| celmareinvata a întrebat:

Ce credeti ca influenteaza inteligenta unei persoane. Vreau sa ma refer la oamenii supradotati cei foarte inteligenti cum a fost Einstein, Gauss...etc.Dar cea ce ma framanta este:Inteligenta este data de gene? Adica Einstein nu a avut pe nimeni la fel de inteligent ca el el in familie nu?

7 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Eu,daca-mi dau cu parerea, ar insemna ca sint?

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Da mă, esti ceva mai destept decat un măgar si mai viril decat un tap, sa-ti iei capre ca e sezonul de mârlit. laughing

| stresat a răspuns:

Geniul nu tine de gene. Unii genii s-au nascut din parinti idioti, altii genii au nascut copii idioti, si tot asa. E ceva cu care te nasti. Desigur, exista si posibilitatea sa iti maresti inteligenta(daca nu esti un geniu) prin jocuri logice, citit si altele.

| reihiuke a răspuns:

Constiinta. Care nu are de-a face cu mintea, creierul, etc.

| Chio9 a răspuns:

Inteligenta, din punctul meu de vedere este in in stransa legatua cu intelepciunea si modestia.

Einstein nu cred ca a avut pe nimeni l fel de inteligent in familie.
Cu inteligenta te nasti dinpartea domnului, nu are legatura cu genele.

Cunosc oameni care au o inteligenta ridicata, dar parinti o au mai scazuta.

Un om inteligent este acela care vorbeste putin si la timpul portivit, este acela care tace si face, este acela care este bun si credincios.

| sousabo a răspuns:

Nici factorul genetic nu e de neglijat.Pentru ca daca ne-am naste cimpanzei nu am mai tasta acum pe TPUhappy.Dar parerea mea e ca inteligenta nu inseamna cunostinte generale. Daca ar fi asa google ar fi cel mai inteligent. Oamenii de care spui au fost oameni care au inteles anumite procese care au loc in Univers dar nu au inteles tot misterul universului.Cu ce e mai prejos decat Einstein cel care a inventat arcul cu sageti? Sau cel care a descoperit focul? Sau cel care a plantat pentru prima data o samanta de grau? Daca nu erau acesti oameni Einstein nu ar mai fi avut timp de teoria relativitatii.Si apoi nu stiu daca stii dar un om de talia lui Einstein a murit intr-o conditie mizerabila.Pe patul de moarte cineva l-a intrebat daca s-ar mai naste o data ce meserie ar alege.Si stii care a fost raspunsul lui?
"-Instalator! Cand eram tanar credeam ca daca aflu mai multe o sa dezleg misterele universului dar acum vad ca existenta a devenit si mai misteriosa decat in trecut.Niciodata fizician.Mai bine instalator"
Asa ca inteligenta daca exista inteligenta nu a multumit pe nimeni pana acum.

| Petrut_Andrei_1994 a răspuns:

A fi inteligent este un dar pe care:
-îl primeşti din nastere si tu vrei sa continui cu asta trebuie sa inveti si sa faci performante mari
-sau un dar pe care il creezi tu cu timpul dar asta cu multa munca
Exemplele date de tine ele sigur au avut acel "dar" primit din nastere dar si ei crezi ca nu le-au trebuit anii de studii intense pentru descoperirile facute de ei.Nu cred ca se stie daca a avut pe nimeni la fel de inteligent ca el in familie. FUNDA?winking P.s. ai scris el de doua ori.