| Choasmakerangel a întrebat:

Ati avut cosmaruri,da' din astea naspa rau pe care nu puteti sa le descrieti sau chiar daca ati putea ar suna foarte ciudat si fara sens? Eu am visat urmatoarea chestie:Eram cu sora mea mai mica,in fata casei la bunicamea si eram decat eu cu ea,nu mai era nimeni in curte si nu stiu din ce cauza n-am lasat-o afara si am inchis-o in casa(se petrecea ceva naspa,oricum)dupa,am auzit ca incepe sa buseasca tare in usa si tipa,m-am dus,am deschis usa da' n-a trecut pragu' sa iasa afara si doua momente mai tarziu s-a auzit un tiuit ca atunci cand ajunge trenu-n gara,dar foarte tare si din spatele casei a trecut un copil in viteza mare pe langa mine si din cate imi aduc aminte era imbracat in gri,haine rupte si parca n-avea fata, dupa toata faza asta m-am trezit super ingrozit o senzatie foarte naspa, tin minte ca timp de 30-60 sec n-am putut sa ma misc de frica. (Scuzati categoria)

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Visele sunt proiectiile creierului, cand incearca "sa faca ordine" in subconstient, in timpul somnului.
In timp ce dormim, creierul nostru lucreaza in continuu, iar printre altele selecteaza amintirile utile si inutile.
Daca nu poate decide singur, fara gandirea ta constiinta, atunci le "proiecteaza" sub forma de vise. Continutul acestor vise ne par stranii tocmai din cauza ca sunt niste secvente pe care nici "super computerul" de creier al nostru nu a putut sa-l rezolve, ne-avand nici o legatura cu vreo alta secventa memorata.
In acest mod "vedem" in vis un amalgam fara sens (?) care este asemanator unui film facut din... ce s-a taiat la editarea filmului principal. (asta pentru cei care au editat deja filme) sau ca o "mancare" facuta din resturile aruncate la gunoi dupa gatit... big grin

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai crede in vise, nu inseamnă nimic.

| Clorox a răspuns:

Da, am avut...

| WaterDrop a răspuns:

Nu mai manca seara si lasa materialele ce contin violenta.

| tehno125482 a răspuns:

Toti avem cosmaruri!
nu ai patit nimic!

| Viitorulapropiat a răspuns:

In fiecare noapte am cosmaruri

| chazz a răspuns:

Visele reprezinta frustarile si dorintele noastre, ele pot fi de doua feluri vise "infantile" sau vise " obscure", majoritatea sunt cele obscure la adulti si sunt codate, adica tu trebuie sa analizezi semnificatie personajelor, a actiunii, etc.
daca esti interesat sa aflii mai mult, te invit sa citesti "interpretarea viselor" de sigmund freud.
visele fac parte din inconstientul tau, sunt o terapie a capatanii tale ca sa nu o iei razna.

| AndreiM77 a răspuns:

Nu stiu cum e, nu prea am cosmaruri, adica nu am, dar daca mi se intampla, in timpul visului incerc sa schimb "traiectoria" sa spun asa. E un vis, e in mintea ta si poti contribuii la el, iti imaginezi alte lucruri, etc.

| gazza01 a răspuns:

Da, toata lumea are cosmaruri. Cel mai urat cosmar al meu e ca ma insela iubitul (el era langa mine) si m-am trezit pentru ca plangeam si aveam impresia ca e real. La 2 secunde m-am trezit si mi-am revenit complet cand am vazut ca e langa mine si i-am zis ca uneori realitatea e mai frumoasa decat visul! laughing)

| Giuliano24 a răspuns:

Salut, nu e nevoie sa te ingrijorezi de asta, toti avem vise neplacute, placute si de toate genurile, ai ramas 30-60 sec blocat din cauza socului din vis nu ai realizat ca era doar un vis, este vorba doare de propiile noastre ganduri, imaginatie, amintiri, uite poate te ajut citeste asta! http://www.descopera.ro/......e-stiintei

| GoguDeFer a răspuns:

Eu cand eram mai mic ma trezeam din vis si. visul continua ca si cum aveam halucinatii. visam ca orice obiect le care imi fixam privirea se marea si venea violent spre mine...
Si, mai visez si acum rar de tot de ma trezesc dintr-o bubuitura care se aude tare rau de tot in capul meu. Ultima data acum. 2 ani imi amintesc ca nu m-am miscat 2 minute din pat de frica.

| pedersen a răspuns:

Este posibil să fi fost drogat cu un drog care induce stări psihotice. Posibil sa iei dogul din greșeală sau sa ți-l pună cineva în mâncare pentru a testa drogul sau pentru a te manipula.
Dacă mai ai astfel de vise ia-ți repede sânge și du-te la un laborator pentru a face o analiză prin spectrofotometrie. doctorul îți va putea spune dacă ai ingerat sau dacă ai fost injectat cu o substanță psihotică.