus, pentru că eşti o persoană puternică.

Şi eu am senzația că... nu ştiu, ceva nu e ok. Nu ştiu cum să îți spun.

Dar, oricum, mergi la biserică şi fii o persoană bună.
happy

| Navzharah a răspuns:

Trebuie sa dai rush B. Cand eram mai mic si imi era frica de ceva luam pistoalele mele NERF si mi le lipeam de abdomen, picioare, etc ..ma faceam ca in razboi happy Mai luam si cateva perne drept kevlar. Si ma duceam unde imi era frica, cu toata munitia inainte. Nu-ti fie frica.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Navzharah):

rolling on the floor))) Prea mult CS dauneaza

| Navzharah a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Exact

| Dumbi a răspuns (pentru Navzharah):

Forta CS!

| faLLeNNN a răspuns:

Referitor la starea de paralizie de la 3 noaptea se numeste paralizie in somn si se intampla la un procent mic din populatie. Cauzele sunt stresul, oboseala si cel mai important ca dormi pe spate. Incearca sa dormi intr-o parte sau pe burta si nu vei mai suferi aceasta "paralizie".
Privind "fantoma" daca sfintesti casa face mai rau happy

| papuciirupti explică (pentru faLLeNNN):

Face mai rau laughing)
am trecut peste, au venit simularile laughing
nu dorm deloc pe spate, doar pe o parte si pe burtawinking

| DenisaMaria288 a răspuns:

Incearca sa dai cu apa sfintita in toata casa si sa ai o cruce langa tine

| Qho a răspuns:

In primul rand, faptul ca se misca draperia este un semn ca ar trebui sa consolidezi putin izolatia de la geam, usa deschisa e probabil ca tu sa o fi lasat deschisa deoarece aceste actiuni banale si zilnice ajung sa fie involuntare, nu mai constientizam momentul in care le facem, de acees poti avea impresia ca ai inchis-o sigur, dar de fapt sa o fi lasat deschisa.

Acum, sa te trezesti la ora 3 dimineata si sa nu te poti misca este ceva ce se numeste paralizie a somnului ce se intampla in momentul in care mintea se trezeste mai repede decat corpul, aceste momente dureaza relativ putin de la cateva secunde la un minut in general, cele 9 cruci ale tale facute din limba sunt o pura coincidenta si nu un ajutor primit de la o entitate divina.
De asemenea, in aceaste momente de paralizie este probabil sa te confrunti cu halucinatii, vizuale, auditive sau chiar ce tin de palpabil, asta din nou nu inseamna ca trebuie sa chemi popa sa sfiinteasca.

In concluzie, izoleaza-ti termopanele si cumpara-ti saltea dormeo.

| NiceImpact13 a răspuns:

Sa nu-ti pese! daca chiar e ceva se hraneste cu frica ta!
eu am asemenea experiente dar nu le dau importanta deoarece stiu ca nu are ce sa-mi faca

| Grigore_Daniel_2002 a răspuns:

Dormi fara nici o grija, nu o sa ti se intample nimic, ti s-a parut intr-o zi ca ai vazut ceva si ai ramas cu o mica trauma, dar in timp o sa treaca.

| Alexandra_Bunea_2000 a răspuns:

Du te la biserica laughing), incerca să nu te mai gândești la asta și culcate mai devreme, am pățit și eu, dormi cu ceva în brațe și Îți trece orice ☺