| geoneo9 a întrebat:

Sunt elev in clasa a VIII-a si anul asta termin, dar am o problema in legatura cu profilul. Ma puteti ajuta sa ma hotarasc si eu ce profil sa aleg? Deci in primul rand la mate nu sunt bun, la romana ma mai descurc cat de cat, imi place foarte mult sa stau la calculator, si sa mai desenez. Fizica si Chimia numai zic. nici la astea nu stiu nimic, la fizica mai stiu teorie dar probleme nu, pe cand la chimie, nici din astea nici din astea...Activitatile sportive din nou ceva ce practic in timpul liber(acasa, afara, nu club). Cat despre medie... cred ca o sa imi iasa 7.70 - 8+. asta ramane de vazut.Sunt destul de tentat si de mate-info dar imi e ca nu o sa rezist.

Răspuns Câştigător
| ßhåååå a răspuns:

Daca spui ca la mate nu esti bun nici atat mate-info pentru ca acolo se face multa matematica dar faza e ca se face si multa informatica (si uh ai zis ca-ti place sa stai la pc), apoi daca zici ca la romana te descurci cat-de-cat ar fi bine filologie, si daca stii si ceva limba straina filologie intensiv engleza (franceza) acolo scapi de orele de mate doar putin in a 9 a si a 10 dar paurma deloc, incearca un profil cu din astea sa desenzi daca zici ca-ti placewinking... sper ca ti-am fost de folos cumva.dar eu as zice sa te duci la filologie.pa

4 răspunsuri:
| theforce a răspuns:

Depinde de cat de serios e liceul, de profesori... poti sa intri cu media aia la un mate info, cred, si sa te descurci bazandu te pe bunul simt al colectivului(copiat), dar daca nu ai noroc o sa repeti clasatongue

| AshuraElric a răspuns:

Depinde si unde locuiesti, ce licee bune exista prin apropierethinking pentru ca aceasta medie nu-ti deschide foarte multe porti...alege ceva cu profil economicbatting eyelashes.Pe-aici (jud. Constanta)ar fi Carmen Sylva din Eforie Sud, la filologie se intra cu media peste 7.40 (ai fi considerat geniu). Problema e ca tu nu te axezi pe un singur domeniu, esti multilaterallaughingcu romana le ai (deh...esti roman)la info un pic, desen si sport, cred totusi ca la economic faci cam de toatehee hee

| costydinu a răspuns:

Copile imi pare rau sa-ti zic dar nu prea ai la ce profil sa dai...La mate-info in niciun caz,daca zici ca nu te descurci cu matematica,ai avea sanse la stiinte ale naturii daca iti mai place si putin biologia,sau,unde ai cele mai mari sanse,la stiinte sociale, unde, in clasa a 11-a mi se pare ca o sa faci doar 2 ore de matematica.In schimb se pune accent pe limbi straine. Daca nu esti bun nici la sport.cam stiinte sociale e de tine,daca nu pui mana sa inveti...dar sa inveti nu sa stai sa te uiti la filme porno pe calculator.
Ok, am inteles, iti place calculatorul...dar iti place sa stai pe mess si sa te uiti la filme xxx sau iti place sa stai la calculator si sa faci un program sau un joc...cine stie
Si am o intrebare pentru. tinetonguerietena ai?

| maimuta12w3453634785848934 a răspuns:

Eu spun sa alegi mate e o meserie buna si care tine mult