| Octavian199 a întrebat:

Parca Dumnezeu iubea poporul evreu si poporul evreu il asculta pe Dumnezeu, nu? Atunci de ce poporul evreu i-a ucis fiulul?

71 răspunsuri:
| danut a răspuns:

1)"Parca Dumnezeu iubea poporul evreu"
Dumnezeu iubeste pe toti, evrei sau ne evrei.
2)" si poporul evreu il asculta pe Dumnezeu, nu?"
ABSOLUT NU si niciodata.
3)"Atunci de ce poporul evreu i-a ucis fiulul?"
Fiindca vroiau asemenea unor "crestinii" ca Dumnezeu sa faca ce vor ei nu ca ei sa faca ce vrea Dumnezeu.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Dovedeste

| Octavian199 explică (pentru danut):

Si pe egipteni ii iubea? De i-a 'ajutat' pe evrei sa-i omoare

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Citeste Biblia, nu pot sa o fac eu in locul tau.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Sa citesc ce trebuie demostrat? Mai bine citesc 'Batman'

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Atunci converseaza de acum in colo cu Batman.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Si tu cu zeul tau fictiv.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poporul evreu a ucis pe un tip nebun care pretindea că îl are ca tată pe Dumnezeu, și care perturba ordinea publică de Paști.
Nu poporul evreu l-a ucis, ci justiția romană, la sugestia unor conducători ecleziastici evrei. Asta era atunci Isus când a fost răstignit, nimic mai mult. În zeu l-au transfomat discipolii și Pavel.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Alaturi de popii evrei.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Si astia pun 'botul'

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Lui Celceștietot i s-a făcut scărbă, dar continuă, deci îi place.

| Celcestietot a răspuns:

Moise a trăit înainte de Hristos. Și în ziua de astăzi, dacă vine pe pământ Iisus, tot același comportament au oamenii, tu de exemplu. Mai și vorbești despre "poveștile dintr-o carte" cică. Ai pus întrebarea, ca noi să răspundem (creștinii), și după să ne iei in râs și să ne contrazici. Eu nu vad rostul unei întrebări deșărtate.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

De ce? Ca asta e logica.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Nu i-a invatat Moise pe ai lui sa il respecte pe fiul lui Dumnezeu? Stai asa ca nu zice nimic de fiul lui Dumnezeu rolling on the floor

| milan9 a răspuns (pentru Octavian199):

“Iata ce va spuneam cand eram inca cu voi, ca trebuie sa se implineasca tot ce este scris despre Mine in Legea lui Moise, in Prooroci si in Psalmi” (Luca 24, 44)

Cauta in Vechiul Testament si vei gasi profetii mesianice ale lui Moise cu trimitere la Dumnezeu Fiul care avea sa se intrupeze...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Octavian199):

Ioan 1/45 zice:" Filip a găsit pe Natanael si i-a zis: 'noi am găsit pe Acela despre care au scris Moise in Lege, si proorocii, pe Isus din Nazaret, fiul lui Iosif.'"
Deuteronom 18/15, 18,19:
Domnul Dumnezeul tau, îți va ridica din mijlocul tau, dintre frații tai, un prooroc ca mine : sa ascultați de el!
Le voi ridica din mijlocul fraților lor un prooroc ca tine, voi pune cuvintele Mele in gura lui, si el le v-a spune tot ce-i voi porunci Eu.
Si daca cineva nu va asculta de cuvintele Mele, pe care le v-a spune el in Numele Meu, eu ii voi care socoteala."

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ma, sunteti culmea, eu va cer dovada la ce scrie in biblie si voi luati tot din biblie? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru milan9):

Cum ai zice ' Ia da-mi si mie o dovada ca exista spider-man' si eu as lua tot din benzile desenate rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns:

Sa crezi tu sadriane. Nu este nevoie să ne mai crezi pe noi, sincer, pentru că în curând te vei vedea cu El. Cât să mai poată omul trăi, cazuri rare sunt până la 90 de ani ajunși. Măcar o să te convingi că există, și să vezi atunci cum va fi...

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Tu l-ai intalnit? rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Mi s-a făcut scârbă de discuția asta. Mai vrei și să-ți răspund... miștocarule.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Mie imi place sa glumesc, gluma face bine la pompa corpului.

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Da, eu am fost la clinica de psihiatrie 10 zile, după accidentul de taxi când am fost lovit la cap. Acolo era plin de cei ce știu tot și care l-au întâlnit pe Dumnezeu.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Si cum arata?

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Chiar tu afirmi ca ai fost lovit la cap.Ce te face sa crezi ca nu ai avut vedenii?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Bine, dar nu este respectuos sa faci glume pe seama religiei, că există credincioși. Noi nu facem glume pe seama ateismului.

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu ne-am înțeles. Acolo am întâlnit pe mulți care l-au întâlnit, șI m-am exprimat metaforic și ironic.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Ce glume sa faci pe seama ateismului? Ca nu exista, ca nu credem in nimic supranatural.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nici nu ști care glume ar putea să îmi treacă prin cap dacă vreau.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Ia.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Din glumă dai în alte alea. Se pare că tu faci mișto intenționat.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Doar glume.

| Celcestietot a răspuns:

Dacă este totul atât de amuzant pentru tine și iei in râs pe altul, de ce nu te-ai angajat la un circ? Dacă erai mai bun tu ateule ca un creștin, de ce razi de unul din aceeași rasă ca tine, și nu mă refer la mine acum. Voi ateii sunteți cei mai fățarnici.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Da, stiu cat de buni sunt crestinii, isi mai dau cate un cot la biserica sau la moaste, din iubere rolling on the floor

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Legea zisa a lui Moise (de fapt Dumnezeu i-a cerut sa scrie), era prevăzut ca cel ce hulește sa fie omorât. Intru-cat ei nu au putut sa creadă ca Isus este proorocul mult așteptat de ei, l-au ucis pentru ca vorbea despre Sine ca este Fiul lui Dumnezeu. Iar ei considerau ca aceasta afirmatie este o hula împotriva lui Dumnezeu.

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Esti sigur ca zeul evreu i-a zis asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiul Domnului s-a dat jertfa pentru noi ca sa ne ierte pacatele si sa avem posibilitatea de a avea viata vesnica.Este cel mai frumos dar pe care nimeni nu ti.l poate acoperi.

| Octavian199 explică (pentru anonim_4396):

Ori e fiu, ori e chiar zeul evreu fictiv?

| Octavian199 explică (pentru anonim_4396):

Viata vesnica =fara sa murim, celelalte sunt prostii de care se tem credinciosii si se agata de 'viata vesnica' in care cred.

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns:

Tu chiar n-ai citit biblia. Poporul evreu nu la iubit pe Dumnezeu decat cand i-a scapat din necaz. Putini au fost cei ce I-au fost pe plac lui Dumnezeu. Dumnezeu isi iubea poporul ca orice parinte dar poporul l-a dat la o parte.

| Octavian199 explică (pentru Helper07):

Cred ca nu ai citit-o tu.

| Helper07 a răspuns (pentru Octavian199):

Ba am citit-o. Israel pretindea ca-L iubeste pe Dumnezeu insa Acesta spunea:"Poporul acesta Ma slujeste si Ma cinsteste cu buzele".
In plus, au mai aparut si sectele astea ale fariseilor, saducheilor, etc. care i-au dus pe israeliti mai rau in ratacire. Scuze ca ti-am spus ca n-ai citit Biblia astfel incat sa par rautacios.

| Octavian199 explică (pentru Helper07):

Cum sa nu-l iubeasca? Tu nu l-ai iubii pe cel care te scapa de necaz?

| Helper07 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu am spus asta, am spus ca Il iubeau DOAR cand ii scotea din necaz (si poate nici atunci), cand vedeau ca sunt bine isi vedeau de lucru, il uitau si treceau iar la obiceiurile lor pacatoase. Mai bine citeste Biblia, de la Samuel pana la Cronici si nu numai.

| Octavian199 explică (pentru Helper07):

De ce cineva l-ar idolatiza si pana in vremea asta daca nu credeau in el?

| Helper07 a răspuns (pentru Octavian199):

N-am spus ca nu credeau in El ci doar ca-L respingeau cand "nu aveau nevoie de El" (de fapt omul are mereu nevoie de Dumnezeu).

| RaulAlmășan a răspuns:

Evreii nu credeau ca este Domnul Iisus Este Fiul Lui Dumnezeu.
Si ceea ce vorbea Domnul Iisus,dadea pe fata ipocrizia si Lacomia marilor, preoti.
Preotii atunci erau ca acum, adica cautau averi.
Si practicile impuse de preoti, erau inventii proaste.
Ei daca il acceptau, renuntau la averile lor.

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Si cum nu s-a gasit vreun istoric sa scrie despre Iisus?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

A scris Luca,Matei, Ioan, Marcu, Petru, Etc

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Flavius Josephus, un istoric evreu, (38-100+ d.Cr.), a scris în cartea sa Antichităţi iudaice că Iisus a fost un om înţelept, care a făcut fapte suprinzătoare, i-a învăţat pe mulţi şi Şi-a făcut ucenici dintre evrei şi greci. El a mai scris că Iisus era considerat a fi Mesia, că a fost acuzat de liderii evrei, că a fost condamnat la moarte prin crucificare de către Pilat şi că se crede că a înviat din morţi.
In afara de Biblie au scris si altii despre Iisus Hristos.
Chiar si cel mai mare istoric Roman

| Celcestietot a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Nu ma, ca el daca nu vede filmat sau poza, nu crede. Iti pierzi timpul cu el, crede-ma.

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Pentru că din punct de vedere al unui istoric Isus era un nimeni.
Mare l-au făcut evagheliștii și cei ce au crezut ulterior în el.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Tocmai.

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Serios? Tu imi dai dovezi din ce trebuie sa demostrezi ca e real?

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Era nascut in anul 37 era noastra, cum l-a cunoscut pe Iisus? Ca doar a murit la varsta de 33 de ani.Opa.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Pai cei care au convetuit cu Domnul Iisus au scris Evangheliile.
Oamenii care au crezut in Domnul Iisus Hristos au fost martori minunilor facute de El.
Apostolii au fost pusi sa aleaga intre libertate dar fara sa mai vorbeasca despre Iisus Hristos sau sa moara chinuiti.
Daca minunile erau niste basme, nu ar fi ales nici un apostol moartea.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Si FILMAT daca vede TOT NU crede.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Poze, ia pune o poza cu Iisus.Sa nu fie Robert Powell rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Nici dacă l-ar vedea pe Iisus în persoana, deodată cu noi toți, nu cred, că ar crede.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Pocaieste-te ca in curand vei da seama de ceea ce iti iese pe gura.

| Octavian199 explică (pentru danut):

De ce sa ma pocaiesc? Ca tot acolo ajung. Adica hrana pentru viermi, bacterii, etc.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Pe Robert Powell l-am vazut rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Da, dcar ce vine DUPA conteaza, pocaieste-te!

| Octavian199 explică (pentru danut):

Vezi sa nu.Eu nu ma supun nimanui, mai ales unui zeu fictiv.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Treaba ta dar pocaieste-te.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Si daca nu vreau, ce se intampla?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Vei regreta fara posibilitati de reparare a viitorului tau.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ce viitor sa mai ai daca esti mort? rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Depinde de tine.