| Xenoverse1 a întrebat:

Salut! Ce a fost inainte sa nasca universul?

Eu unul cred ca inainte de nasterea universului, a existat un alt univers si am ajuns la concluzia ca universul naste si moare si apoi iar naste si moare la infinit.

Voi ce parere aveti?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parerea mea: exista o putere care a creat toate astea. Din nimic nu poti face ceva. Cum isi zice si ce legitati o conduc, asta-i alta intrebare! "Daca cred ca exista Dumnezeu si El nu exista, n-am pierdut nimic. Dar daca nu cred ca exista si El exista cu adevarat, atunci am pierdut totul." – Blaise Pascal

| Catrice a răspuns:

Universul a născut? Uau, erau gemeni sau tripleti?

| Frank51 a răspuns:

Oamenii de știință presupun că înaintea exploziei a existat o gaură neagră super masivă, care a colapsat inversând forța gravitației, care a dus la expansiunea universului. Conform acestei presupuneri, se poate spune că universul cel puțin în teorie, se poate reforma de un infinit de ori.

| wildthing a răspuns:

Nu putem sti, pentru ca inteligenta noastra e infinitezimala. Un lucru il sustin cu tarie insa...si anume, nu voi crede niciodata in Teoria Big Bang. Mintea mea nu poate sa accepte faptul ca prin explozia unui singur punct (eu mi l-am imaginat intotdeauna asa ca pe un varf de creion) happy in care spun ei ca se acumulase o enegie infinita, sa ia nastere toata materia din univers. Si mai am o intrebare. Punctul ala UNDE exista, daca ei spun ca nu a fost nimic inainte de Big Bang? Energia aia care se acumulase in acel punct de unde a venit? Suntem mult prea mici pentru intrebari atat de mari.

| Darkmagic a răspuns:

Ce a fost sau nu a fost inainte de nasterea universului nu o sa stie nimeni, niciodata.
Premiza ta din centrul intrebarii este gresita, ce se stie inca din anii '30, prin Richard Tolman, este ca modelul universului ciclic nu poate functiona.
Cunosti fizica dincolo de liceu?
Ca nu doresc sa scriu peste o suta de randuri...ca sa nu intelegi nimic.

| CIaudiu a răspuns:

Sunt zeci de teorii, si niciuna nu poate fi confirmata deoarece este peste puterea noastra de a rezolva aceasta dilema.

| GPA a răspuns:

N-avem de unde știi acest lucru cu precizie, nimeni nu poate afla acest lucru. Toate declarațiile referitoare la momentul de dinaintea izbucnirii BigBang-ului sunt doar teorii, nu sunt încă demonstrații, cel puțin nu acum.

Stephen Hawking :

"-Evenimentele dinainte de Big Bang nu sunt definite, deoarece nu avem vreun mod de a măsura ce s-a întâmplat atunci. Deoarece evenimentele dinainte de Big Bang nu au consecințe observaționale, acestea pot fi scoase din discuție și putem vorbi despre timpul care începe odată cu nașterea Universului."

"Înainte de Big Bang, starea Universului a fost reprezentată de ceva având dimensiunea zero şi pentru care timpul a fost, în esenţă, nedefinit".

Deci, nu a existat noțiunea de spațiu, de timp, nu exista nimic. Teoria relativității se aplică după BigBang, când timpul, spațiul și masa erau definite.
Acum, BigBang-ul sau momentul "0" rămâne un mister. Știm doar că universul de acum este infinit pentru că se expandează accelerat, deci, nu există capăt.
Eu nu cred în povești biblice cum că un Dumnezeu a creat universul. Nu judecăm! Fiecare are dreptul să creadă în povești biblice sau nu, fiecare are credința lui sau nu :
"-există o putere care a creat toate astea" aviz mai sus.
Poate nu putem explica, dar asta nu înseamnă că, trebuie să caut explicația în cărțile de religie "adică să mă dau bătut" fără să caut mai întâi explicația științifică sau să continui să caut această explicație, însă, în mod științific.
Mai există totuși o teorie interesantă, teoria BigBang-ului invers (imploziei) sau "Big Crunch". Bazându-ne pe faptul că universul este infinit și își mărește volumul cu fiecare moment datorită energiei întunecate, ar exista la un moment o încetinire treptată a expansiunii sale, până la momentul de repaus. După, întreaga materie se retrage în găuri negre care vor fuziona, ducând la o gaura neagră unificată. Toată materia se restrânge într-un singur punct, subatomic, dens și foarte concentrat.

Deocamdată "-Universul este un mesaj scris intr-un cod secret, un cod cosmic, iar misiunea omului de stiinta este sa-i descifreze simbolurile." (Heintz Pagl)

| Alverto a răspuns:

Universul nu are început și nu are sfârșit. Universul este timpul, el nu a început și nu a sfârșit, e permanent și continuu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te la univers ca ceva static si complet nu ca ceva care se schimba in timp pentru ca timpul este o proprietare interioara a universului

| existential a răspuns:

O teorie interesanta. Parca e din cultura hindusa. Ziua si noaptea universului - nasterea si moartea.

| DenqOO a răspuns:

La aceasta intrebare inca se cauta raspuns.
Eu ma intreb daca se termina undeva universuul si daca dincolo de el ar exista ceva. Cred ca nici pe teoria cu Big Bangul nu sunt foarte siguri
Eu ma gandesc ca este o grupare de asemenea universuri. Ele sunt extraordinari de mari, dar ca organizare sunt ca celulele dintr-un organism si pe ici pe colo mai apare cate o celula, asa ar aparea si un univers, doar ca la o scara mult, mult mai mare.
Asa sa o dau pe SF

| cepIm a răspuns:

Nu stim si ne este imposibil sa aflam.

| lvi7 a răspuns:

Dumnezeu a existat dintotdeauna si El a creat universul si tot ce ne inconjoara

| mariustoian4 a răspuns:

E o idee gresita. Traim intr-o lume in care lucrurile tind spre degradare. Fara Dumnezeuar fi imposibila viata si mentinerea ordinii. Asadar inainte de acest univers nu a existat niciun alt univers.