| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
La scoala, la diferite asociatii, in diferite medii sociale. ma adaptez greu, si cand am crezut ca incep sa ma inteleg intru intr o depresie. intr o stare de melancolie si nu mai sunt in stare sa comunic cu nimeni, ba chiar nu vreau asta. pur si simplu stau tacut incercand sa ma regasesc.
Nu ma pot adapta nicaieri. Ce e cu mine? de ce sunt asa? cum pot sa nu mai fiu?

9 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Adeca sa-ti impui toate astea? Nu are sens.Pentru ce s-o faci? Esti obligata?

| DorelSudoru a răspuns:

"Nu stiu sa ma fac placut, si sincer nu ma doare-n kil ma doare-n tone..." De ce-ti pasa?
Oricum daca vrei sa te schimbi, schimbata n-am de unde sa stiu eu in ce medi te invarti

| shadovv a răspuns:

Chiar trebuie sa te adaptezi? Chiar trebuie sa intrii in niste norme difuze, prestabilite de societate? Sa te situezi intr o normalitate dezgustatoare? Sa intrii in discutii inutile despre lucruri de care nu ti pasa? Sa fi o clona? Nu e mai bine sa fi radical? Sa fi ridicol?
Chiar trebuie sa te adaptezi? Sau societatea trebuie sa se adapteze? Sa se muleze greutatii tale de ordin personal...

Mediteaza.

| ChioruL14 a răspuns:

De ce sa te adaptezi undeva, poate nici nu iti place. eu mi-am format mereu grupul meu. cine se aseamana se aduna, nu trebuie sa incerci toate asociatiile p.i. zdii pentru ca-s sigur ca nici nu iti plac.

| Woodenpints91 a răspuns:

Decât să te te chinui să te adaptezi după nevoile altora, fă-i pe ei să se adapteze la nevoile tale. Dacă nu reuşesc, înseamnă că oricum nu ar fi meritat să-ţi fie prieteni.

| MrAngelus a răspuns:

Fa ce fac si eu. Trebuie sa fii amuzant, ceva gen clovnul clasei. Trebuie sa faci glume in fiecare zi. Crede-ma, merge. O sa vezi ca daca faci lucruri tampite, de exemplu sa canti manele, lumea va rade si va deveni instant prietena cu tine.

| ROB3RT89 a răspuns:

Esti o fire introvertita, asta reiese din cele spuse de tine! Cred ca la anumite intrebari doar tu poti raspunde! Daca esti in periodata adolescentei, e ceva normal! Daca ai peste 18 mi se pare ceva absurd,chiar ar trebui sa incerci sa te schimbi! Nu te poti adapta nicaieri? Incerca sa mai schimbi cate ceva in comportamentul tau! Ce e cu tine? Cred ca esti doar o fire mai retrasa! De ce esti asa? Aici tu trebuie sa stii raspunsul! Cum sa nu mai fi asa? Incerca sa schimbi "macazul" in viata ta, incerca fi mai socibil si sa ai simtul umorului dezvoltat, pur si simplu fate placut cand interactionezi cu persoane noi!

| enigmatica a răspuns:

Pentru depresii, e buna tinctura de sunatoare.

| prodansergiu a răspuns:

Poate ca din cauza ca ai o problema in familie sau poate ca cei din jur tiau facut aceasta stare de melencolie in final orice problema ai avea las-o si treci mai departe ca viata trece mai incolo