| SintulescuFlorinMarian a întrebat:

Daca Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea sa, de ce avem atatea rase de oameni pe pamant? Daca nu descopeream tehnologia nici acum nu stiam unii de altii pe ce continente traim.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Povestea e poveste

| CostinAlamariu a răspuns:

Chipul si asemanarea n-are nicio legatura cu aspectul fizic. Dumnezeu nu arată nicicum. El nu are un trup uman decat trupul pe care l-a luat de la Adam. Dumnezeu e duh.

Chipul lui Dumnezeu se refera la libertate si la sufletul nostru. Asemanarea se refera la practicarea virtutilor si dumnezeire.

| Seba2013 a răspuns:

Nu vad nici o dificultate sa imi identific specia. Exista mici diferente de coloratie, longitudine, etc., insa nu putem spune ca sunt FIINTE VII distinte ci doar simple fluctuații al aceluiasi organism. Facem parte din acelasi regat, trunchi, clasa, ordine, familie, gen sau spacie.

Depinde cu ce concept de sprecie de regasesti. Exista conceptul nominalist, biologic, tipologic, evolutiv., etc., de specie. Eu ma regasesc cu CONCEPTUL TIPOLOGIC DE SPECIE.

Daca in ANIMA MUNDI/Cosmologie nu exista un principiu integrator, organizator, macrocosmosul nu se mai ordena. Acesta intelepciune este Iisus.
https://encyclopaedia.herdereditorial.com/wiki/Alma_del_mundo
Emanantismul nu este in contradictie cu Creationismul. Creationismul nu face distrinctie dintre a crea si a face.

Cand se creeaza ceva acel lucru inca nu este terminat (creationistii se limiteaza la creatie). Insa cand se incepe A FACE(a face este distins de a crea) acel lucru devine emanatie, terminat, organizat.

Iar tehnologia functioneaza cu electroni. Acestia nu sunt facuti de voi, nu va puteti aroga dreptul de autori. Era culmea sa nu va uimiti de fulgere si sa nu va adanciti privirea in a-l intelege.

Tehnologia functioneaza cu niste microcipuri. Acestea au o geana care se activeaza atunci cand tu produci un stimul (cand apesi pe intrerupator activezi geana acestui microcip, nu doar plasticul care il vezi la suprafata care perimite trecerea curentului). Cand impulsul mecanic le activeaza geana, ele permit ca electronii sa avanseze si sa activeze circuitul. Pentru ca ele si blocheaza conductia curentului (atunci cand genele din interior sunt separate). In ele se gasesc tot ca un fel de gene care sunt separate. Atunci cand pulsezi geana de la suprafata, cele de dinauntru se unesc si pemit circulatia electronilor. Ce este asa mare branza in asa ceva? Daca vrei iti cumpar eu unul cu 1, 50 euro. Insa din cauza dumnezeului tehnologiei vezi sa nu ramai singur si sa pierzi realitatea. Altii mor din cauza lor; de exemplu accidentele de trafic, au cea mai mare statistica de mortalitate.

| SintulescuFlorinMarian explică (pentru Seba2013):

Sunt liber sa cred ce gandesc si ce simt. Puteam de ex: sa cresc intr-o familie de atei, ca pana la maturitate sa nu fi auzit nicioadata de Dumnezeu sau religie.Vii tu acum sa imi spui o poveste care nu se poate demonstra, cu legende si istorie biblica..De ce te-asi crede pe tine sau altii care nu pot demonstra nimic concret.Voi sigur, aveti raspuns la orice intrebare.Sunt atatea religii, atatea secte.un Dumnezeu cu mai multe denumiri in lume dar toate au fost si sunt ca sa tina lumea sub papuc si sa faca crime si atentate in numele divinitatii., Atatea atrocitati dealungul istoriei in numele religie sunt un adevar in istorie.Eu ma bazez pe fapte reale, fenomene ce pot fi demonstrate care le traiesc zi de zi si pot fi explicate si intelese.Supravietuirea noasrtra se bazeaza pe stiinte exacte, nu pe povesti.Nu compara teoria becului cu intrerupator cu evolutia mintii umane in timp.Omul avanseaza in cunoastere si inca nu exista limita.Da mor oameni in accidente de masina ..inainte mureau pe rug arsi de niste dobitoci cu credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rand, aceste rase de oameni nu au fost de la început, s au format după. La început au fost doar Adam și Eva, care erau la fel, ptc Eva a fost creata din coasta lui Adam.

Și tehnologia asta a apărut ptc Dumnezeu a îngăduit, dar noi am fi știut multe lucruri și fără tehnologie, ptc Dumnezeu exista și ori ne zicea El, ori ne descoperea. Cumva tot s ar fi întâmplat dacă era.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că mai degrabă că "după chipul și asemănarea Sa" se referă la trăsături morale, de caracter, nu la înfățișarea fizica.
Se referă la inima, minte și suflet.

Samuel 16:7
"Domnul nu Se uită la ce se uită omul; omul se uită la ceea ce izbește ochii, dar Domnul Se uită la inimă."

| andreidoriand91 a răspuns:

Este exact invers.Omul l-a creat pe Dumnezeu dupa chipul si asemanarea sa.
Dumnezeul biblic este iute la manie, razbunator, criminal etc.
Pana si copilul lui din flori Isuzu a blestemat un smochin ca nu avea fructe in extrasezon.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreidoriand91):

Ba nu. Dumnezeu nu e nici iute la mânie, nici răzbunător, nici criminal. Nu poți lua orice verset găsești în Biblie fără sa citești toată Biblia ca să înțelegi anumite fapte, versete și contexte. Asa poate părea la prima vedere, dar sunt multe versete care tagaduiesc ceea ce spui tu.

"Domnul este îndurător și milostiv, îndelung răbdător și bogat în bunătate. El nu Se ceartă fără încetare și nu ține mânia pe vecie. Nu ne face după păcatele noastre, nu ne pedepsește după fărădelegile noastre, ci, cât sunt de sus cerurile față de pământ, atât este de mare bunătatea Lui pentru cei ce se tem de El; cât de departe este răsăritul de apus, atât de mult depărtează El fărădelegile noastre de la noi. Cum se îndură un tată de copiii lui, așa Se îndură Domnul de cei ce se tem de El. Căci El știe din ce suntem făcuți; Își aduce aminte că suntem țărână. Omul – zilele lui sunt ca iarba, și înflorește ca floarea de pe câmp! Când trece un vânt peste ea, nu mai este și locul pe care-l cuprindea n-o mai cunoaște. Dar bunătatea Domnului ține în veci pentru cei ce se tem de El și îndurarea Lui, pentru copiii copiilor lor, pentru cei ce păzesc legământul Lui și își aduc aminte de poruncile Lui ca să le împlinească. " (Psalmul 103:8-18)

Si Domnul Isus a blestemat acel smochin ca pildă, din ce am înțeles eu din context.

| SintulescuFlorinMarian explică:

Multumesc pentru raspunsuri, dar nimeni nu se gandeste ca poate aparitia noastra pe pamant nu are legatura cu Dumnezeu? Poate am fost colonizati de o alta civilizatie extraterestra ...nu putem sti adevarul. Exista inca multe enigme legate de antichitate.Iar animalele preistorice nu sunt un mit e un adevar demonstrat...despre ele nu se pomeneste nimic in biblie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SintulescuFlorinMarian):

Dacă ceva nu se găsește în Biblie, nu înseamnă neapărat ca mi exista. Doar nu s-a scris despre asta. Dar e clar ca Dumnezeu ne a creat. Cum sa putem crede o astfel de teorie, cu extraterestri? Tu vezi câte minunății ne înconjoară pe tot pământul? Toate animalele de toate culorile, nuanțele, dimensiunile, toate soiurile de copaci, de flori, de legume/ fructe, de toți munții atât de înalți și falnici, de toate planetele din univers, toate nebuloasele, toate stelele ce se vad pe cer, soarele și luna, toate marile și oceanele și miliardele de viețuitoare din ele, toate păsările care cântă atât de minunat, toate fenomele de pe pământ (cutremure, ploaie, ninsoare, fulgere, tunete, vânt etc.) și, în principal, OMUL? Cine stie multă anatomie (sau măcar câtă se face în clasa a 11 a) vede cât de minunat e construit omul, ca fiecare proces e făcut cu atâta întelepciune tocmai pentru a funcționa perfect acest corp pe care îl avem. Cum inima începe sa bata în pântecul mamei fără sa o pornească cineva, cum un om de când se naște are toate instinctele umane pe care nimeni nu îl învață (cum ar fi, cum sa scoată sunetele, cum sa deschidă ochii, cum sa respire, cum sa mănânce, cum sa meargă...)