| AdrenalinTm a întrebat:

Salut o punte redresoare de 200 de V 35 amperi daca o leg la curentul de 220 V va merge sau bubuie? sau sa iau una de 400 de V?
si am vazut ca unele au si cate 5 pini trifazate cum se leaga alea?
as vrea sa o folosesc pentru un aparat de electroliza a apei
si sunt tare confuz nu cunosc mai nimic despre electronica doar ce am mai prins pe la facultate

18 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Punte cu Umax = 200 V se prăjește dacă o legi la 220 V. Pentru celălalt tip, caută pe google după datele lor de catalog și afli imediat.

| AdrenalinTm explică (pentru mihai69):

N-am nevoie de date eu vream doar sa stiu ce punte sa iau una de 200 sau de 400
si daca iau una de 400 la 35 amperi
la curentul de la priza va avea tot 35 amperi?

| K0sti a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Aoleu adrenalinule, esti tamie! Depinde de consumator! Daca acel consumator are nevoi de 2 A, trec doi amperi prin ea, daca are nevoie de 10 A, 10 trec prin ea!

| mihai69 a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Ba eu cred că ai nevoie, pentru că acolo ai informații despre tot ceea ce ai nevoie să știi, inclusiv despre cum arată fizic și ce reprezintă fiecare terminal („picioruș"), ba chiar și scheme de utilizare tipică.
Exemplu: http://html.alldatasheet.com/html-pdf/74163/MCC/MB4005/45/1/MB4005.html
În ceea ce privește curentul, din fizica de la generală am învățat că I = U / R adică exprimat în cuvinte, curentul care circulă printr-un consumator este egal cu raportul dintre tensiunea aplicată la bornele sale (cea de la priză, în cazul tău, dar redresată) și valoarea rezistenței sale electrice (măsurată în Ohmi).

| AdrenalinTm explică (pentru K0sti):

Sunt tamaielaughing am fost la scoala degeaba nu s-a prins de mine
deci un consumator propriu zis nu exista pentru ca VREAU sa fac un aparat de electroliza a apei deci cat consuma apa?
si trebui intre 25 si 50 de amperi sa-mi scoata puntea redresoare

| AdrenalinTm explică (pentru mihai69):

Mai pierdutlaughing nu stiu la ce generala ai fost tu da eu n-am facut asa ceva in generala
in schimb am facut la facultate nu era ea de electronica dar avea si parti din astea care le-am inteles (pe diploma mea scrie inginer IT nu electrician)
cunosc termeni dar n-am stiutnici o data sa ii aplic
intrebarea mea a fost simpla puntea redresiare care face curentul sa fie continu pentru europa la 50 Hz, eu vreau sa stiu daca puntea redresoare de 400 V una care scrie pe ea 35 amperi, amperajul o sa fie de 35 daca curentul care intra in ea de de 220(cea de la priza)sau scoate 35 de amperi numa cand curentul car intra in ea e de aproximativ 400v

| K0sti a răspuns (pentru AdrenalinTm):

laughing In puntea aia intra atat curent cat iti da furnizorul tau de curent, sau centrala atomica. Ce trece de 35A, cat are ea, face "buuuum" si s-a dus! Dar ca sa treaca curent prin ea, trebuie sa aiba un consumator la borne! Ai inteles? Puntea aia are intrare si iesire! Daca decat intri si nu iesi, ce sa consume? Intri cu 220V ca si iesi cu 220V cc, un curent continuu asa mai pleostit, daca nu pui si un condensator electrolitic de filitrare! Cam asta e in mare! Ai 4 pini la punte, 2 intrari si 2 iesiri! Iti arata semnele pe ea! Hai pa ca am treaba!

PS: Vezi sa nu dai foc la cosmelie!

| AdrenalinTm explică (pentru K0sti):

laughingsa sper ca nu dau foc
deci baiu ii ca are 5 pini, 2 intrari 2 iesiri si impamantare sau o fi trifazic
ideea era ca stiu ca ppe priza o sa vina 220 dar puntea la voltaju asta scoate tot 35 de amperi sau mai putini? ma refer la cea de 400 v daca are 35 de v la 400 v sau are 35 de amperi si daca bag curent de 220,

| K0sti a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Ma nene, nu auzi ca am treaba! Nu folosesti unul din pinii de alternativ! Adica unul care are semnul asta: ~
Si asta e! Spor la treaba!
Pe alternativ intri din priza, de pe + si - te duci catre ce vrei sa alimentezi!

| mihai69 a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Tu confunzi curentul cu tensiunea cam peste tot pe unde te exprimi...
Așa... despre electroliză:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Electroliz%C4%83
Consumatorul tău este chiar aparatul de electroliză. Rezistența lui electrică este direct proporțională cu cantitatea de electrolit adăugat apei, cu suprafața submersă a electrozilor și invers proporțională cu distanța dintre ei. Așadar, dacă pe unul dintre fire înseriezi un ampermetru, poți regla curentul astfel încât să nu depășești valoare maximă permisă de puntea redresoare. Oricum, ceea ce vrei tu să faci este potențial periculos din mai multe motive:
- tensiuni și curenți mari în mediu umed - pericol enorm de electrocutare!
- formarea de O2 (oxigen) pur într-un recipient colector. Trebuie să ții cont că orice picătură de ulei (vaselină, grăsime etc.) înseamnă pericol de explozie!
- formarea de H2 (hidrogen) în celălalt recipient, extrem de inflamabil!
Așadar, dacă nu știi exact ce și cum să faci (iar din cele de mai sus e mai mult decât evident că NU AI HABAR!) sfatul meu ar fi să renunți cât mai ai timp.
Nu de alta, dar n-aș vrea să te pierd de-adevăratelea!

| AdrenalinTm explică (pentru mihai69):

De ce sa renunt omu cat traieste invata laughing si ce daca is habarnist
de aia intreb lume
de ce toata lumea zice renuntalaughing?
nu confund curentul cu tensiunea stiu cu ce se manca doar ca nici o data n-am excelat la exprimare(sunt dislexic)
o sa tin cont de sfatul tau si o sa tin o distanta intre experiment si minelaughing

| K0sti a răspuns:

Ai innebunit? Cum sa pui punte la 200V? Pui la 400 si cauta pe net cum se leaga! In plus vezi ca scrie si pe ea! Si daca trece curent mare prin ea, trebuie pusa pe un radiator! Trebuie sa cunosti ce curent circula pe acolo, ca sa stii ce sa cumperi!

| AdrenalinTm explică (pentru K0sti):

Ma vreau una sa o pot lega la voltajul de la priza radiator am deja si nu eram convins cea de 200 de V sau cea de 400V

| mititelumarius a răspuns:

Nu va bubui, dar se va supraincalzi si va lua foc.

| AdrenalinTm explică (pentru mititelumarius):

Cea de 400 sau cea de 200? im amble cazuri am un radior pentru ele

| mititelumarius a răspuns:

Prizele mai slabe
suporta aproximativ 10A, iar cele mai bune pana la 20A. Radiatorul tau nu va face fata unei asemenea diferente de tensiune un timp foarte indelungat.

| AdrenalinTm explică (pentru mititelumarius):

Aia e ca n-am nevoie de timp indelungat vreau maxim 5-7 minute si mai stiu ca curentul care vine de la "electrica'nu are amperaj acuma n-am testat sa vad daca chiar asa o fi