| Faranume222 a întrebat:

Am o intrebare mi-a trecut prin cap ce sar intinpla daca, am construi o cutie din titan si am pune o bomba nucleara in nauntru. Dar cutie sa fie groasa! Unde ar esi suflul puternic, Ar putea aparea o gura neagra, Ar putea distruge lada instantaneu? Scuze pentru gresi gramaticale.happy

Răspuns Câştigător
| tacitacitaci a răspuns:

Titanul nici nu este cel mai puternic material existent.
In primul rand, cu toate materialele posibile, va exista o portita pe unde trec niste fire de detonare. Acelea ar fi punctele slabe.
Presupunand ca nu exista problema asta, nici problema cu imbinariile materialului. Radiatia tot ar exista. Gaura neagra nu se poate forma.
In functie de lada, ea poate fi distrusa instant. Suflul unei explozii nucleare este extrem de puternic.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ha, ha, titanul ar fi vaporizat (facut plasma).

| drutzix a răspuns:

Titanul nu este indestructibil.
Dar daca ai avea o cutie care ar putea sa contina o bomba nucleara (nu ai specificat ce forta are bomba), energia cauzata de explozie ar fi radiata prin alte mijloace.
Nu nu ar putea sa apara o gaura neagra.