| Gheorghita_Postolache_2000 a întrebat:

Salut.

Tata a venit azi la mine si a zis ca daca rezolv chestia asta imi ia PS4. Ma puteti ajuta? Uitati aici:
Intr-un loc sunt 10 saci. 9 saci contin aur veritabil, iar unul contine... ceva neveritabil. Se stie ca o moneda de aur cantareste 100 de grame, iar una neveritabila cantareste 90 de grame. Se mai stie si ca toti sacii se pun pe un cantar in acelati timp. Atat.
Orice idee? Eu m-am blocat. Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ideea e cam așa: Iei din primul sac o monedă, dn a doilea două, din al treilea trei...si din ultimul zece. Toate astea la un loc ar fi 1+2+3...+10=55 Dacă toate ar fi veritabile (100g fiecare), cântarul ar trebui să arate 5500g. Dar nu va fi așa. Dacă arată 5490, deci numai cu 10g mai puțin, înseamnă că falsă este doar o monedă, cea din primul sac. Deci fals este primul sac. Dacă arată 5480g, fals este sacul nr. 2 șamd. Dacă arată 5400, ultimul e fals.

| Mayar a răspuns:

Frumoasa problema! Deca asemanator a fost in... intr-un serial de mai demult. ERa simplu, trebuia doar sa te gandesti 1-2 zile maxim. Fa asa, si o sa iti putrezeasca creierul, pentru ca nu il folosesti!

| relian a răspuns:

Adica sa arati care sac nu contine aur? Pai simplu sacul mai plin va fi cel fara aur.Ai rezolvat problema.Asta avind in vedere ca toti sacii sint la fel ma refer ca sac, ca urmare aurul fiind mai greu normal ca va ocupa un volum mai mic din sacul respecitv, ceea ce inseamna ca vei avea 9 saci identici si unul ceva mai plin ca volum.Cum ai spune am 2 saci de cate 10 kg, unu cu plumb altu cu lina recunoate care sint.Eu daca ar fi tias fi dat alta problma de rezolvat. uite aici dai lu taicatu chestia asta si spune sa o rezolve dar fara sa e cpnsulte cu cineva.

Avem 3 vase (sticle) spune-le cum vrei de diferite capacitati si anume: un vas de 10 L, un vas de 7 L si un alt vas de 3 L.In vazul de 10 L avem vin, deci este plin cu vin, celelalte vase sint goale.Acum ce trebuie sa rezolvi? Ajutindu-te de toate cele 3 vase, turnind din unu in altu, cum vrei tu sa faci in asa fel incit intr-un vas sa iti ramina 5 L de vin si in alt vas restul de 5 L.Cum faci asta? dai lu taicatu sa vezi daca o poate rezolva. spune-i cai cumperi tu o masina daca tio rezolva in 10 minute in fata ta. poti folosi hirtie, chiar poti folosi vase in care sa pui apa, pentru ca vin banuiesc ca o sal bea taicatu.Glumesc.,deci poti folosi chestii ajutatoare, dar nu si masuri.astea sint singurele masuri ce le poti folosi, dar poti desena pe hirtie, poti folosi cum am spus vase reale daca doresti. Spor la rezolvare.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Ai trisat, ti-ai compromis demnitatea...era un joc doar intre tine si tatal tau, iar acum se poate spune ca ti-ai vandut parintele pe un ps4. Felicitari, spor la jocuri!

| Hokostbaby a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Wow. Ma surprinde ca unii oamenii inca stiu ce inseamna respectul de sine.

| clickkcilc a răspuns:

Pai si tu ce vrei sa afli? laughing