| geany550 a întrebat:

Salut, sunt elev in clasa a 12-a profil real si dau bacul anul asta si sunt putin ingrijorat in legatura cu biologia. La romana ma descurc de un 6, la mate stiu destul de bine, dar la biologia nu m-a prea pasionat. Am inceput recent sa invat si va intreb daca e posibil sa invat de o nota buna cu timpul ramas?

Răspuns Câştigător
| Ciprian964335345 a răspuns:

Asa am fost si eu in clasa a 12-a.M-am apucat sa invat pentru bac cu o luna inainte si pentru romana si pentru geografie.Si am reusit sa iau note mari 8 la romana si 9 la geografie.Tu avand o singura materie poti lejer sa iei nu numai nota de trecere dar chiar o nota mare.Trebuie doar sa te apuci sa inveti serios sa nu te gandesti la altceva cateva ore 2-3 ore pe zi.In prima zi inveti o lectie-2 daca poti sa retii atata urmatoarea zi repeti in continuare lectiile care ti-au mai ramas dar le repeti si pe cele din urma ca nu cumva sa le uiti.Repetand procesul acesta nu ai cum sa nu iei macar un 6.Eu cel putin asa am facut la romana si dupa cum am spus mai spus am luat o nota buna zic eu.

15 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

De ce ai ales biologie? E mult de tocit pe acolo.

| AlexCristi97 a răspuns:

Spre deorebire de tine mie mi-a placut biologia si stiam cat de cat, dar de invatat pentru bio am stat maxim 2 saptamani inainte de bac si am luat peste 9. Daca te apuci de acum si iti dai interesul, clar iei nota buna. Sunt pe net sinteze si variante, invata dupa sinteze ca sunt doar lucrurile esentiale si fa vreo 50 de variante pana la bac si iei nota buna garantat.

| En3Rgi a răspuns:

Frate si eu sunt a 12-a si ma asteapta bacul, si sincer abia acum m-am apucat mai serios de invatat laughing. Daca te apuci serios si nu stai cu gandul la alte chestii, sigur o sa il treci. Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru En3Rgi):

Niciodata n-am inteles problema asta cu "luatul" bacul... orice idioat poate sa-l ia, ce naiba, e un examen foarte usor.

| alexandru0995 a răspuns:

Asa am patit eu la geografie si a dat roade de un 8... DACA iti rezervi doua chiar 3 ore pe zi o poti face chiar pentru o nota buna gen 6.7 funda?

| alex495 a răspuns (pentru alexandru0995):

Nu compara geografia cu biologia rolling on the floor. E o harta, memorarea vizuala este mult mai easy decat toceala a 60 de pagini

Răspuns utilizator avertizat
| alexandru0995 a răspuns (pentru Weitzer):

Daca inveti de ce nu... daca tu esti pe langa dorinta de a invata

Răspuns utilizator avertizat
| alex495 a răspuns (pentru Weitzer):

Harta muta reprezinta 70 % din nota. 20 putina teorie gen in ce emisfera e Romania si 10% din oficiu

Răspuns utilizator avertizat
| alex495 a răspuns (pentru Weitzer):

Am dat biologie 9-10, dar am pregatit pe altii care dadeau la geografie 11-12. Crede ma ca visez subiectele la geografie. E cea mai usora materie la care sa dai bacul naibii. Harta Romaniei o memorezi ( rauri si grupe montane in special) si bam, iei 6-7 garantat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru alexandru0995):

6, 7 ti se par note bune?

Răspuns utilizator avertizat